- "f* 7 Boekbespreking Atlas van de dagelijkse wereld Daniel Dorling, Mark Newman en Anna Barford. Nederlandse uitgave: Utrecht/Antwerpen: Kosmos Uitgevers, 2008. ISBN 978 90 215 3373 5, prijs: 39,95 In de afgelopen decennia zijn er steeds meer geografische gegevens verzameld voor een enorme diversi teit aan doeleinden. Tegelijkertijd zijn deze gegevens ook steeds toegankelij ker geworden door allerlei technologi sche ontwikkelingen. Zo biedt internet vele mogelijkheden om geografische gegevens inzichtelijk te maken. Eén website die toegang biedt tot een schat aan statistische geografische gegevens is www.worldmapper. org, gebaseerd op het world- mapperproject, geïnitieerd en ontwikkeld door professor Daniel Dorling (University of Sheffield) en zijn worldmap- pergroep. De website beschikt over een verzameling van bijna 600 datasets over alledaagse onderwerpen, en bijbehorende wereldkaarten. Deze datasets en kaarten zijn vervaardigd op basis van gegevens van diverse bronnen, zoals de 'World de velopment indicator's van de Wereldbank, de 'Global envi ronmental outlook', het 'Hu man development report' en de 'Millennium development goals indicators' van de Ver enigde Naties, en het 'World factbook' van de CIA. Alle ge gevens zijn verzameld voor 200 landen, waar 99,95 procent van de wereldbevolking woont, en daardoor geven de datasets en de kaarten een vrijwel volledig overzicht van de betreffende onderwerpen. Als gegevens van een specifiek land niet beschik baar zijn, zijn deze geschat op basis van de gegevens van an dere landen in de regio. In de 'Atlas van de dagelijkse we reld' zijn 366 van deze wereldkaarten opgenomen, over evenzoveel onderwer pen. Eén onderwerp voor elke dag, dat kan geen toeval zijn! De onderwerpen zijn gebundeld in een zestal hoofdstuk ken: de wereld van de hulpbronnen, de wereld van de handel, de wereld van de economie, de sociale wereld, de wereld van de gevaren en de wereld van het milieu. Ondersteund door grafieken, tabellen, informatieve tekst en citaten geven deze wereldkaarten een verras sende indruk van de, toenemende, on gelijkheid in de wereld. De Atlas bevat verder een uitgebreide inhoudsopgave, een beknopte introductie tot de karto- grafie en tot kartogrammen in het bij zonder, een bronnenoverzicht en een praktische verklarende woordenlijst. Kartogram van ecologische footprint. Kartogram van aantal slachtoffers bij vulkaanuitbarsting. Kartogram van wereldbevolking in 2300. Een register ontbreekt echter. Deze verrassende indruk die de wereld kaarten geven wordt vooral bepaald door de unieke wijze waarop de on derwerpen zijn gekarteerd. De wereld kaarten zijn namelijk kartogrammen, waarbij de grootte van de landen de visuele variabele is. Deze grootte ver houdt zich tot de waarde van de gekar teerde onderwerpen. Kartogrammen zijn geen recente uitvinding. Bekende kartogrammen zijn reeds vervaardigd in de eerste helft van de twintigste eeuw. Door de recente technologische ontwikkelingen zijn kartogrammen thans efficiënt te vervaardigen met de computer. De worldmapperlcaarten zijn vervaardigd volgens een methode gebaseerd op ideeën uit de theore tische fysica, ontwikkeld door Mark Newman en Michael Gastner (Uni versity of Michigan). Deze bijzondere methode doet concessies aan de vorm en de positie van de landen en dit komt de effecti viteit van de kartogrammen zeker niet altijd ten goede. Zeer geslaagde kartogrammen zijn bijvoorbeeld de kartogram men bij de onderwerpen over (de ontwikkeling van) de be volking, welvaart, armoede en rijkdom en onderwijs, waarbij de twaalf regio's waarin de we reld is onderverdeeld duidelijk te herkennen zijn. Voorbeelden van zeer ondui delijke kartogrammen zijn er echter ook. De kartogrammen waarbij de grootte van de lan den wordt bepaald door de ver voerscapaciteit van de aldaar geregistreerde vrachtschepen en olietankers zijn daarvan een eerste voorbeeld. Respec tievelijk Saint Vincent en de Grenadines en de Bahama's zijn de grootste landen. Een kartogram dat het aantal do den bij vulkaanuitbarstingen weergeeft in het laatste kwart van de vorige eeuw is ook sterk vertekend. Colombia is ruim vijf keer zo groot als alle ande re landen bij elkaar als gevolg van één grote vulkaanuitbar sting. En een derde voorbeeld is het kartogram dat het aantal doden door droogte weergeeft in het laatste kwart van de vorige eeuw. Afrika domi neert het wereldbeeld en doet daarbij qua vorm eerder denken aan Zuid- Amerika. Kartogrammen over eenzelfde onder werp die respectievelijk toe- en afname weergeven, geven tenslotte ook sterke CEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 27