ring. Dit scenario representeert ook de wens tot in- en uitzoomen, om detailinzicht, respectievelijk overzicht te verkrijgen. Weliswaar is het werken met geodata in een digitale, objectgerichte omgeving in principe schaalloos, maar de schaal van weergave van een aan de gebruiker gepresenteerd kaartbeeld blijft natuurlijk van belang voor de informatieoverdracht en die schaal verandert hij in- en uitzoomen. In scenario 2 worden structuurvisiekaarten van een ge meente vergeleken met bestemmingsplankaarten. De schaal van de kaarten is gelijk maar is er sprake van een verschillende generalisatie van de topografische onder gronden, als gevolg van verschillende kaartdoelen. Onderzoeksmethoden Het bleek allereerst noodzakelijk om via een gebruikers onderzoek beter inzicht te krijgen in doel en gebruik van plankaarten in Nederland en met name de topografische ondergronden daarvan. Het gebruikersonderzoek bestond uit verschillende onder delen: bestudering van de huidige praktijk en vakliteratuur, een zogenaamde Focus Groep bijeenkomst en een online- enquête. De Focus Groep bijeenkomst werd gehouden op 24 april 2008 in Utrecht tijdens de beurs Overheid ICT. De uitkom sten werden gebruikt voor het formuleren van concrete vra gen, die werden gecombineerd tot een online-enquête, die voor het eerst werd uitgezet op de NedGraphics-dag op 25 september 2008 en die werd afgesloten op 1 februari 2009. In de tussentijd werd bij verschillende gelegenheden (o.a. de Dienstverleningsmarkt van VROM Geonovum) en via web sites opgeroepen tot deelname en werden medewerkers van RO-afdelingen van gemeenten en stedenbouwkundige bu reaus en dergelijke schriftelijk uitgenodigd. Het totale aan tal respondenten was uiteindelijk 112 en van die 112 perso nen haakten er tussentijds nog eens 35 af. Voor hen was het beantwoorden van de vragen kennelijk te lastig, of zij ston den te ver af van de problematiek. Voor de meeste anderen was het mogelijk om de enquête, bestaande uit 51 vragen met daarbij ook een flink aantal kaartvoorbeelden, binnen een half uur te voltooien. Meer dan de helft van de respon denten maakt minstens een maal per week, en meestal elke dag, gebruik van bestemmingsplannen. Zij doen dat vooral als gemeenteambtenaar. Dat geldt ook voor structuurvisies, Fig. 4. Op basis van welke ondergronden worden gemeentelij ke structuurvisies in Nederland gemaakt? Fig. 3. Op basis van welke ondergronden worden bestem mingsplannen in Nederland gemaakt? 1 maar het gebruik daarvan ligt veel la ger en beperkt zich meestal tot enkele keren per jaar. Bij de interpretatie van de resultaten moet er rekening mee worden gehouden dat er zich nauwe lijks 'gewone burgers' onder de respon denten bevonden. Huidig gebruik van ondergronden 74 respondenten zijn de laatste twee jaar weieens betrokken geweest bij het daadwerkelijk maken van bestem mingsplankaarten, 51 van hen vaak of altijd. Voor structuurvisiekaarten lig gen die cijfers veel lager, respectieve lijk 37 en 7. Aan deze personen werd gevraagd op basis van welke onder gronden zij de plankaarten maakten. De uitkomsten staan in de figuren 3 en 4. De dominantie van de GBKN en kadas trale kaart is evident bij de bestem mingsplannen en logisch in verband met de schaal van de kaarten, die door gaans tussen de 1:500 en 1:5.000 ligt. Opvallend is dat er voor het maken van bestemmingsplannen ook nog veel ge bruik gemaakt wordt van luchtfoto's. Zoals ook blijkt uit het geleverde com mentaar bij een van de vragen, heeft dit te maken met het feit dat 1/3 van de respondenten vindt dat het gehan teerde kaartmateriaal niet helemaal voldoet: het is onvoldoende nauwkeu rig, onvoldoende actueel, of beide. Hoewel het doel van een bestemmings plan erom vraagt ze te laten zien bij het raadplegen, worden de kadastrale grenzen vanwege die fouten daarom bijvoorbeeld vaak maar weggelaten. Bij de interpretatie van figuur 4 moet re kening worden gehouden met het feit dat de respondenten bijna uitsluitend ex-varing hebben met het maken van structuurvisies door gemeenten. In dat licht bezien, alsmede met het oog op de afwijkende doelstelling van struc tuurvisies, is het niet verrassend dat 53% 42% 8% 11% Kadastrale Top. Kaart Top. Kaart Top. Kaart kaart 1:10.000 1:25.000 1:50.000 Luchtfoto gemaakte 83% 75% 16% i l 6% 1% 38% Bjwiwewi 13% GBKN Kadastrale Top. Kaart TopKaart Top. Kaart Luchtfoto Overig kaart 1:10.000 1:25.000 1:50.000 CEO-INFO 2009-3

Geo-Info | 2009 | | pagina 8