In memoriam prof.dr. Peter Alan Burrough (1944-2009) Op vrijdag 9 januari 2009 overleed prof. dr. Peter Bur rough, oud-hoogleraar Fysische Geografie aan de Universiteit Utrecht, op de leeftijd van 64 jaar. Peter was een pionier en prominent expert op het gebied van de geo- informatiekunde en ruimtelijke analyse van landschappe lijke patronen en processen. Peter behaalde zijn BSc (First Class Honours) Scheikun de op de University of Sussex, Brighton, in 1965 en zijn D.Phil, aan de University of Oxford in 1969. Na betrekkin gen te hebben gehad in Engeland en Australië kwam hij in 1976 naar Nederland. Tot 1980 werkte hij voor STIBOKA in Wageningen, waarna hij werd aangesteld als universi tair hoofddocent bij de Vakgroep Bodemkunde en Geolo gie aan de Landbouwhogeschool Wageningen. Gedurende zijn werk in Engeland, Australië en Wageningen was Pe ter betrokken bij de ontwikkeling en implementatie van geavanceerde rekenmethoden en statistische technieken voor bodemonderzoek. In september 1984 werd hij aange steld als hoogleraar Fysische Geografie en Geografische In formatiesystemen aan de Universiteit Utrecht. Spoedig na zijn aanstelling werden op zijn initiatief en onder zijn lei ding Geografische Informatiesystemen (GIS), geostatistiek, remote sensing en ruimtelijk-dynamische modellering ge- introduceerd in het curriculum van de opleiding en de on derzoeksagenda van de vakgroep Fysische Geografie. Peter was gedurende meer dan 20 jaar het boegbeeld van de GIS- groep van de Faculteit Geowetenschappen en heeft de Uni versiteit Utrecht als GIS-centrum op de wereldkaart gezet. Op deze wijze heeft hij in belangrijke mate bijgedragen aan de groei van de Vakgroep en later het Departement Fy sische Geografie. De meeste mensen kennen Peter van zijn bestseller 'Princi ples of Geographical Information Systems for Land Resour ces Assessment': dat werd gepubliceerd in 1986. Dit was het eerste handboek over GIS en het gold wereldwijd meer dan tien jaar als het beste en meest complete GIS-boek, In 1998 verscheen een tweede editie onder de verkorte titel 'Principles of Geographical Information Systems', dat hij samen schreef met dr. Rachael McDonnell van de Univer sity of Oxford. Ook dit boek wordt wereldwijd nog steeds gebruikt in het hoger onderwijs. Naast dit boek worden Peters bijdragen aan de geo-infonna- tiekunde weerspiegeld in meer dan 130 peer-reviewed arti kelen en boeken en vele keynote lectures op internationale conferenties. In veel van deze publicaties introduceerde hij zijn creatieve en innovatieve ideeën over het gebruik van fractals, geostatistische methoden, fuzzy logic en dynami sche modellering (inclusief foutenvoortplantingj in de ana lyse van natuurlijke fenomenen in het landschap. In het be gin van de jaren negentig initiëerde hij ook de ontwikkeling van PCRaster, een ruimtelijk-dynamische modelleertaal, die een begrip is geworden in de GIS-wereld en nog steeds veelvuldig wordt gebruikt in onderwijs en onderzoek. Te vens trad hij 42 maal op als promotor van zijn promovendi. Voor hen was Peter een gepassioneerde en innemende doch kritische leermeester die met enthousiasme en bezieling zijn nieuwste ideeën en bevindingen deelde. Het lijdt geen twijfel dat zijn publicaties, lezingen, colleges en persoonlij ke contacten vele studenten, onderzoekers en professionals heeft geïnspireerd tot het gebruik van GIS of geostatistiek in hun werk. Voor een uitgebreider overzicht van de weten schappelijke prestaties van Peter verwijs ik naar hetspecial issue' van the 'International Journal of Geographical Information Science'1) dat verscheen ter gelegenheid van zijn vervroegde pensionering in september 2005. Hierna vertrok hij met zijn vrouw naar Engeland om een gasthoogleraarschap te vervullen aan de Universiteit van Oxford. Tijdens het symposium ter gelegenheid van zijn afscheid van Utrecht waren de eerste symptomen van zijn ziekte reeds merkbaar. Helaas verhinderde zijn ziekte hem zijn academische werk in Oxford voort te zetten. In de periode die volgde ging zijn fysieke en mentale toestand gestaag achteruit. In het najaar van 2008 keerde hij terug naar Nederland om dichter bij zijn familie en vrienden te zijn. Begin januari werd Peter getroffen door een longon- steking die hem fataal is geworden. Wij gedenken Peter met veel respect en beschouwen het als een groot voorrecht met hem te hebben mogen samen werken. Marcel van der Perk Departement Fysische Geografie Universiteit Utrecht 1) Van der Perk, M„ S.M. de Jong, and RA. McDonnell (2007) Advances in spatio-temporal modelling of environment and landscape (in honour of Professor Peter A. Burrough). Editorial Special Issue in Honour of the Contribution of Peter Burrough to Geographical Information Science. International Journal of Geographical Information Science, Vol. 21(5), pp. 477-481. doi:|10.1080|13658810601063894 GEO-INFO 2009-2

Geo-Info | 2009 | | pagina 18