Indien men de brongegevens al digi taal heeft dan zijn deze vaak opgesla gen in CAD-bestanden. Men moet er daarbij op letten dat de annotaties en maatvoeringen niet in dezelfde kaartlagen zijn opgeslagen en dat de tekeningen in het stelsel van de Rijks driehoeksmeting zijn getekend. Ook worden er soms GIS-bestanden of be- heerspakketten gebruikt om de bron data in op te slaan. Indien er in een organisatie meerdere systemen naast elkaar worden gebruikt is het verstan dig te overwegen dit terug te brengen tot één gemeenschappelijk systeem. Er moet ook rekening worden gehouden met de kosten voor migratie van data naar een datamodel dat voldoet aan de IMKL (Informatie Model Kabels en Lei dingen) standaard. Het digitaliseren van analoog kaartmateriaal zorgt ook voor de nodige kosten. De meest voor de hand liggende werkwijze hierbij is: kaarten scannen, vervolgens vectorise- ren en geo-refereren op basis van het Rijksdriehoekstelsel. De GBKN (Groot schalige Basis Kaart Nederland) moet hierbij dienen als referentie. Indien kabels en leidingen nog niet op kaart staan dan moeten deze worden inge wonnen (opsporen en inmeten). Af hankelijk van het type kabel of leiding zijn hiervoor verschillende metho den, zoals grondradar of graven van Fig. 2. Bij deze sleuven, mogelijk. Het inwinnen is na graafwerkzaamhe- digitaliseren en migreren de duurste den kan makkelijk activiteit voor het op orde brengen van schade ontstaan. de data conform de WION. Bij de onderzochte organisaties moet soms tot 50% van het betrokken netwerk nog worden ingewonnen. Conclusie Veel netbeheerders zijn nog niet klaar voor de WION-wet- geving. Het is de vraag of het alle netbeheerders zal luk ken om voor 1 oktober 2009 klaar te zijn voor het digitale uitwisselingsproces via KLIC-Online. Indien men nu nog niet is gestart met de voorbereidingen zal een zeer strak ke planning moeten worden opgesteld, die projectmatig wordt gemanaged om deze deadline te halen. De business case voor de netbeheerders is niet het voorkomen van boe tes voor het niet naleven van de wet, die kunnen oplopen tot 450.000. De business case bestaat echter wel uit het besparen op schadekosten en imagoverlies. De verwach ting is immers dat deze wet zal leiden tot minder directe en dus ook minder, soms zeer hoge, indirecte schade. Wan neer men dit als leidraad neemt bij het hele proces dan zal de invoering van de WION wet niet als last maar als een groot voordeel worden ervaren. De beheerders van de gro tere netwerken hebben dan ook eensgezinds geadviseerd om de ingangsdatum van 1 oktober 2009 niet uit te stel len. Binnenkort, minsten zes maanden voor de deadline van 1 oktober 2009, zal blijken of deze datum zal worden gehandhaafd door de minister. Samenvatting Uit onderzoeken hij een dertigtal netbeheerders blijkt dat velen nog niet klaar zijn of zelfs nog een begin moeten maken met de invoering van de wet WION in hun organisatie. Het betreft de aspecten organisatie, processen, techniek en data, vooral op dit laatste gebied moet er soms nog veel gebeuren. Dit artikel geeft een aantal nuttige wenken. De nieuwe wet biedt naast de nodige werkzaamheden ook grote voordelen voor de netbeheerders. Zo zal naar verwachting de schade als gevolg van graafincidenten verminderen. GEO-INFO 2009-1

Geo-Info | 2009 | | pagina 9