In memoriam ir. Pieter Jacob Bakker (1914-2008) Piet Bakker, geboren in Aartswoud in de kop van Noord-Holland, heeft het in het begin van zijn werk zame leven niet gemakkelijk gehad. Na zijn eerste schoolopleiding werd hij in de crisisjaren van de vorige eeuw tewerkgesteld bij het Bosplan, een groot werkgelegenheidsproject, waaruit het Amsterdam se Bos is ontstaan. Hij werkte daar jaren als opzichter. In de Tweede Wereldoorlog werd hij gearresteerd en op transport gesteld naar Duitsland. Tijdens een bombarde ment wist hij later te ontsnappen en is hij in tien dagen naar Nederland teruggelopen om zich met zijn jonge ge zin in Amsterdam te herenigen. Na de oorlog heeft hij naast zijn baan de studie weer op gepakt. Met groot doorzettingsvermogen eerst de HBS en vervolgens de studie van geodetisch ingenieur aan de toenmalige Technische Hogeschool in Delft, waar hij in 1953 zijn diploma haalde. Zijn landmeetkundige carrière begon hij bij de afde ling Landmeten van de Dienst der Publieke Werken in Amsterdam. In de loop van de jaren is deze afdeling onder zijn leiding uitgegroeid tot een toonaangevende gemeentelijke landmeetkundige dienst. In de groeitijd van Amsterdam was er grote behoefte aan landmeetkun dige begeleiding bij de totstandkoming van grote stads uitbreidingen (A'dam-West, Buitenveldert, Bijlmermeer enz.) en de ontwikkeling van de luchthaven Schiphol. Er waren daarnaast ook grote projecten als de bouw van de IJ-tunnel en de aanleg van de metro, waar intensief mect- en rekenwerk aan te pas kwam. Landmeten was daar na tuurlijk sterk bij betrokken. In de jaren zeventig deed bij zijn afdeling het gebruik van computertechnieken zijn intrede. Op het gebied van de meet- en rekentechniek speelde zijn afdeling ook lan delijk een vooraanstaande rol. In die tijd was Bakker zeer actief voor de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) in diverse commissies. Het betrof hier de ontwikkeling van de grote gemeentelijke automatiseringsprojecten, zoals de gemeentelijke vast goed- en bevolkingsregistraties. Namens de VNG maakte Bakker deel uit van de Centrale Karteringsraad ten be hoeve van de totstandkoming van de GBKN. In juni 1979 ging hij met pensioen. Bij die gelegenheid werd hij benoemd tot Ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. Een eerbetoon aan zijn verdienstelijke loopbaan. Op 11 november jl. is afscheid van hem genomen op de begraafplaats in Rbenen. Op indringende wijze is door zijn familieleden bij dit afscheid het hechte gezinsver band gememoreerd en de grote toewijding en verzorging waarmee zijn echtgenote hem alle jaren heeft omringd. Wij wensen zijn echtgenote en familie bij dit verlies veel sterkte toe. Wij verliezen in Piet Bakker een welbekende en zeer ge waardeerde geodeet. Jan de Boer Na de toevoeging van Kartografie bij Landmeten werden later nog andere disciplines bij zijn afdeling onderge bracht, waaronder Archeologie. Bakker gaf met grote in zet leiding aan zijn inmiddels fors uitgegroeide afdeling. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld bij het aantrekken van geodetisch ingenieurs bij de gemeente Amsterdam, zowel bij het gemeentelijk Grondbedrijf als ten behoeve van de technische automatisering. In die tijd waren ne gen geodetisch ingenieurs werkzaam bij de gemeente Amsterdam. CEO-INFO 2009-2

Geo-Info | 2009 | | pagina 17