ATLAS1 Boekbespreking Atlas der Atlassen Phillip Allen Nederlandse uitgave icob, 2007. 9061138826, prijs 14,99. Atlassen van de hele wereld, of van een gedeelte ervan. Topografische atlassen en thematische atlassen. Atlassen die opvallen door het uitge breide geografische namenregister. Atlassen die de wereld tot in detail in kaart brengen. Atlassen die tonen hoe de wereld in de afgelopen eeuwen is veranderd. Atlassen die tonen hoe de wereld er thans uit ziet. Atlassen die opvallen door de fraaie kartografïe... Atlassen zijn er in overvloed. Elke grotere boekhandel beschikt wel over een sectie atlassen. In één van deze boekhandels vond ik dit boek, dat door de titel direct mijn aandacht trok. De 'Atlas der Atlassen'. Zou dit dé heilige graal onder de Atlassen zijn? Dé onover troffen Atlas, hét kartografi- sche naslagwerk van de we reld dat alle andere Atlassen doet vergeten? Of zou dit een eerbetoon zijn aan al die At lassen die deze pretentie heb ben of ooit hadden, of die ge waardeerd worden of zijn om de wijze waarop ze de wereld hebben verbeeld? Een eerbe toon in de vorm van een sy stematische, samenhangende verzameling van kaarten? Phillip Allen, hoofd van de af deling Speciale Collecties, ver gezelt me in dit boek naar de atlascollectie van de Centrale Bibliotheek van Birmingham. Dit is de locatie waar ik het antwoord op bovenstaande vragen zal vinden. De passie voor atlassen en kaarten van William Cadbury, burgemeester van Birmingham in de vroege twintigste eeuw, heeft geleid tot deze bijzondere atlassencollectie, waarin atlassen zijn opgenomen vanaf de late Middeleeu wen. Deze collectie illustreert de ge schiedenis van de atlaswereld op ba sis van het wereldbeeld waarover de kaartenmakers en de atlassamenstel lers beschikten in vijf tijdperken, van de klassieke en Middeleeuwse traditie tot de moderne tijd. Het eerste tijdperk behelst de klas sieke en Middeleeuwse traditie. Kar- tografische theorieën, voornamelijk gebaseerd op de bevindingen van Era tosthenes en Ptolemaeus, en religieu ze theorieën vinden hun weerslag in deze atlassen. De Atlas beschrijft de eerste gedrukte atlassen, met bijzon dere aandacht voor de 'Cosmographi- ae' (1482 en 1490), en de 'Geographia' (1508). De klassieke en Middeleeuwse tradi tie wordt in de Atlas opgevolgd door het tijdperk van de ontdekkingsrei zen. In dit tijdperk neemt de variatie aan atlassen toe, evenals het aantal in de atlassen opgenomen kaarten. Deze kaarten weerspiegelen de toe genomen kennis van de continenten als gevolg van handels- en ontdek kingsreizen. Ook de nauwkeurigheid van de kaarten verbeterde sterk door de ontwikkeling van steeds geavan ceerdere navigatie-instrumenten. De in dit tijdperk gepubliceerde atlas sen zijn prachtig gegraveerd. Bijzon dere aandacht gaat uit naar de 'Geo- graphiae' (1511, 1513, 1520 en 1522), Ortelius' 'Theatrum orbis terrarum' (1570), de stadsgezichten van Braun en Hogenberg (1572), De Jode's 'Spe culum orbis terrarum' (1578) en de atlas van Lafreri (1580). Opvallend is dat er in de atlassen veelvuldig kaar ten opgenomen worden die reeds in eerdere atlassen zijn verschenen, en dat de toegenomen kennis duidelijk niet altijd direct in de atlassen werd geborgd. Het derde tijdperk is het tijdperk van de overheersing van de Hollanders. Grote naam in dit tijdperk is Mercator, die niet alleen de naamgever was van de bekende cilinderprojectie. Atlassen die in deze periode gepubliceerd wer den, zijn onder andere Waghenaer's 'Spieghel der Zeevaerdt' (1588), De Jo de's 'Speculum orbis terrarum' (1593), Mercators 'Atlas Minor' (1610), de atlas van Mercator en Hon- dius (1633), Janssonius' 'Théa- tre du monde' (1663) en de at las van Schenk (1706). Blaeu's 'Atlas maior' (1667) ontbreekt in de Atlas uiteraard niet. In dit tijdperk verschenen ook gedetailleerde atlassen van Engeland van onder andere Saxton (1579) en Speed (1614). Bijzonder is de publicatie van de atlas van Ogilby (1675), de allereerste wegenatlas. In het tijdperk van het imperi alisme stichtten de Europese machten koloniën op de eer der ontdekte continenten. Op vallend in dit tijdperk zijn de toegenomen nauwkeurigheid van de kaarten en de verheer lijking van de Europese mach ten, die in de kaarten duidelijk tot uiting komt. Bijzondere aandacht gaat in de Atlas onder ande re uit naar de atlas van Mortier (1693), de 'Atlas nouveau' van Covens en Mor tier (1730), Delisle's 'Atlas nouveau' (1739), en (de verslagleggingen van) de ontdekkingen van onder andere Von Humboldt (1812), Flinders (1814) Dumont d'Urville (1833). Het vijfde tijdperk is de moderne tijd. Diverse uitvindingen zorgden voor steeds nauwkeurigere landmeetin- strumenten, waardoor de geografi sche lengte en breedte van elke locatie bepaald kon worden. In dit tijdperk is uiteindelijk de gehele wereld gede tailleerd in kaart gebracht. Door de toename van thematische kaarten werden atlassen uitdrukkingen van de geografische kennis over alle delen fiekaartoKflateisisnliUii CEO-INFO 2009-2

Geo-Info | 2009 | | pagina 19