Topografische ondergronden voor plankaarten: een gebruikersonderzoek RGI-project 002 De inmiddels in werking getreden nieuwe Wet ruimtelijke ordening (nWro) schrijft digitalisering van de ruimtelijke plannen in Nederland voor. Daarbij is het genereren en generaliseren van de topografische ondergrond nog letterlijk en figuurlijk een 'ondergeschoven kindje'. In RGi-project 002 is aan deze problematiek aandacht besteed. En omdat het hierbij uiteindelijk allemaal draait om het zo goed mogelijk tegemoet komen aan de behoeften van de gebruikers, vormde een gebruikersonderzoek een belangrijk onderdeel van dit project. Plankaarten spelen een belangrij ke rol bij de totstandkoming van ruimtelijke plannen, maar ook bi de verspreiding van informatie over wat er wel en niet is toegestaan in de ruim te, of op specifieke percelen. In Neder land is jarenlang vastgehouden aan de productie van plankaarten op papier, maar volgens de nWro (URL1) dient een bestemmingsplan voortaan gelijktijdig in elektronische en papieren vorm te worden vastgelegd en vastgesteld. Het is nu zelfs zo dat bij eventuele verschil len de digitale inhoud beslissend is. De overgang van papier naar digitaal is een logische stap, vooral als het medium internet wordt ingeschakeld, omdat alle gebruikers hiermee gediend wor den: de overdracht van planinformatie wordt immers mak kelijker én beter in een interactieve en dynamische omge ving als www.ruimtelijkeplannen.nl (URL2). Plankaarten bestaat uit een topografische kaartondergrond waarop een laag (veelal in kleur) met planinformatie wordt geprojecteerd. In het project 'Genereren en gebruik van on dergronden (basiskaarten) bij geïntegreerde bevraging van digitale ruimtelijke plannen' (RG1-002, zie URL3) is de afge lopen jaren onderzoek gedaan naar de kartografische ge neralisatie van topografische ondergronden in combinatie met ruimtelijke plannen, met name ten behoeve van online raadpleging en analyse. In een topografische ondergrond kunnen en moeten niet alle details van de werkelijkheid worden weergegeven, zeker niet naarmate verder wordt uit gezoomd. Daarom is er altijd kartografische generalisatie nodig. Die generalisatie is gericht op een vereenvoudiging van de kartografische weergave van geografische data, over eenkomstig het doel en de schaal van een kaart. Tot dusver werd er niet systematisch nagedacht over het gebruik van ondergronden voor plankaarten: meestal werd en wordt bestaand kaartmateriaal toegepast, zoals de GBKN (Grootschalige BasisICaart Nederland), de kadastrale kaart, topografische kaarten op verschillende schalen of eigengemaakte algemene ba siskaarten. Het nadeel van dit bestaande kaartmateriaal is dat het niet gemaakt is met het oog op de functie van topo grafische basiskaart voor plankaarten. De moderne techniek biedt nu echter aanknopingspunten voor het automa tisch vanuit een gegevensbestand ge nereren en generaliseren van topogra fische ondergronden van plankaarten, gestuurd door functie, gebruiksdoel en gebruikerswensen. Hoe dat technisch in zijn werk gaat, werd in een ander onderdeel van het RGI-002 project on derzocht (zie bijv. Foerster et al., 2008), maar in dit artikel besteden we aan dacht aan het eerste gebruikersonder zoek dat nodig was om meer inzicht te krijgen in de problematiek. Kaarten met twee lagen Kaartbeelden die bedoeld zijn om infor matie over een bepaald thema toegan- Fig. 1. Voorbeeld van een plankaart met twee lagen: primaire planinformatie, geprojecteerd op een topografische ondergrond. Ür. L.PJM. van Elzakkgr, universitair docent tTC, en inq W.Pt .vein de Berg, adviseur NedCmpbics 8.V. GEO-INFO 2009-3

Geo-Info | 2009 | | pagina 6