papier of in Administratieve Organi satie procedures (AO's) vastgelegd. Een goede kans om dit nu, samen met de overige nieuwe of aan te passen werk processen, wel te doen. De volgende ze ven processen worden onderscheiden: Databeheer, Belangenregistratie, Af handeling KLIC meldingen, Voorzorgs maatregelen gevaarlijke leidingen. Afwijkende ligging, Weesleidingen en Schadegevallen. Deze processen overlappen elkaar gedeeltelijk (zie fig. 1). Bij het vaststellen van deze proces sen moet ook worden gelet op de af- delingoverschrijdende processen. Zo kiezen sommige overheidsinstanties ervoor om het verlenen van vergunnin gen te koppelen aan de graafmelding en het schadegevallenproces. Techniek Er zijn intussen ruim twintig leveran ciers die op dit gebied op de een of an dere manier een technische oplossing bieden. Voor de oplossingen die het hele proces van ontvangen van mel dingen tot terugsturen van de juiste informatie naar KLIC-Online regelen, kunnen de volgende categorieën wor den onderscheiden: A. De outsourcing oplossing. Alle mel dingen worden door de outsourcende partij afgehandeld en vragen van het Kadaster of de grondroerder worden door deze partij beantwoord, ook bui ten kantoortijden. De brondata wordt door de netbeheerder aan de outsour cende partij beschikbaar gesteld. De netbeheerder is wel verantwoordelijk voor het tijdig aanleveren van muta ties in de brondata. Om in geval van calamiteiten over de juiste informa tie te beschikken zal de outsourcende partij ook referentiedata van de net beheerder willen hebben, dus meer gegevens dan de wettelijk verplichte gegevens. Daarmee kan het 7x24 uurs-probleem, dat veel netbeheer ders hebben, worden opgelost. Fig. 1. WfON-proces- B. De lokale (in house) oplossing. De oplossing wordt geïn- sen en de overlap stalleerd op een lokale server. Ook hier dient de brondata daartussen. beschikbaar te zijn voor de oplossing. De netbeheerder is hier zelf verantwoordelijk voor het in de lucht houden van de oplossing zodat deze altijd de inkomende graaf- meldingen kan behandelen. Bij relatief weinig meldingen is het niet rendabel te kiezen voor een lokale oplossing. Men dient immers menskracht beschikbaar te hebben voor het in de lucht houden van de hard- en software. C. De shared oplossing. Bij deze oplossing wordt gebruik gemaakt van de server van de leverancier waarop de WION-software voor meerder partijen beschikbaar wordt gesteld. Deze zogenaamde shared service wordt aangebo den in abonnementsvorm tegen relatief lage kosten. De nadelen die de lokale oplossing kent voor het 7x24 uur in de lucht houden van de applicatie worden hiermee opge lost. Net als in de outsourcing oplossing dient de netbe heerder wel te zorgen voor het tijdig aanleveren van mu taties. Dit kan in veel gevallen automatisch verlopen. Bovenstaande drie categorieën kunnen helpen om een voor selectie te maken in de beschikbare oplossingen. Andere aan dachtspunten bij de keuze van een technische oplossing zijn: Wordt er gebruik gemaakt van open uitwisselingsstan daarden, zoals SOAP (Simple Object Access Protocol), WMS (WebMappingService) en WFS (Web Feature Ser vice). Wordt de continuïteit van het product door de leveran cier gewaarborgd? Wordt er gebruik gemaakt van een robuuste database met voldoende opslagcapaciteit, im- en exportmogelijk heden, geschikt voor toekomstige uitbreiding en die con tinuïteit biedt door goede ondersteuning van een gere nommeerde leverancier? Kunnen er eigen kaartservers worden gebruikt ten be hoeve van referentielcaartlagen, zodat men op de kaart kan zien waar het graafgebied zich bevind in relatie tot bebouwing of andere op de referentiekaart herkenbare objecten? Is het mogelijk dwarsprofielen als bijlage mee te leveren (bijvoorbeeld van gestuurde boringen)? Is het mogelijk huisaansluitingen als bijlage mee te leveren? Is het mogelijk om bedrijfsregels ten behoeve van de workflow in te stellen, zodat men bijvoorbeeld kan aan geven wat er moet gebeuren indien er in het graafgebied kabels of leidingen met een verhoogd risico liggen? Dit kan betrekking hebben op het aansturen van andere bedrijfssystemen of personen door het versturen van be richten in de vorm van e-mail of SMS. Is het product modulair van opbouw (mapserver, mapvie wer, berichtenafhandeling, archivering, rapportage)? Hoe is de koppeling naar de brondatasystemen van de netbeheerder geregeld? Worden inkomende berichten en verzonden berichten gearchiveerd? Is het mogelijk terug te vallen op het aanleveren van ana loog kaartmateriaal? Zijn er voldoende rapportagemogelijkheden? Is het mogelijk om de oplossing 7x24 uur in de lucht te houden? Tijdens de onderzoeken bleek de overgrote meerderheid van de organisaties te kiezen voor de shared oplossing, om- Afhandeling Belangen 'e!d|r^ Voorzorg» registratie maatregels Data beheer Wees leidingen Schade gevallen Afwijkende hgging l GEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 7