Verslag Bijeenkomst Werkgroep Geschiedenis van de Kartografie Werkgroepvoorzitter Mare Hameleers. Vrijdag 6 februari 2009 hield de bloeiende GIN-werkgroep, die voor de Geschiedenis van de Kartografie, een studiemiddag. Plaats was het ge bouw van de Bijzondere Collecties van de Bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam (Oude Turfmarkt). Aanlei ding was een dubbelexpositie over de driehonderd jaar terug overleden Ro- meyn de Hooghe (1645-1708). De niet- kaartrijke, maar wel boeiende tentoon stellingen bij Bijzondere Collecties en in het naastgelegen Allard Piersonmu- seum sloten op 8 maart 2009. Uit zijn leven Na de ontvangst in het Museumcafé was de aula in het Allard Piersonmu- seum (70 stoelen) het bijna volle onder komen. Werkgroeplid drs. Jan Werner (UB Amsterdam) was middagvoorzitter. Als eerste gaf hij dr. Anna de Haas van het Instituut voor Nederlandse Geschie denis het woord. 'Uit het leven van Ro- Middagvoorzitter Jan Werner. meyn de Hooghe' was haar onderwerp en ze hoopte dat men haar hoofdstuk in het bij de expositie verschenen boek nog niet had gelezen. Volgens haar was De Hooghe een 'onmiskenbaar ambi tieus man Als zoon van een knopen- malcer startte hij als graveur, etser en prentenhandelaar in een winkel op de Dam in Amsterdam, Hij verhuisde naar Haarlem en aan de hand van zijn kaart, van die stad uit 1688, zat de spreekster al direct met het dilemma of de weer gave van zijn eigen tuin topografie dan wel plantopografie was.... Die plek is nu een parkeerplaats, maar zijn huis Nieuwe Gracht 13 prijkt er nog. De bur gemeesters van Haarlem wilden niet dat de kaart aan hen werd opgedragen, maar ze namen wél honderd exempla ren af! Verder toonde deze spreekster een enorme diversiteit aan 'pamflet- tenwerk' van De Hooghe. Geo-lnformatle Nederland CEO-INFO 2009-3

Geo-Info | 2009 | | pagina 34