De onderscheiden inrichtingselementen in IMGeo zijn voor namelijk elementen uit de wereld van de nutsbedrijven en de inrichting van de (stedelijke) openbare ruimte. De inrich tingselementen van TOPIONL zijn meer gericht op wat er in het terrein voorkomt en wat nodig is voor oriëntatie. Tevens bevat TOPIONL enkele specifieke elementen die van belang zijn voor het leger. Topografie? Integratie van de informatiemodel len IMGeo en TOPIONL is nodig om te voldoen aan het basisprincipe van basisregistraties: 'eenmalig inwin nen, meervoudig gebruiken'. In het ideale geval betekent het één sector model topografie dat de klassen op de grootste schaal (=IMGeo) beschrijft en TOPlONL-klassen als afgeleide van deze klassen modelleert (en TOP50NL weer als afgeleide van TOPIONL). Zie hiervoor ook het IMTOP-model be schreven in Stoter en van Oosterom (2008). Informatie die pas relevant wordt op kleinere schaal wordt in het geïntegreerde model op de klei nere schaal gemodelleerd. Op het eerste gezicht zou deze ideale integratie eenvoudig volgen uit het feit dat IMGeo de 'topografische' wer kelijkheid beschrijft op (ongeveer) schaal 1:1.000 en TOPIONL dezelfde werkelijkheid op schaal 1:10.000. Echter uit bovenstaande analyse is gebleken dat er veel verschillen zijn tussen de beide modellen waardoor de relatie IMGeo-TOPlONL complexer is. Dit is niet verrassend gezien geen van beide modellen bij het opstellen ervan het andere model als uitgangs punt heeft gebruikt. En ook de ver schillen in achtergrond, doelstelling, producenten en belanghebbenden rechtvaardigen, voorlopig, het be staan van twee sectormodellen, één ter ondersteuning van het beheer van openbare ruimte en één voor het modelleren en visualiseren van topo grafie op verschillende schalen. De integratie die nodig is voor een malig inwinnen, zou vervolgens kun nen worden bewerkstelligd door de werkelijkheid te beschrijven als een verzameling samenhangende topo grafische objecten, onafhankelijk van een toepassing, waaruit zowel IMGeo als TOPIONL af te leiden zijn. Een geïntegreerd model zal deze afleidingen duidelijk moeten beschrijven. Een eerste vereiste voor de integratie is het beter op elkaar afstemmen van IMGeo en TOPIONL. Deze afstemming lijkt op basis van hierboven opgesomde Tabel 2. Terrein- tratie en ToplONL IMGeo: type TOP10NL: Terreindeel typelandgebruik Selectie van Selectie van typen inrichtings typen inrichtings elementen in elementen in IMGeo TOP10NL verschillen op veel plekken haalbaar te zijn. Dit betekent Tabel 3. Typen in richtingselementen die vermoedelijk het zelfde zijn in IMGeo en TOPIONL. onder andere het beantwoorden van de volgende vragen. Wat zijn achteraf gezien model- leerbenaderingen die verbetering behoeven? Welke verschillen in modelleerbe- naderingen moeten naast elkaar blijven bestaan omdat de achterlig gende reden belangrijk is, zoals de extra attributen in TOPIONL ten op zichte van IMGeo? Welke verschillen in modelleerbe- naderingen kunnen bij nader inzien worden geharmoniseerd door een van beide of beide modellen aan te passen zonder dat dit verstrekkende gevolgen heeft? Welke informatie wordt pas op klei nere schaal relevant? Welke klassen, attributen en attri buutwaarden zijn verschillend van naam maar verwijzen naar hetzelf de? Welke klassen, attributen en at tribuutwaarden hebben dezelfde naam maar worden op andere wijze gebruikt? Hoe kunnen op model niveau TOP lONL-klassen van IMGeo-klassen, met bijbehorende attributen en at tribuutwaarden, worden afgeleid en hoe kunnen, op database niveau, specifieke TOPlONL-objecten van specifieke IMGeo-objecten worden afgeleid? Een volgende vraag is of we ooit kun nen volstaan met één basisregistratie topografie voor meerdere schalen en meerdere doelen? Op korte tot mid denlange termijn zal dit niet moge lijk zijn. De huidige technieken zijn niet in staat om een basisbestand topografie, onafhankelijk van toe passing, met de meest gedetailleerde informatie op te slaan en hier be standen op kleinere schaal en/of met een ander doel automatisch uit af te leiden. Overigens wordt dit deels ver oorzaakt door onverenigbare infor matiemodellen. Betere afstemming tussen IMGeo en TOPIONL zal dus in ieder geval betere automatische af leidingsmogelijkheden opleveren. In Nederland wordt momenteel hard gewerkt aan goed gestructureerde, landsdekkende bestanden op alle schalen, van IMGeo- en TOPIONL- tot TOP1000NL- niveau. Het eenmalig inwinnen richt zich daarmee hoofd zakelijk op het eenmalig inwinnen ten behoeve van updates op de groot- typen in IMGeo bos bos: gemengd bos bos:griend bos:loofbos bos: naaldbos gras grasland natuur en landschap heide cultuurgrond akkerland overig groenobject boomgaard boomkwekerij populieren dodenakker met bos bedrijfsterrein braakliggend terrein erf plantvak recreatieterrein sportterrein talud aanlegsteiger basaltblokken, steenglooiing bebouwd gebied dodenakker fruitkwekerij laadperron spoorbaanlichaam zand overig onbekend boorgat boorput kunstobject gedenkteken, monument peilbuis peilmeetstation seinpaal seinmast meerpaal en remmingswerk dukdalf geluid scherm geluidswering hectometerpaal kiJometerpaal slagboom wegafsluiting hek hekwerk steiger aanlegsteiger GEO-INFO 2009-3

Geo-Info | 2009 | | pagina 20