GiN G*N vergrootglas noodzakelijk. Het boek is geheel tweetalig, maar wie de Engelse tekst volgt is de klos: het zilvergrijs is te licht afgedrukt, waardoor het door lezen van de atlas veel inspanning vergt. Is het boek de bijna zestig euro waard? Dat hangt er van af met welk doel je het aanschaft. De in zijn leefomgeving geïnteresseerde lezer zal aan zijn trek ken komen met een enorme schat aan gegevens, waar desgewenst dagen mee ku nnen worden doorgebracht. De uit gave geeft daarnaast natuurlijk een mooi tijdsbeeld van veranderd Neder land rond de millenniumwisseling. Maar voor de liefhebber van atlassen die denkt zijn verzameling niet com pleet te hebben met deze uitgave, valt de Vinex Atlas toch tegen. De atlas oogt zeer verzorgd, maar met meer ken nis van de grafische beeldtaal had het kaartwerk en daarmee de hele uitgave aan kracht gewonnen. Dat had ook die discussie over de resultaten van het vinexbeleid ten goede gekomen. Ronald Bokhove G I N Verslag Bijeenkomst GIN Noord Op 3 februari 2009 heeft GIN Noord een bijeenkomst georganiseerd met als thema Remote technieken. Om 17.00 uur kwamen de deelnemers naar Van Hall Larenstein in Leeuwarden en om 17.30 uur begonnen de lezingen. Via een drietal lezingen kregen de ruim 130 toehoorders een goed beeld van de stand van zaken en de toekom stige ontwikkelingen. Verder zijn tij dens de ontvangst en de pauze de on derlinge relaties weer aangehaald en verder uitgebreid. Als eerste kwamen de heren Meden- dorp en Bolhuis van Horus (betekent het alziend oog) uit Leek, een Dijkstra onderneming, aan het woord. Zij be schreven het ontstaan van het Horus- systeem dat geo-gerefereerde realtime video-opnamen kan maken vanuit elk willekeurig voertuig ten behoeve van het vastleggen van de openbare ruimte. Opmerkelijk aan Horus is de ontwikkeling van het sy steem via video-opnamen voor hulpdiensten, zoals de brandweer, naar GIS- toepassingen. De opna- men vinden plaats met allerlei soorten gekoppelde sensoren, zoals camera's, in combinatie met GPS. In de video beelden kan gemeten worden. 2D- of 3D-CAD-tekeningen kunnen in de beel den worden geplaatst en koppelingen met administratieve informatie zijn mogelijk. De kwaliteit is afhankelijk van de opnamesnelheid en de resolu tie van de camera s. Als tweede spreker kwam mevrouw Van Dellen van NEO, een aard-obser vatie-bedrijf, uit Amersfoort aan het woord. Zij gaf aan waarom satelliet- beelden en luchtfoto's inmiddels in frastructuur zijn geworden. Ze gaf een overzicht van wat op dat gebied be schikbaar is, wat vliegt er rond en wat kan men ermee? Conclusie was dat er steeds meer opnamen beschikbaar zijn met meer details met een nauwkeurig heid van 40 cm. Op termijn wellicht zelfs 15 cm. Ze gaf met allerlei voorbeelden aan wat voor toepassingen er allemaal mo gelijk zijn, zoals mutatiesignalering, koppelingen met de basisregistraties (BAG), WOZ, bijmeten van informatie. Databases vullen en vergaren is door de beschikbaarheid van de informatie niet moeilijk, maar het beheren ervan is moeilijk omdat deze immers conti nu aan wijzigingen onderhevig is. Ten slotte kwam als derde spreker de heer Beers van Cyclomedia aan het woord. Cyclomedia maakt cyclora- ma's, 360°-foto's. Beers gaf een uitleg van het huidige systeem en hoe men tot een kwa liteit van 10 cm. komt. Het gebruik van twee fisheye-camera's, GPS- informatie, traagheidsnavigatie (voor onder bomen en in steden waar geen GPS-ontvangst mogelijk is) en wielsen- soren. Men kan meten in de opnames, kan kaarten inspiegelen, 2D- en 3D- opnames zijn in te brengen en admi nistratieve informatie kan gekoppeld worden. Als men nog gedetailleerdere opnames wil hebben ten bate van aanvullende informatie, zoals ver keersborden, dan kunnen camera's met hogere resolutiebeelden worden gecombineerd met de cyclorama's. Tenslotte gaf Beers een doorkijk naar de toekomst. Men is nu bezig diepte- cyclorama's te ontwikkelen. Aan ie dere pixel van de opname wordt dan diepte toegekend. Op deze wijze is het mogelijk 3D te zien op een TV-scherm zonder dat daar bijvoorbeeld een spe ciale bril bij nodig is. Het interpreteren van de beelden is voor een deel geautomatiseerd maar zal vooralsnog mensenwerk blijven. Om 19.30 uur werd de bijeenkomst afgesloten. De deelnemers en organi satoren kunnen terugzien op een ge slaagde bijeenkomst. Schuytgraaf -Stadsblokken Meikwe.de- 'i "Hamerstraat Zetten-Zuid Westeraam j<ampsestr3at Wuurdseplas- .Klaverkamp Klem Rome "Essenpas Waalsprong Winssen-Zuid' Beuningse Plas" Hoogenhof H:hj non-.N o O rxl nttle Nederland Geo-lnformatie Nederland ACHO Hl CEO-INFO 2009-3

Geo-Info | 2009 | | pagina 33