GIN mm GilM vertekeningen. Voorbeelden zijn de kartogranrmen die de netto emigratie en immigratie weergeven, de karto- grammen die netto import en export weergeven en de kartogrammen die inkomend en uitgaand toerisme weer geven. Als in beide kaarten over deze onderwerpen de kleur van de landen ingezet zou worden om toename of afname weer te geven, zou het wereld beeld minder vertekend zijn. Kleur wordt thans echter ingezet om de di verse regio's van elkaar te onderschei den. Zo heeft elke regio in alle karto grammen dezelfde kleur. Opvallend is wel dat de kleuren van de regio's op de kartogrammen in de Atlas verschil len van de kleuren van de regio's op de kartogrammen op de website. Verrassend is het lcartogram dat het aantal, vermoede, strategische kern wapens weergeeft. Het verschaft tref fend inzicht in de machtsverhoudin gen in de wereld. De kartogrammen van de C02-emissies verschaffen ver helderend en tevens enigszins verras send inzicht in de C02-toename aan in Azië en Amerika, en de C02-afname in West-Europa en zeker ook in Oost Europa. Interessant is ook het karto- gram dat de ecologische voetafdruk weergeeft waarbij de grootte van elk land overeenkomt met het oppervlak dat benodigd is om de bevolking de in het land gebruikelijke wijze van leven te kunnen bieden. Opvallend is dat op alle kartogrammen in de Atlas, in tegenstelling tot de kar togrammen op de website, het reliëf is weergegeven. Het maakt de kartogram men enigszins rommelig. Een blanco achtergrond creëert een rustiger en daardoor duidelijker kaartbeeld. Een 'vertrouwd' referentiekaartje, of karto- gram, waarbij de grootte van het land bepaald wordt door de oppervlakte of door de bevolking zou bij alle karto grammen verduidelijking en een basis tot vergelij Icing kunnen bieden. Op de website zijn deze referentiekartogram- men als zodanig beschikbaar. De Atlas van de dagelijkse wereld valt erg op door de bijzondere wijze waarop de onderwerpen in kaart zijn gebracht en tevens door de enorme diversiteit aan onderwerpen. Dit maakt de Atlas tot een uniek en kleurrijk naslagwerk. De nadruk ligt in dit naslagwerk ech ter behoorlijk op de kartogrammen en dit zorgt ervoor dat de Atlas onbedoeld een verzameling van 'gadgets' wordt en dat het doel van de atlas, namelijk het tonen van de toenemende onge lijkheid in de wereld, enigszins op de achtergrond geraakt. De Atlas toont daardoor echter wel aan dat karto grammen niet voor alle onderwerpen het beste inzicht verschaffen in de on gelijkheid in de wereld. Vollediger dan de Atlas is de website www.worldmapper.org. Met enige re gelmaat worden er nieuwe datasets en kartogrammen gepubliceerd, die tevens als poster geprint kunnen wor den met ondersteunende grafieken, tabellen, informatieve tekst en citaten, zoals in de Atlas. Eddie Poppe G I N Verslag ALV 2008 GeoLinked in 2009 De bijzondere Algemene leden ver gadering van Geo-Informatie Ne derland vond op donderdag 27 novem ber plaats in Orpheus te Apeldoorn, aansluitend aan het succesvolle RGI GIN Symposium. Een drietal onderwer pen zijn aan de orde gekomen. Een belangrijk onderwerp van de ver gadering was de interne vernieuwing van de vereniging. GIN wil een slag vaardiger bestuur en heeft gekozen voor een regio indeling. Regio's gaan zelf activiteiten ontwikkelingen die passen binnen de doelstelling van de vereniging. Het onderwerp mag daar bij wat minder vakgericht zijn, en zich meer op het sociale vlak afspelen. 'GIN komt als het ware naar je toe', zoals een van de leden het verwoordde. De leden van GIN hebben ingestemd met deze verdere ontwikkeling. Het GIN Congres 2009 werd met een 'back to the future' aangekondigd: als vanouds zal dit congres in Utrecht plaatsvinden. De organisatievorm en -samenwerking zullen veranderen, te vens zal het een tweedaags congres worden. Hoewel nog niet alle punten en komma s zijn gezet bij de samenwerking met VNU en GeoBusiness Nederland, heeft het bestuur het volste vertrouwen in een succesvolle voortzetting van de reeks congressen. Een aantal veranderingen bij GIN moet worden gesteund door een nieuwe huishoudelijk reglement. Dit nieuwe reglement is door het bestuur onder leiding van secretaris Martin van Vliet opgesteld. Het reglement gebruikt wat minder juridische taal en legt minder vast dan het huidige. De regio struc tuur is bijvoorbeeld in het document beschreven en ook het feit dat er een kleiner bestuur zal zijn. De ALV heeft dit gewijzigde huishoudelijke regle ment vastgesteld en toe stemming gegeven om het voor te leggen aan de nota- Het formele (concept)verslag van de ALV zal na de eerst volgende bestuurs vergadering op www.geo-infb.nl wor den gepubliceerd. Het bestuur van Geo-Informatie Neder land wenst u een gelukkig en gezond 2009 en een sterkere link met Geo in het nieuwe jaar! Jan Willem van Eek Geo-Informatie Nederland Geo-Informatie Nederland Geo-Informatie Nederland ris. ATLAS VAN DE DAGELIJKSE WERELD CEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 28