K&L op internet Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 1885-1970 ontsloten Voor een select gezelschap van een vijftien man én gast vrouw Linda Soto werd op 4 maart 2009 bij het Kadaster in Apeldoorn het 'Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde' (K&L) via het internet toegankelijk gemaakt. Trouwe bezoekers van de webstek 'www.hollandsecirkel.nl' troffen al enkele dagen eerder op de homepage links in het beeld 106 een button aan met de ambitieuze naam 'Tijdschriften di gitaal (alsmede een herbenoeming van een andere knop tot 'Ons tijdschrift'). Het gaat om alle edities van het toon aangevende vaktijdschrift K&L van 1885-1970, fysiek waren de gedigitaliseerde bladen bijna allemaal afkomstig van de vroegere TDN. De stichting De Hollandse Cirkel heeft de kosten voor de licentie en de digitalisering van dit tijd schrift voor haar rekening genomen en zal ook de jaarlijks terugkerende kosten blijven betalen. Herman Quee: 'Tijdschrift van 1885' (foto's Adri den Boer). Stichtingsvoorzitter dr.ir. Herman Quee heette iedereen welkom en legde meteen uit waarom De Hollandse Cirkel dit initiatief nam. In de eerste plaats paste het goed in de statutaire taakstelling van de stichting. Als tweede bena drukte hij dat voor geschiedschrijving schriftelijke bronnen Quee, Barnasconi en Van der Linde. Stichting De Hollandse Cirkel onontbeerlijk zijn. Waarom gekozen werd voor K&L was omdat dit blad vanaf 1885 het enige en in zijn laatste decennium tot 1970 het belangrijkste Nederlandse landmeetkundige vak blad was. Het was een tijdschrift voor een dienst en voor een vakgebied. De toenmalige symbiose tussen het Kadas ter en het vakgebied was bijna 1:1, zo wist Quee uit ervaring. Toen hij zelf in de jaren zestig in Delft geodesie stu deerde behoorden daar verplicht twee stages bij het Kadaster bij. Hij memo reerde dat in het allerlaatste nummer van 'Geodesia', 2003-12, de geschiede nis van ook deze uitgever, de Vereni ging voor Kadaster en Landmeetkun de, werd beschreven door prof.ir. Jouke Alberda. Quee was toen zelf eindredac teur, maar moest nu toch verbeteren dat K&L niet, zoals daarin vermeld, in 1887, maar in 1885 al startte. Vanaf 1913 was materiële, belangenbeharti ging ook een taak van de vereniging, met als eerste wapenfeit de start in 1918 van een landmetersopleiding in Wageningen. De vereniging besloot zich na 1970 alleen met belangenbe hartiging bezig te houden, zodat in 1971 de Nederlandse Vereniging voor Geodesie ontstond met het 'Neder lands Geodetisch Tijdschrift'. Het initiatief tot ontsluiting van K&L via internet was van prof.dr.ir. Leen Aardoom in de rondvraag van de be stuursvergadering van de stichting van december 2007. Hij werd daarvoor nu met een applaus bedankt. Voorzit ter Quee bedankte verder DHC-project- leider ir. Hans van der Linde, advies raadslid dr. Scholten, uiteraard voor adviezen, en Pictura Imaginis BV voor de realisatie. Dank was er ook voor de toestemming van de rechtsopvolger van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde, de WK, ter plekke vertegenwoordigd door secretaris Ru ben Roes. Quee poneerde dat de tijdschriftenvie wer nog interessanter wordt als daar 'meerdere niet-commerciële tijdschrif ten' aan zouden worden toegevoegd. Gedacht werd daarbij aan: 'NGT', 'Geodesia', 'Kartografisch Tijdschrift', 'Geo-Info', 'Photogrammetria', 'Hydro- graphic Newsletter' èn het tijdschrift Adri den Boer. redacteur Speech van voorzitter GEO-INFO 2009-4

Geo-Info | 2009 | | pagina 12