Geo feit Arnold Bregt John, Ron en Sytze buigen zich schalks naar voren en kijken recht in de ca mera. Soepel worden de eerste akkoor den op de gitaar ingezet. Ze hebben er duidelijk zin in. John begint nog wat onwennig aan zijn eerste zin, maar al snel is hij op dreef. Bij het refrein gaat hij helemaal los en zingt 'oeoeoeoeoeo geo-feit, geo-data kwaliteit'. Ik moest aan deze zeer bekende geo-hit op Youiube/Georeport denken bij het lezen van het conceptboekje 'geo-sec- tor in kaart: marktmonitor Nederland se geo-informatiesector 2008/2009'. Dit boekje wordt binnenkort uitgegeven door GeoBusiness Nederland en bevat een groot aantal geo-feiten over onze sector. Deze zijn afkomstig van een aantal Ruimte voor Geo-informatie (RGI) projecten en de arbeidsmarktstu die geo-informatie van Herman Jansen. De meeste cijfers over het bedrijfsle ven in dit boekje zijn verzameld in het kader van het RGI-project geo-sector in kaart en de cijfers over de aard en de omvang van het onderzoek zijn afkom stig van het RGI-project NedGeos. Ik ben erg blij dat dit boekje met kern cijfers van onze sector er nu is. Want zonder goede meta-data is het heel las tig communiceren met beleidsmakers. Hoeveel bedrijven zijn er actief in jul lie sector? Op welke markten richten jullie je? Hoeveel onderzoekers werken er? Wat is de vraag naar personeel? Dit zijn voorbeelden van vragen die ik de afgelopen jaren, vooral in het kader van mijn RGI activiteiten, regelmatig gesteld kreeg van geo-geïntcresseerde burgers en beleidsmakers. Ik beant woordde deze vragen dan aarzelend, waarbij ik wat oude cijfers aanhaalde en vooral aangaf dat de dynamiek hoog is en we goed bezig zijn. Beiden knikten we dan instemmend en begrij pend, maar het was voor beide partijen duidelijk dat een helder antwoord er niet was. Dat is nu opgelost met het boekje geo-sector in kaart. We hebben de data over onze sector op orde! Het boekje geeft antwoord op vragen zoals. Hoe groot is de sector? Op welke afzetmarkten richt het geo-bcdrij hie ven zich? Wat zijn de thema's voor on derzoek? Hoe lang staat gemiddeld een geo-informatie vacature open? Wat is de uitstroom van de geo-informatie- opleidingen? Ik nodig u allen uit een exemplaar van het gratis boekje aan te vragen bij GeoBusiness Nederland en u te laten verrassen en inspireren door de feiten. Bij het doornemen van dit soort ma teriaal blijven er vaak een paar feiten hangen die opmerkelijk, verrassend of prikkelend zijn. Het eerste wat mij heeft verrast is de R&Domvang bij de bedrijven. Aan geo- informatieonderzoek wordt door de publieke kennisinstellingen en univer siteiten 45 miljoen euro uitgegeven in 2008. Bedrijven hebben in datzelfde jaar 56 miljoen euro besteed aan R&D- activiteiten. Bedrijven in onze sector geven dus meer uit aan R&D dan de publieke kennisinstellingen. Dit is een mooie illustratie dat geo-informatie niet langer een publiek gedomineerde sector is, maar dat ook het bedrijfs leven een zeer belangrijke rol speelt bij de ontwikkeling van de sector. Dit wordt nog eens ondersteund door an dere geo-feiten uit de monitor. Zo is het aantal geo-informatiemedewerkers bij bedrijven inmiddels ruim tweemaal zo groot als bij de overheid. Als we de to tale R&Dinvesteringen afzetten tegen de omvang van de sector, dan blijkt dat we met een zeer op innovatie ge richte sector te maken hebben. Van de totale omzet van de geo-scctor (1,4 mil jard in 2008) wordt ruim 7% aan R&D uitgegeven. Een tweede opmerkelijk feit voor mij is het grote aantal maatschappelijke sectoren waarin geo-informatie wordt toegepast. Vrijwel alle sectoren nemen geo-informatieproducten en diensten af, van creatieve industrie tot finan ciële dienstverlening en van cultuur en recreatie tot chemie. Het gebruik van geo-informatie is echt doorge drongen tot vrijwel alle sectoren van onze samenleving. Dat gevoel hadden we als geo-sector al, maar het wordt nu ook fraai met feiten ondersteund. Uiteraard zijn er grote verschillen per sector. Zeer dominant in de omzet van geo-informatiebedrijven is de bouw en infrastructuursector met een aandeel van 31% in de 'business to business' markt. Dat is voor mij persoonlijk een verrassend resultaat, waarschijnlijk heeft dat te maken met mijn vooral 'groene geo-blik' vanuit Wageningen. Laat u ook verrassen door de geo-feiten. Ik ben benieuwd naar uw observaties. Arnold Bregt, Hoogleraar Geo-informatiekunde, Wageningen Universiteit (Centrum Geo-informatie). E-mail: arnold.bregt@veur.nl Aanvragen van het boekje 'geo-sector in kaart' kan via de website van GeoBusi ness Nederland (www.geobusiness.nl). GEO-INFO 2009-4

Geo-Info | 2009 | | pagina 19