Boekbespreking Cities of the World Complete Edition of the Colour Plates of 1572-1617 van Georg Braun en Franz Hogenberg. Redactie: Stephan Füssel, voorwoord Rem Koolhaas. Uitgeverij Taschen, 2008, ISBN 978-3 8228-5272-9, prijs €150. De uitgeverij Taschen is bekend van zijn koffietafelboeken en er is weer een fraaie loot aan hun stam verschenen: de heruitgave van de stadskaarten en -aanzichten van Braun Hogenberg uit het einde van de zes tiende en begin van de zeventiende eeuw. Een fors boek op A3-formaat met iets meer dan 500 pagina's datje niet zomaar even ter hand neemt: hiervoor dient de tafel te worden ontruimd zo dat het goed kan worden neergelegd en opengeslagen. Maar dan kun je ook urenlang genieten van alle fraais dat het boek te bieden heeft. Deze heruitgave bevat de 363 gravures met 564 stadsplattegronden en stads- aanzichten die door Braun en Hogen berg zijn verzameld en gegraveerd i,n hun 'Civitates orbis terrarum' (Ste den van de wereld): een serie van zes boeken die in de periode 1572-1617 zijn verschenen in diverse talen. In deze heruitgave worden dertig rijk geïllustreerde pagina's besteed aan de achtergrond van het oorspronkelijke werk, aan de personen Georg Braun en Franz Hogenberg, aan de herkomst van hun materiaal en aan de gebruik te technieken. In de rest van het boek worden de stadsplattegronden op ver schillende formaten afgebeeld: een behoorlijk aantal op dubbelpagina- formaat (in dit geval A2 dus), en twee stuks (Rome, p. 339, en Jeruzalem, p. 345) op Al-formaat als uitklapkaart (die je voorzichtig moet openen, zo merkte ik al gauw). Vele andere af beeldingen zijn op paginabreedte (wat toch nog een A4-formaat is) afgedrukt. Door deze royale afbeeldingsforma ten zijn de details over het algemeen goed te zien. Een bijzonderheid is dat vele stadsaanzichten vanuit een vogel vluchtperspectief zijn gemaakt. De selectie van steden geeft een aar dig beeld van welke er rond 1600 be langrijk waren. Natuurlijk zitten alle grotere steden van Europa erbij (al leen Madrid ontbreekt), maar hoewel het originele werk de hele wereld zegt te beslaan zie je dat de wereld vanuit het Europese gezichtspunt toen nog maar beperkt was: er zijn een paar Aziatische steden (Aden, Calcutta, Da mascus, enkele handelsposten langs de Indische Oceaan, en natuurlijk Je ruzalem), twee Amerikaanse (Mexico, Cuzco) en een handjevol Afrikaanse (Tanger, Algiers, Elmina, Cairo, Mom basa). Van Rusland is alleen Moskou afgebeeld (en dan ook twee maal), maar belangrijke steden als Kiev, Nov gorod en Odessa ontbreken. De steden van de tweede rang in Europa zijn vaak ook tijdgebonden: alleen al de vermelding van de Nederlandse ste den Franeker, Bolsward, Enlchuizen en Sluis (maar weer niet Breda) wijst daarop. Ook reeksen Hongaarse stad jes wijzen daarop: indertijd drongen de Turken op naar Oostenrijk en deze plaatsen waren toen dus nieuwswaar dig (zoiets als tegenwoordig Goma of Hebron). De volgorde in het boek is overigens nogal willekeurig, con- Detail van de plattegrond van de stad Haarlem. De inkleuring was niet altijd binnen de lijntjes of the World GEO-INFO 2009-3 TASCHEN

Geo-Info | 2009 | | pagina 30