WION-wetgeving- Zijn alle netbeheerders er al klaar voor? De praktijk is niet eenvoudig, maar 'WION-proof' zijn heeft zijn voordelen Op i oktober vorig jaar moesten alle netbeheerders hun belangen hebben aangemeld bij het Kadaster. Toch bleek dat er op die datum minder dan de helft van alle netbeheerders dit daadwerkelijk had gedaan. Dit geeft al aan dat het in de praktijk niet eenvoudig is om aan de nieuwe WION- wetgeving te voldoen. Hoe staat het nu met de invoering van elektronische informatie-uitwisseling tussen de netbeheerders en de grondroerders via KLIC-Online die naar verwachting op i oktober 2009 ingaat? In dit artikel wordt ingegaan op de indrukken die zijn opgedaan tijdens onderzoeken op dit gebied bij diverse netbeheerders. Tijdens onderzoeken uitgevoerd bij dertig netbeheerders in de vorm van quickscans is een goed beeld ontstaan over de vele hiaten die er nog zijn. Onder de netbeheerders bevonden zich provincies, waterschappen, gemeenten, uti- liteitsbedrijven en (petro)chemische bedrijven. Het doel van dit artikel is om netbeheerders te wijzen op de valkuilen die er zijn maar ook om hen te voorzien van nuttige tips. Om te voldoen aan de WlON-wetgeving hebben netbeheerders te maken met aanpassingen op het gebied van organisatie en werkprocessen, zoeken naar de beste technische oplossing en het verzamelen van de noodzakelijke data in het vereiste formaat en nauwkeurigheid van de liggingsgegevens. Het onderzoek richtte zich om die reden juist op de volgende vier peilers die gelden voor netbeheerders om te kunnen voldoen aan de wetgeving: Organisatie, Processen, Techniek en Data. Deze vier beïnvloeden elkaar, een keuze voor een bepaalde techniek stelt weer specifieke eisen aan de proces sen en de organisatie. Organisatie In de eerste fase die 1 juli 2008 is gestart moet de netbe heerder de belangen aanmelden bij het Kadaster met be hulp van KLIC-WAB, Netbeheerders of hun vertegenwoor digers dienen de gebiedsgrenzen (polygonen), waarbinnen de kabels en leidingen liggen ('belangen' of 'assets') die zij beheren, aan te geven. Dat gebied mag ook ruimer worden genomen. Op basis van deze gebieden worden netbeheer ders door het Kadaster geïnformeerd over graafactiviteitcn die geheel of ten dele binnen dat gebied vallen. Deze fase grijpt al direct in op de organisatie. Wat moet er als belang worden aangemeld? Is dat de gemeentegrens of wordt een buffer (strook) om de kabels en leidin gen gebruikt als belang? Gemeenten nemen vaak de gemeentegrens als be lang, ook al bevinden zich in bepaalde delen van dat belang geen kabels en leidingen. Daarmee zijn ze tevens in staat te controleren in hoeverre de graafmeldingen stroken met vergun ningen Ook moeten de nieuwe rollen van Assetmanager, Assetviewer en As- seteditor worden toegekend binnen de organisatie. De Assetmanager heeft tckenbevoegdheid binnen de betref fende organisatie en keurt wijzigingen goed, de Assetviewer mag de belangen inzien maar niet wijzigen en de Asset- editor mag de belangen inzien en ook wijzigen. Veel organisaties zijn te klein om deze taken aan verschillende per sonen toe te wijzen. Verder moet er voor het invoeren van de noodzakelijke wijzigingen een pro jectorganisatie worden opgezet. De meeste organisaties kiezen voor het inzetten van een externe project ma nager, omdat men vaak geen eigen geschikt personeel kan vrijmaken voor dit doel. Vervolgens dienen er afspra ken te worden gemaakt over de verant woordelijkheden voor het beheer van de brondata, infrastructuur hard- en software systemen. Ook moet het op pakken van calamiteitmeldingen bui ten de gewone kantoortijden goed wor den geregeld. In de organisatie is het verstandig naast de uitvoerende afdelingen, ook de af delingen die zich bezighouden met planologie (Ruimtelijke Ordening), met ICT (vanwege betrokkenheid bij de tech nische keuze en het beheer over data kabels) en de afdeling juridische zaken (vanwege aansprakelijkheid en de for mulering) in bestekken te betrekken. Processen Het meest bekende werkproces is dat van de afhandeling van de KLIC- meldingen zoals dat tot nu toe al in gebruik was bij veel netbeheerders. Slechts sporadisch was dit proces op Fred van der Wcijdc Sr. Consultant Ondergrondse Infrastructuur. Geodat: IT GEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 6