Cartography and Geo-informatics for Early Warning and Emergency Management Verslag ICA Working Group Ollder bovenstaande titel organiseerden de ICA Working Group on Early Warning and Crisis Management en de Joint Board Geospatial Information Societies ad hoc com mittee on Geo-Information for Disaster Management, die in 2004 de eerste conferentie op dit gebied in Den Haag organi seerde, van 19 tot 22 januari 2009 een bijeenkomst in Praag, samen met het Lab voor Geo-informatics and Cartography van de Masaryk Universiteit in Brno. ICA oud-president Mi lan Konecny van de Masaryk universiteit in Brno en Prof Sisi Zlatanova van de TU Delft hadden de krachten hiervoor ge bundeld, en het belangrijkste resultaat van de bijeenkomst was mogelijk het feit dat ze hier besloten in de toekomst ge zamenlijk dit gebied te bedienen. Met 145 deelnemers uit 34 landen was deze conferentie zeker geen Centraal-Europese aangelegenheid: er waren ook deelnemers uit ontwikke lingslanden, Australië, Indonesië, Brazilië en de Verenigde Staten. De conferentie bracht een goede mix van praktijk en theorie, van commerciële toepassingen, bestuurlijke initia tieven, academisch onderzoek, terugkijken en vooruitzien. De 18 zittingen betroffen zowel het kader en de gereedschap pen, technologieën en infrastructuur voor de rampenkar- tering als de burgers betrokken bij Early Warning en Crisis management, dat betekende drie parallelzittingen. Er was gezorgd voor goede gemeenschappelijke zittingen, o.a. om de zes keynotes aan te horen, zoals van ICA-coryfee David Rhind; ISPRS-voorzitter Orhan Altan; voormalig ITC-hoog- leraar Wolfgang Kainz; Open Geospatial Consortium-presi dent Mark Reichardt en EU policy-makers Virginia Puzzolo (DG Enterprise) en Alessandro Annoni van het Joint Research Multi-hazardkaart van Midden-Java: gevaar voor overstromingen is oranje weergegeven, dat voor lava en lahars rood. Centre in Ispra. Er werd daarnaast veel gepraat over de nieuwe initiatieven van INSPIRE en de uitwerking daarvan op het interessegebied. Daardoorheen waren er gesponsorde presentaties van ESRI, Intergraph en Eurosense. Bij de afsluiting maakte Sisi Zlatanova de balans op en constateerde dat de verschillende gebruikersgroepen nog te weinig aan bod waren gekomen: tests met echte gebruikers werden nog gemist; de enige speciale gebruikers groep die aan bod kwam betrof kinde ren. De toegang tot de benodigde data was verbeterd, mede door invoering van OGC standaarden: OGC bleek ook in de praktijk bij rampen met goed re sultaat uitgetest. Gebieden die achter bleven in de ontwikkeling en toepas sing van de juiste maatregelen bij de kartografische en GIS-ondersteunuing van de rampenbestrijding waren Oost Europa, Latijns Amerika en Azië. Ook was er nog te weinig aandacht voor de kwaliteit van modellen naast data kwaliteit. 'Best practices' zijn nog niet aan de orde geweest (misschien is het daar ook nog te vroeg voor, want er was te weinig weerwoord en kritiek Ferjan Ormeling redacteur vKUNlNGAN Kaoampakaa Topoffratl Ko» Provin» •Man Arttfl - Jat» KoWkkSf Jatan Lofcai Jalan Uin Pantai. Sung». Dww Sungai Muahnan Raw an Bancana Atom GEO-INFO 2009-2

Geo-Info | 2009 | | pagina 10