- wm .M jïïrqak. voor een stad in beweging Medewerker Geo-data en junior projectleider gemaakt, z.g. prisma jalons, waardoor deze jalons, wanneer zij te zamen ge bonden moeten worden, zuiver ineen sluiten en zoodoende gemakkelijk ge dragen kunnen worden.') Voor de voor vastleggingen nodige piketten blijven de tips ook niet uit: 'Maakt men gebruik van ronde paaltjes, meestal zoo uit het bosch gehakt, dan snijdt men aan ééne zijde een platte kant, om hierop het cijfer of de letter te kunnen schrijven. Beter is het, vierkante paaltjes, b.v. van enkele of dubbele lat gemaakt, te ge bruiken, omdat hierop gemakkelijker geschreven kan worden.' Voor hoekme tingen worden alleen equerre, hoek- spiegel en hoekprisma genoemd, geen theodoliet dus. Voor het waterpassen of 'nivelleeren' noemt Bleeker als referen- tievlak het AP (hij benut dus nog niet de aanduiding NAP van al voor 1900) en van peilmerken heeft hij kennelijk geen weet. 'Voor het bepalen van de verschillende hoogten en laagten van een terrein behoeft men natuurlijk dit A.P. niet te gebruiken en kan men het veelal ook niet doen, omdat geen peilschalen in de nabijheid zijn.' Als waterpas gereedschappen worden waterpas of libel, flesjeswaterpas, vizierborden en waterpasinstrument genoemd. Ook tekenen van hoogtelijnen en profielen alsmede inhoudsberekenin- gen worden behandeld. Opmerkelijk is het bij een paragraaf over maten nog vóórkomen van de Rijnlandsche Roede als lengtemaat (van 12 Voet circa 3,80 m.) èn vlaktemaat (1 ha 700 Rijnlandsche Roeden). Verwijzing naar Zwiers Achterin de tweede druk van het boekje van Bleeker zegt een eigen advertentie van uitgever Kosmos het volgende: 'Voor wie een uitvoeriger boek over dit onderwerp wenscht, kunnen wij aanbevelen: Beknopte handleiding voor het landmeten en waterpassen door L. Zwiers. Vierde, vermeer derde druk met 170 afbeeldingen Gebonden f3,50. Kosmos gaf van Lambertus Zwiers dus minstens vier drilleken uit (deze vierde in 1929). De in 1896 opgerichte handelsmaat schappij voor kantoor- en tekenartikelen Ahrend gaf van hem diverse drukken uit van zowel 'Landmeten en water passen' als van de 'Beknopte handleiding voor landmeten en waterpassen'. Werken van zowel Zwiers als Bleeker zijn, zeker via inter net, vrij gemakkelijk antiquarisch verkrijgbaar. Nieuwegein Nieuwegein is 35 jaar jong en nog volop bezig de stad en de eigen organisatie te verbeteren. Voor onze ruim 60.000 inwoners werken we de komende jaren onder meer aan een bruisende en gezellige binnenstad. Nieuwegein: een complete, overzichtelijke stad in beweging, waar professionals de ruimte krijgen. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld Als medewerker Geo-data houd jij je bezig met het structureren van de gegevensstromen omtrent Geo-informatie en rapporteer je hierover aan het management. Je bewaakt de kwaliteit van de producten die Geo-informatie beheert. Daarnaast zorg je voor het onderhouden van relaties met interne en externe klanten. Je bent tevens junior projectleider en daarbij ondersteun je de projectleider en leid je zelfstandig deelprojecten. Functie-eisen: MB0+ werk- en denk niveau. Ervaring met werken in projecten en met geo- informatie. Arbeids voorwaarden: 36 uur per week. Salaris maximaal 3.027,- bruto per maand (schaal 8). Meer informatie: www.nieuwegein.nl/vacatures of Adrian Los, hoofd afdeling Grondbedrijf Vastgoedzaken, telefoonnummer 030-6071368. Sollicitaties: Stuur je brief vóór 6 maart 2009 naar: Gemeente Nieuwegein, afdeling P&O, postbus 13430 AA Nieuwegein of mail naar: personeeiszaken@nieuwegein.nl. Vermeld vacaturenummer 75. GEO-INFO 2009-2

Geo-Info | 2009 | | pagina 13