Bosatlas van de Bodem en Ondergrond In 2009 is er nationaal en interna tionaal veel aandacht voor bodem en ondergrond. Na het Pooljaar heb ben de Verenigde Naties 2009 uitge roepen tot het International Year of Planet Earth, met als doel de maat schappelijke aandacht voor de aarde te vergroten, (zie www.yearofplanet earth.org). Ook in Nederland staan er veel publieksactiviteiten op stapel, zie bijvoorbeeld www.mijnaarde.nl en www.geotruck.nl. In lijn met deze aandacht ontstond in 2008 het idee voor de uitgave van een Nederlandse Bosatlas van de Bodem en Onder grond. Enkele partijen in de bodemsector willen, in samenwerking met Uitgeve rij Noordhoff, in 2009 de beschikbare kennis over de Nederlandse bodem en ondergrond in de vorm van een Bosat las toegankelijk maken voor een bre der publiek. Tevens moet deze atlas gaan fungeren als toegangspoort tot online databases over de bodem en ondergrond, zoals Dinoloket, Bodem data.nl, BIELLS (Bodeminformatie Essentieel voor Landelijke en Lokale Sturing) en diverse andere provincia le, regionale en gemeentelijke bestan den. Doelgroepen zijn onder andere (1) professionele partijen als bouwers, waterbeheerders en ruimtelijke or denaars, (2) scholieren VWO/HBO die voor hun studiekeuze staan en (3) het geïnteresseerde publiek. Er is al erg veel kaartinformatie beschikbaar over de Ne derlandse bodem en ondergrond. Onder andere bij TNO Bouw en Ondergrond (www.dinolelcet.nl en het NL Olie en Gas Portaal, WUR/Alterra (www.bodemdata.nl), BIELLS (www.biells.nl) en GBKN Basiskaart Online (www.gbkn. nl). Een klein deel daarvan is al voor een breed publiek beschikbaar via de Bosatlas van Nederland. Het idee is nu om in de Bosatlas van de Bodem en Ondergrond een veel grotere selectie te maken uit het beschikbare kaartmateri aal en dit geschikt te maken voor genoemde doelgroepen. Dit betekent dat naast de feitelijke kaarten over geologie, bodemopbouw en diepte van grondwater ook geïnterpre teerde kaarten worden opgenomen, bijvoorbeeld over de funderingsdiepte, de geschiktheid voor CO-2 opslag, de kwetsbaarheid voor verdroging en verzilting, de aanwe zigheid van aardkundig waardevolle gebieden, de aanwe zigheid van winbare delfstoffen en de aanwezigheid van aardwarmte. Voor het hoofdstuk Stedelijke Onder grond is op initiatief van de stichting Amsterdam Ondergronds (www.on- dergronds.nl) de stad Amsterdam als voorbeeld genomen. In nauwe samen werking met de gemeentelijke Dienst Persoons- en Geo-informatie, de dienst Milieu en Bouwtoezicht, het Ingenieurs bureau Amsterdam, de dienst Ruim telijke Ordening en Waternet is het hoofdstuk van de stedelijke ondergrond in een aantal thema's uitgewerkt. Mocht u benieuwd zijn naar de inhoud van de atlas dan moet u geduld hebben tot het najaar van 2009 als de atlas in de winkels ligt. De distributie zal deels wor den verspreid via de deelnemende organi saties, die ieder een deel van de oplage in hun eigen netwerk verspreiden. Distribu tie in de consumentenmarkt zal plaatsvin den via Uitgever Noordhoff; De atlas zal in de winkel circa 25,- gaan kosten. De Bosatlas van de Bodem en Onder grond kent - vooralsnog - de volgende hoofdstukken: Bodem Geologie; Grondwater; Natuur en Landbouw; Energie; Delfstoffen; Archeologie; Stedelijke ondergrond; Infrastructuur. Voor ieder hoofdstuk zijn een aantal par ticipanten bereid gevonden zowel het hoofdstuk te financieren, als ook inhou delijk bij te dragen en materiaal aan te leveren op grond waarvan de hoofdstuk ken themagewijs worden uitgewerkt. Die uitwerking komt in nauwe samen werking met de participanten tot stand. Deze decentrale projectopzet werkt ver rassend goed, de betrokkenheid van de deelnemers is erg groot. Lijn 43, een com municatiebureau uit Utrecht is verant woordelijk voor de coördinatie tussen de verschillende participanten en het verzor gen van de toelichtende teksten. Uitgeve rij Noordhoff is verantwoordelijk voor de presentatie van het kaartmateriaal en de eindredactie van de gehele atlas. Ir. F Tafelaar, directeur/eigenaar Hompe ToseJoaren besiuurslici Stichting Amsterdam Ondergronds en ir. Maarten de Boer, directeur Amster dams Parkeer fonds en penningmeester Stichting Amsterdam Ondergronds. Doel Opzet Stedelijke Ondergrond Distributie Inhoud Werkwijze en financiering CEO-INFO 2009-3

Geo-Info | 2009 | | pagina 24