Gebruikstaken Generalisatiewensen voor de toekomst inrichtingselementen (bijv. palen, masten, - In het ontwerp van de kaart wordt, in grafisch opzicht, onvoldoende onderscheid gemaakt tussen de topogra fische ondergrond en de primaire informatielaag met planinformatie. De in de kartografie gebruikelijke op lossing waarbij de ondergrond wordt afgebeeld in een neutrale kleur (bijvoorbeeld grijs) en de primaire in formatie in verschillende kleuren daar bovenop, werd niet altijd toegepast. De Focus Groep bijeenkomst werd onder meer gebruikt om draagvlak te creëren voor de matrix van gebruikers groepen en gebruikstaken die wordt gepresenteerd in fi guur 6. Deze matrix is opgesteld omdat er sprake is van een grote verscheidenheid aan rollen en taken bij het gebruik van plankaarten. Met die verscheidenheid moet rekening worden gehouden bij de generalisatie en bij het kartografisch ontwerp. Wellicht kan gewerkt worden aan verschillende kaartbeelden voor de uitvoering van ver schillende taken. De in figuur 6 opgesomde gebruikstaken (met uitzonde ring van kaartvervaardiging en presentatie) werden in de online-enquête gepresenteerd en aan de respondenten werd gevraagd welke gebruikstaken volgens hen werden uitgevoerd door respectievelijk personen die beroepshalve een bestemmingsplankaart of structuurvisiekaart raadple gen en door burgers. De getallen in figuur 6 geven aan welk percentage van de respondenten een bepaalde gebruiks taak noemde. De opsomming van gebruikstaken in figuur 6 lijkt behoorlijk volledig, want de respondenten noemden geen of nauwelijks andere gebruikstaken. Rechtstreeks ge vraagd naar of bij het raadplegen structuurvisies op pro vinciaal niveau worden vergeleken met structuurvisies op gemeentelijk niveau, antwoordde bijna een kwart van de respondenten dat dat vaak gebeurt en 40% antwoordde 'af en toe'. Een derde van de respondenten wist het niet en slechts twee respondenten antwoordden dat een derge lijke vergelijking nooit plaatsvindt. Hiermee werd volgens ons de realiteitswaarde van gebruiksscenario 1 (zie fig. 2) aangetoond. De realiteitswaarde van gebruikscenario 2 werd eveneens bevestigd: iets meer dan 50% van de respondenten gaf dui delijk aan dat voor het raadplegen de topografische onder grond van een structuurvisie anders moet zijn dan die van een bestemmingsplankaart (op dezelfde weergaveschaal). Slechts minder dan eenderde van de respondenten zei dat de ondergrond gelijk mag zijn en de rest wist het niet. Nog duidelijker is dat meer dan 80% van de respondenten het roerend eens was met de stelling: 'Voor het raadplegen op dezelfde weergaveschaal moet de ondergrond van een be stemmingsplan gedetailleerder en nauwkeuriger zijn dan die van een structuurvisie.' De verschillende generalisatiewensen voor de topografische ondergrond komen zeer goed tot uiting in de door de res pondenten aangegeven volgorde van belangrijkheid voor het opnemen van elementen van de topografische onder grond voor het raadplegen van bestemmingsplankaarten en structuurvisiekaarten (tabel 1, 2 en 3). 1 Individuele gebouwen (panden en verblijfsobjecten) 2 Bebouwingsvlakken 3 Kadastrale grenzen 4 Wegen 5 Spoorbanen, water 6 Gemeentegrenzen 7 Terreinen (landgebruik, bijv. bos, sportterrein) 8 Civieltechnische kunstwerken (bijv bruggen) 9 straatmeubilair, terreinscheidingen) Tabel 1. Volgorde van belangrijkheid van elementen van de topografi sche ondergrond voor het raadplegen van een bestemmingsplankaart op schaal 12.500. 1 Hoofdwegen 2 Terreinen (landgebruik, bijv. bos, sportterrein) 3 Water 4 Gemeentegrenzen 5 Bebouwingsvlakken 6 Spoorbanen 7 Secundaire wegen 8 Individuele gebouwen 9 Kadastrale grenzen 10 Civieltechnische kunstwerken 11 Inrichtingselementen Tabel 2. Volgorde van belangrijkheid van elementen van de topografi sche ondergrond voor het raadplegen van een structuurvisiekaart op schaal 1 2.500. 1 Hoofdwegen 2 Terreinen (landgebruik, bijv. bos, sportterrein) 3 Spoorbanen 4 Water 5 Gemeentegrenzen 6 Bebouwingsvlakken 7 Secundaire wegen 8 Civieltechnische kunstwerken 9 individuele gebouwen 10 Kadastrale grenzen 11 Inrichtingselementen Tabel 3. Volgorde van belangrijkheid van elementen van de topografi sche ondergrond voor het raadplegen van een structuurvisiekaart op schaal 1 75.000. De volgorde van belangrijkheid van elementen van topografische onder gronden voor het raadplegen van structuurvisiekaarten is duidelijk an ders dan die voor het raadplegen van bestemmingsplankaarten (vergelij k tabel 1 met tabel 2). Voor structuurvi siekaarten op verschillende schalen (vergelijk tabel 2 met tabel 3) zijn de verschillen in volgorde niet zo groot. Bij de kaarten op kleinere schaal zal er echter meer moeten worden weggela ten en is bij de generalisatie ook grafi sche vereenvoudiging noodzakelijk. GEO-INFO 2009-3

Geo-Info | 2009 | | pagina 10