Geo-Info in Onderzoek en Onderwijs Is kaartontwerp noodzakelijk? Menno-Jan Kraak Een van de laatste zinnen in mijn vo rige column leest als volgt: 'Een goede kaart wordt gekenmerkt door een ze kere leegte, door de aanwezigheid van een visuele hiërarchie en door een aantrekkelijke ontwerpstijl'. Deze zin staat centraal in dit korte stukje. Mijn hoogleraar kartografie gaf indertijd hoog op van deze manier van karto grafie bedrijven en de Bosatlas stond hierbij als groot voorbeeld. Ook de Mi- chelin wegenkaarten werden in deze verantwoorde categorie geplaatst. Als student wordt je ook getraind wan trouwend te zijn en al snel kwamen vragen op 'als dit zo goed is waarom doet niet iedereen dit?' Hierbij werden voorbeelden ingebracht als de Duitse tegenhanger van de genoemde Franse wegenkaart, de General Karte uitge geven door Shell. Op deze kaart staat nagenoeg ieder denkbaar object dat je onderweg zou kunnen tegenkomen, en nog veel meer. Deutsche Grundlich- keit? Andere smaak? Andere regels? Tja, van alles wat. Er is namelijk niet één goede kaart. Dat is natuurlijk aan de ene kant teleurstellend, maar aan de andere kant ook wel prettig want dan is er tenminste variatie en keuze. Natuurlijk krijg je van je opvoeding wat mee en dat geef je ook weer door, vandaar dat de eerder genoemde zin voor mij nog altijd belangrijk is. Maar tijden veranderen, technieken evolue ren en meerdere interpretaties van de zin zijn mogelijk. Kaarten zijn er meer dan ooit, maar ze zijn ook voller dan ooit, zeker die worden gemaakt onder de noemer van 'neogeography' (het Web 2.0 gebeuren zoals in de vorige column beschreven). Iedereen kan ei gen informatie toevoegen, maar of de kaart nog zeggingskracht heeft is de vraag. Volle kaartbeelden. Kunnen mensen ei genlijk dergelijke informatiestromen wel verwerken? Kennelijk gaat het niet helemaal verkeerd, want de blogs, foto websites als flickr en googles pa- noramio op google maps/earth zijn ui termate populair. Het zou kunnen zijn dat men niet beter weet, en er daarom steeds mee werkt. Maar misschien kan de nieuwe generatie het wel. Immers, ook de mens evolueert. Denk nog maar eens terug naar de tijd van de opkomst van de muziekclip met alle die zeer snel veranderende beelden. 'Ouderen' werden er moe van, maar de jeugd van vandaag weet niet beter. Bovendien, laat de huidige jeugd maar eens naar oude afleveringen van Swiebertje kij ken. Die worden als saai beoordeeld, er gebeurt immers nagenoeg niets, terwijl de ouderen onder ons vroeger aan de buis gekluisterd zaten. Een an der voorbeeld: hoe maken kinderen vandaag de dag huiswerk? Televisie met clips aan, MSN in een hoekje van het beeldscherm terwijl er aan een online game wordt meegedaan, en o ja ook nog dat aardrijkskunde vak. Ik doe hier geen uitspraak over de kwa liteit van het resultaat, daarover valt in de kranten te lezen, maar het ligt vast niet alleen aan de gebruikte me thoden. Terug naar de volle kaart. De vraag die blijft hangen is: 'zou men wel snappen wat men ziet?' Beter, te rug naar het doel van de kaart. Als het doel van de kaart is om te la ten zien dat er veel informatie over een gebied aanwezig is, dan tonen die volle kaartbeelden dat inderdaad. Is hiervoor een kartografïsche oplossing'? Generalisatie is het sleutelwoord van de lcartograaf. In de nieuwe media is er niet één lcartograaf aan het werk, maar wel duizenden. Dan werkt het anders. Maar er is nóg een toverwoord: inter actie. De kaartlezer kan als het ware zelf generaliseren, waarbij we gebruik kunnen maken van kennis uit de infor matie visualisatie- Hier werkt men met het zogenaamde mantra van Shneider- man. In een artikel met de intrigerende titel 'The eyes have it all' beschreef hij een drietraps aanpak: overzicht eerst, zoom en filter, en detail op aanvraag. Dit motto is ook toe te passen op onze neogeography kaarten, alhoewel je je kunt afvragen of overzicht inderdaad betekent 'laat alles tegelijkertijd zien. Vervolgens kun je geografisch inzoo men en thematisch filteren (lagen uit zetten) en tenslotte kun je die ene foto of de openingstijden van dat restau rant bekijken. In dit betoog lijkt het wel of ilc van mij n geloof val en de leegte in de kaart heb opgeofferd aan een soort laissez faire kartografie. Dat is niet het geval, er be staan immers ook goede volle kaarten, denk maar aan een geologische kaart of een bodem kaart, of de nieuwe kaart van Nederland. Met bovengenoemde interactieve functionaliteit komen we een heel eind en die is in de meeste webapplicaties al haast vanzelfspre kend. Terug naar de vraag in de titel van deze column. Hier ligt de uitda ging, zijn de door de massa gemaakte volle kaarten ook goed te ontwerpen? Een antwoord heb ik nog niet, maar dat we ons over die vraag moeten bui gen is me wel duidelijk. Want een goed ontworpen Volle kaart toont meer leegte dan een 'chaotische' volle kaart en zou alleen daardoor al effectiever moeten zijn. Menno-Jan Kraak TIC International Institute of Geo-Infor- mation Science and Earth Observation, Department of Geo-Information Processing. E-mail: kraak@itc.nl GEO-INFO 2009-2

Geo-Info | 2009 | | pagina 15