H van de wereld. Moderne druktechnie ken maakten het mogelijk om deze kennisuitingen in steeds grotere op lagen te publiceren, en atlassen kon den zo steeds meer geïnteresseerden voorzien van geografische informatie en ontspanning. Aandacht gaat in de Atlas uit naar Blackie Son's 'Imperi al atlas of modern geography' (1860), Bartholomew's 'Imperial atlas and gazetteer of the World' (1892) en de 'Times atlas' (1897) De Atlas is vlot geschreven en fraai geïllustreerd met ruim driehonderd afbeeldingen van voornamelijk kaar ten uit de atlassen die beschreven worden. Phillip Allen heeft niet al leen aandacht voor de atlassen zelf en belangrijke kaarten die erin zijn opgenomen maar ook voor de heer sende wereldbeelden en het leven van de kaartenmakers en de atlas samenstellers. Daardoor is de Atlas een interessant 'boek' voor lezers die gefascineerd zijn door oude atlassen en kaarten. Ik leg de nadruk hier op boek, omdat de Atlas der Atlassen geen systematische, samenhangende verzameling van kaarten, en dus per definitie geen 'atlas' is. Wel is de At las der Atlassen een eerbetoon aan de kaartenmakers en de atlassamenstel lers van bijna vijftig toonaangevende atlassen die tot het einde van de ne gentiende eeuw zijn gepubliceerd. De zoektocht naar de heilige graal onder de Atlassen zet ik voort! Eddie Poppe Informatie Symposium'Atlas Van der Hem. Verre Wereld in Beeld' Op donderdag 16 april 2009 wordt door de Bijzondere Col lecties van de Universi teit van Amsterdam het symposium 'Atlas van der Hem. Verre Wereld in Beeld' georganiseerd. Sprekers met internati onaal erkende expertise zullen de zeventiende- eeuwse Amsterdamse verzamelaar Van der Hem, zijn milieu, zijn at las en zijn tijd belichten. Aanleiding voor dit symposium is de hoogwaardige facsimile-uitgave van de beroemde Atlas Blaeu-Van der Hem, die deze dag officieel gepresenteerd zal worden. Programma De cartografie in Amsterdam beleefde in de Gouden Eeuw een bloeiperiode op eenzame hoogte. Dit onderwerp heeft dan ook nationaal en internati onaal de voortdurende belangstelling van de wetenschappelijke wereld. Dit maakt een bijzonder programma van hoge kwaliteit mogelijk: Roelof van Gelder: Inleiding: Lau rens van der Hem, zijn omgeving, zijn tijd en zijn Atlas. Ben Schmidt: Pronk- en Verzame laarsatlassen. Erlend de Groot: Het contemporaine gebruik van Van der Hems Atlas. Peter van der Krogt: Bibliografische aspecten en de betekenis van de be schrijvende catalogus. Kees Zandvliet: De Atlas Van der Hem in relatie tot de VOC. Maartje van Gelder: De Marokkaanse Ambassade in de Atlas van der Hem. Truusje Goedings: De kleuring van de kaarten en prenten van Van der Hem. Het symposium 'Atlas Van der Hem. Verre we reld in Beeld duurt de hele dag en vindt plaats in de Aula van de Uni versiteit van Amster dam, Singel 411 en bij de Bijzondere Collecties van de Universiteit van Amsterdam, Oude Turf markt 129. Prijzen en informatie Inschrijving: euro 65,00. Studenten euro 15,00. Vrienden van de UB en medewerkers van de UvA euro 32,50. De prijs is inclusief koffie, lunch en borrel. Voor meer informatie www.bijzondere- collecties.uva.nl of e.biesiot@uva.nl Bijzondere Collecties van de Universi teit van Amsterdam 020 525 7300 Universiteit van Amsterdam Caert-Thresoor 2008-4 Uitgave 2008-4 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: de manuscriptglobe van Blaeu- Vingboons in Moskou, door Igor Fomenko; Schotanus' 'Friesche' Atlas als poli tieke stellingname, door Jan Willem Waning; vroeg zeventiende-eeuwse verve- ningskaarten van Zuidwest-Drenthe, door Egbert Brink. Algemene informatie: www.maphist.nl/ct. MA'.C'JKM'AKI lf7. li H ItMlCdl» l "ft™ CEO-INFO 2009-2

Geo-Info | 2009 | | pagina 20