noodzaak van registratie van custo- Fig. 2. Op je knieën mary land rights. Daarom beginnen op bezoek bij de we met de voorbereidingen van een koning. eerste workshop voor de belangrijkste stakeholders en een tweede voor de dorpshoofden. Na de eerste workshop gaan we naar het projectgebied en op bezoek bij de koning. De Ondonga Tra ditional Authority heeft aan het hoofd een koning die regeert over een gebied ongeveer half zo groot als Nederland met een paar honderdduizend inwo ners. Hij geniet veel respect van zijn on derdanen en is bovendien de voorzitter van het college van Traditional Autho rities en zijn paleis staat in Olukonda. Het paleis bestaat uit allemaal tradi tionele hutten van palen met klei en een rieten dak. In de ontvangsthut zit- of Lands meteen veel discussie op. Een voornamelijk goede discussie, omdat het de verschillende onderdelen van het ministerie meer en beter met el kaar in contact brengt. We hebben een UPI ontworpen die goed bruikbaar is voor ons project in communal area, en in de toekomst ook voor gebruik in de rest van het land waar de registratie al goed geregeld is, zodat er een landelijk kadaster kan ontstaan. De workshop met alle dorpshoofden is een groot succes (fig. 3). Tot mijn ver rassing zijn de dorpshoofden van 39 van de 46 dorpen in Olukonda aanwe zig. Bij een dorp moet men denken aan een groep van circa 30 tot maximaal 100 hutten. Ongeveer 80 aandachtig ten de koning (met klak op het hoofd en pantoffels aan zijn voeten) en de koningin (fïg. 2). ledereen moet dan op zijn knieën naar ze toe kruipen om de koning en koningin met respect te be groeten. De ontvangst duurt bijna een uur met alle plichtplegingen en uitleg over het project. Uiteindelijk zijn de koning en koningin tevreden en gaan ze bereidwillig met een aantal mensen op de foto. Tussendoor werken we met ons Ne derlandse trio, Paul Saers (mijn IT- Kadastercollega), Marcel Meijs (de GIS- adviseur uit Oshakati) en ik aan het ontwerp van een database voor de regi stratie van de Customary Land Rights in de Communal Areas. Onderdeel daarvan is de Unique Parcel Identifier (UPI) en die levert binnen het Ministry Fig. 3. Workshop met de dorpsliooj- den. Fig. 4. De koningin bemoeit zich actief met het aanwijzen van de grenzen. GEO-INFO 2009-4

Geo-Info | 2009 | | pagina 15