Blinde vlek? Geo-Info in Praktijk Heb jij dat ook? Datje oog direct valt op kaarten en plattegronden? Dat, waar je ook lcomt, je altijd even stopt als je een landkaart ziet? Even kijken naar de opmaak, de kleuren, de schaal, het thema, de omgeving, de herkenning. Kaarten in een boekwinkel of reisbu reau. Maar ook kaarten in een rekje, in een atlas en ingelijste kaarten trek ken steeds mijn aandacht. Steeds weer even kijken of je het gebied herkent, of die streeknaam van toen nu nog steeds gebruikt wordt en of jouw woonplaats toen ook al een belangrijke plaats was. Even kijken hoe de landsgrenzen zijn veranderd in de loop der jaren. En die dode arm in de rivier, was die er toen nog niet? Wie had gedacht dat uit het moerasgebied ooit een nieuwe woon wijk zou verrijzen! Kaarten trekken de aandacht. Direct en overal. Op vakantie, in de pauze of zomaar in het weekend. Je partner krijgt er wel eens de kriebels van als je weer ineens een half uur verdwenen bent. Lekker kaarten kijken. Wegdro men in een onbekend gebied of genie ten van details die je iedere keer weer ontdekt. Die alleen jij kunt zien, om dat je toevallig die streek kent of al in dat gebied hebt rondgereisd. Maar niet alleen vakgenoten hebben die bijzon dere belangstelling voor kaarten. Ik heb gemerkt dat vele anderen ook een 'kaarttic' hebben. Je kunt ze gemak kelijk herkennen. Ze staan dan minu tenlang weg te dromen met een kaart in de hand. De bril vaak op het voor hoofd. Als je in die hoofden zou' kun nen kijken, zou je wellicht de meest fantasierijke taferelen zien. Met sommige kaarten zijn grappen en trucs uitgehaald- Denk aan de kaarten die in spiegelbeeld gedrukt zijn. Of de 'bottom-up' kaarten waar Schiermon nikoog in het zuiden ligt en Limburg in het noorden van Nederland. Een ware streling voor het oog zijn de fan- tasielcaarten van de 'Belevingswereld'. Al snel voel je de uitdaging om zelf een eigen thema aan die atlas toe te voe gen. En wie heeft niet de fraaie 'leeu- wenkaart' van Visscher van alle kanten bekeken. Oude kaarten, plattegronden en atlassen krijgen veel aandacht. Te recht wat mij betreft, want je kunt er zoveel op zien en je kunt er zoveel bij fantaseren. Maar hoe zal dat gaan in de toekomst? Hoe moet dat met al die kaarten die gemaakt worden in het digitale tijd perk? Zullen er in de toekomst ook nog kaarten te zien zijn uit deze periode? Want kaarten die niet meer actueel zijn worden snel vervangen door nieu we. Waarom zou je die oude kaarten nog bewaren? Dat is alleen maar ver vuiling van bestanden. Als de grenzen of de namen veranderen is de oude kaart niet meer van belang. Alleen de nieuwe kaart telt, op een kaart staat de huidige situatie. Een kaart moet actu eel zijn. Oude kaarten zijn verouderd en worden direct geactualiseerd. Soms worden bestanden van oude kaarten nog even als back-up bewaard, maar als hun back-uptijd erop zit dan wor den ze alsnog gewist. En dan is er natuurlijk nog de verande rende techniek. Hoe kan ik over dertig jaar nog een digitale kaart bekijken? Het is nu al bijna onmogelijk om een 'grote floppy' in een computer te krij gen, laat staan dat er ook nog een pro gramma is om dat bestand uit te lezen. De grote floppy is uit 1994, slechts vijf tien jaar geleden. Hoe moet het met die kaarten van nu over enkele decen nia of over een eeuw? Wie zou zich daar zorgen over moeten maken? Zijn er dan ook nog mensen met een kaart tic of hebben die dan een andere tic? Ik lean me niet voorstellen straks stil te blijven staan voor een USB-stick (of ander digitaal geheugen) met daarop kaarten van de regio en plattegronden van grote steden. Harry Alers Maar de gevolgen gaan nog verder. Het zou me niets verbazen als we in deze digitale periode onbewust werken aan een 'gat in onze kaartgeschiedenis'. Dat zou heel frustrerend en jammer zijn. Want er is de afgelopen jaren heel veel werk verzet. Volgens mij zijn er nog nooit eerder zoveel verschil lende kaarten geproduceerd. Allemaal digitaal, de ene versie nog mooier dan de andere. Maar het zou toch wel erg zuur zijn als er van al die inspannin gen om kaarten op te bouwen in de toekomst weinig historie over blijft. Als juist deze productieve periode een blinde vlek gaat worden in onze kaart geschiedenis. Harry Alers projectadviseur Gemeente Sittard-Geleen HarryAlers@si ttard-geleen. nl GEO-INFO 2009-2

Geo-Info | 2009 | | pagina 7