Landregistratie in Namibië Het is niet om Bob Suir jaloers te maken, zie zijn foto-impressie over Landmeten in Namibië in Geo-Info 2009-2, maar ik ben in de gelukkige omstandigheid geweest om van september 2007 tot eind 2008 in Namibië te mogen werken in de landregistratie, Door het Nederlandse Kadaster International ben ik, via de Duitse ontwikkelingsorganisatie GTZ/IS en het met EU-geld betaalde Rural Poverty Reduction Programme (RPRP), uitgeleend aan het Namibische Ministry of Lands and Resettlement (MLR) voor het registreren van de custo mary land rights in communal land. In het noorden van Na mibië is het land in eigendom van de staat (communal land) en de mensen die er wonen hebben daarop een permanent gebruiksrecht (een customary land right). Het doel van het project is deze rechten zo snel mogelijk te registreren. Om dit te bereiken zijn luchtfoto's ingezet, die in de periode van september tot en met november 2007 van het noorden van Namibië zijn vervaardigd. De luchtfoto's zijn vanaf 9 km hoogte gemaakt met een volledig digitale professionele luchtfotocamera. Door de bijzondere Namibische omstan digheden (geen luchtvervuiling en geen luchtvochtigheid) zijn details vanaf ca. 0,5 meter vanaf die hoogte herkenbaar in de luchtfoto's. De mensen die in het noorden buiten de steden wonen zijn straatarm, wonen overwegend in hutten van klei en stro (zie figuur 1), verbouwen Mahangu (een soort mais) en hebben een beetje vee. Allemaal net genoeg om voor hun gezin te zorgen. Het vee (koeien, ezels, geiten, kippen, enz.) loopt los door het veld, langs en over de weg. In het noorden woont Fig. L Hutten van leem. en klei. in een klein deel van Namibië (een paar keer de grootte van Nederland) de helft van de Namibische bevolking, ongeveer 1 miljoen mensen. Het is het vrucht baarste deel van het land, maar dat be tekent niet dat er dan veel groeit. Het blijft kurkdroog in het grootste deel van het jaar. Figuur 1 is gemaakt in de regentijd, maar toen was er nog bijna geen druppel regen gevallen. Later is dat ruimschoots goedgemaakt. Begin februari 2008 wordt het project voorstel en de financiering voor de registratie van customary land rights (gebruiksrecht van het land) met lucht foto's goedgekeurd. Het projectgebied is de Olukonda constituency, een soort gemeente. Olukonda ligt in het noor den van Namibië, in de Oshilcoto Re gion (een soort provincie). Communicatie is een erg belangrijk onderdeel van het project. Er is bij de lokale autoriteiten en bevolking erg weinig bekend over het nut en de Ir. R.C.J. Witmer MBA. Manager GBKN, Kadaster Geö- informatie GEO-INFO 2009-4

Geo-Info | 2009 | | pagina 14