Fig. 3. Overzicht IMKL-thema's en soorten kabels en leidingen. dat de kosten aantoonbaar lager uitvie len. Organisaties met meer dan 25.000 meldingen per jaar kiezen over het al gemeen voor een lokale oplossing. Om voldoende kritische massa te creëren, zetten sommige samenwerkende orga nisaties een shared service op die door één van de organisaties wordt beheerd. De keuze voor outsourcing staat los van de hoeveelheid meldingen, maar is vooral interessant wanneer men wil besparen op inzetten van menskracht voor meldingen buiten kantoortijden, of wanneer de organisatie ook het be heer en onderhoud van het systeem of afhandelen van claims door de outsourcende partij laat doen. Data Het is duidelijk dat het in de WION- wetgeving gaat om alle ondergrondse kabels en leidingen. Maar veel organi saties denken dan aan de meest voor de hand liggende netwerken zoals ri olering en laagspanning van openbare verlichting. In bijna alle gevallen ging men er van uit de data op orde te heb ben maar ook in bijna alle gevallen kwamen er toch nog kabels en leidin gen aan het licht waarvan men, of het bestaan niet wist, of niet wist dat deze ook moeten worden geregistreerd. Op basis van deze ervaringen is de lijst in figuur 3 tot stand gekomen. De lijst is zeker niet uitputtend, maar kan wel helpen om vast te stellen aan welke kabels en leidingen men dient te den ken. Daarnaast maken sommige or ganisaties dankbaar gebruik van het meldingssysteem van KLIC-Online om daarmee ook andere zaken dan kabels en leidingen veilig te stellen tijdens graafwerkzaamheden. Het gaat dan bijvoorbeeld over waterkeringen of bovengrondse hoogspanningskabels. De in figuur 3 genoemde pillars, bol lards en pyramides worden gebruikt voor het afsluiten van bepaalde gebie den voor het autoverkeer. In sommige gevallen komen bepaalde soorten ob jecten met kabels en leidingen meer dere keren voor, zoals VRI's. Deze zijn daarom voor het onderscheid voorzien van het bijbehorende thema tussen haakjes. Zoals ook in figuur 3 is te zien, zijn er bepaalde objecten, zoals duikers en dassentunnels, vrijgesteld. Dit wil niet zeggen dat deze objecten niet mogen worden geregistreerd. Het is zeker verstandig dit wel te doen in situaties waar de kans op schade rela tief groot is. IMKL thema Soort kabel of leiding 1. Buisleiding gevaarlijke inhoud Buisleiding gevaarlijke inhoud Bomendripsysteem (data) Eigen terreinen (data, telefoon, glasvezel} Kunstwerken (data) 2. Datatransport Parkeervoorzieningen (data) parkeervoigsignalering Koppelkabei (aansturing Fontein verlichting (aansturing) VRi (data) 3. Gas lage druk Eigen terreinen (gas) 4. Gas hoge druk Eigen terreinen (gas hoge druik 200 Mb) 5. (Petro)chemie (Petro)chemie 6. AO2 Landelijk HS net A02 Landelijk HS net 7. Hoogspanning Hoogspanning Beekveriichting Bollards en piramides (laagspanning) Bushokjes (ABRI's) Busstation reizigerinfo Eigen terreinen (laagspanning) Feestverlichting Fontein verlichting (voeding) Geiuidskabels (laagspanning) iGladheidbest rijding jG ronds pots Knipperbolien 8. Laagspanning Kunstwerken (laagspanning) LED (verlichting busbanen) Mar kt netten (voeding/geluid) Openbare verlichting Pan iekveriich ting Parkeervoorzieningen (laagspanning) Pillars Pomp gemalen (laagspanning) Snelheidscamera's T unneivertichting URTS (U rijdt te snel kasten) Verkeersmetingen VRi (laagspanning) 9. Middenspanning Marktnetten (middenspanning) Eigen terreinen {middenspanning) Eigen terreinen (riool vrijvervai) 10. Riool vrij vervat Riolering vrijvervai Riool vrijvervai DWA Riool vrijvervai RWA/SWA 11. Riool onder druk Eigen terreinen (riool onder druk) Riolering persleiding 12. Warmte Eigen terreinen (aardwarmte) Eigen terreinen (verwarming) Bornendripsysteem (water) 13. Water Evenementaansiuiting (water) Eigen terreinen (water) Fonteinverlichting (water) 14, Weesleidingen Weesleidingen (alleen voor gemeenten) Drainage Hydroliek (oliedruk bij bollards en pyramides) Mantelbuizen 15. Overig Pompgemalen (persbuis) Rioolwaterzuivering Installaties (eigen terrein) Vliezen (bij Aquaducten e.d./kwelbescherming) Watergangen (Keurzoneringen) Waterkeringen (beschermingszon es/kernzones) Vrijgesteld Duikers Dassentunnels CEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 8