//*m c ■v3 M a® fp) een onderscheid te maken tussen de oude bebouwing met zijn vele kromme straatjes (steenrood) en de nieuwere be bouwing (lichter rood). Er moest ook een duidelijke variatie in landschappen op te zien zijn. Het onland waar men heer Bommel vaak in aantreft leidde mij er toe in de legenda een speciale kleur voor 'veld' in te voeren. Trouw aan Toonder hield oolc in dat ik geen andere benamingen heb opgevoerd dan Toonder zelfheeft gebruikt. Dorpen, rivieren, cafe's en straten die bij hem geen naam hebben, hebben ook bij mij geen naam. Een stad als Rommeldam moet meer straten hebben dan de vijfentwintig die Toonder een naam heeft gegeven. De andere straten hehben op de kaart dus geen naam. Ik heb er van het begin af aan naar gestreefd om pure kaar ten te maken. Er is me wel gevraagd om de kaarten te versie ren bijvoorbeeld met landschapjes en profielen van bergen en gebouwen, maar daar voelde ik niet veel voor. Het moes ten sobere topografische kaarten blijven zonder frutsels, "kaartige kaarten" zoals Winifred Broeder ze noemt. Het uiteindelijke resultaat, eind 2006, was dat ik drie met kleurpotlood getekende kaarten had en een lijst met min stens honderd correcties die in de loop van het proces van het tekenen van de kaarten en het schrijven van de reisgids door terug koppeling nodig bleken. Het was on vermijdelijk om ze te digitaliseren, ook al omdat inmiddels waarschijnlijk werd dat ze konden worden uitgege ven. Maar ik hen geen kartograaf en ik had er grote behoefte aan dat een echte kartograaf de kaarten kritisch zou bekijken en zou perfectioneren. Zo vond ik mijn belijning van de straten in de stad onbeholpen, de kaarten slo ten nog niet goed op elkaar aan en ik had geen goed idee over de belettering noch over de te gebruiken symbolen. Nuttig advies bracht mij in contact met Winifred Broeder, die de belang stelling en de kennis van zaken in huis had die ik nodig had en die een en thousiaste partner werd in dit speciale project. Jenno Witsen Computer en tekenpakket En zo keek ik hegin november 2006 naar een aantal prachtige met kleurpotlood getekende kaarten op meer dere A4-tjes. Ik kende Jenno Witsen van de Witsenkaart die werd gepubliceerd in "Land op zicht, zicht op land", een inspirerende bundel essays over de kaart van Neder land samengesteld ter gelegenheid van zijn afscheid als directeur-generaal voor de ruimtelijke ordening. Ik had op voorhand geen idee wat hij wilde overleggen. Het kar teren van een wereld die tot dan toe vrijwel alleen in ver halen en tekeningen werd omschreven was wel het laatste waar ik aan had gedacht. In de loop van het project zou ik er achter komen dat het karteren van een denkbeel dige wereld heel vergelijkbaar is met het maken van een kaart van een bestaand gebied, er van uitgaand dat het veldwerk is gedaan. Het komt echter niet vaak voor dat ik op eigen inzicht ondiepten in de zee kan tekenen, of een zijstraat mag verzinnen. Fig. 3a. De wereld van Bommel en Tom Poes was nu zichtbaar in drie getekende kaarten die een steeds groter gebied besloegen met een kleiner wordende schaal. Een stadskaart van Rommel dam schaal 1:8.000, een kaart van de omgeving van Rommeldam en Bom- melstein schaal 1:35.000 en een kaart van de Zwarte Bergen en het Donkere Bomenbos schaal 1:200.000. Het was duidelijk dat het doorvoeren van cor recties en het reproduceren veel ge makkelijker zou zijn als de kaarten digitaal werden uitgevoerd, echter het leek mij lastig om de sfeer van het getekende in de kaarten te behouden. Die sfeer leek mij heel belangrijk, juist omdat die wereld heel levend is onder bommelliefhebbers. De kaart moet een aanvulling, en niet een verstoring zijn van het beeld dat zij hebben. Mar ten Toonder heeft zelf nooit, zoals bij voorbeeld Tolkien dat van zijn wereld van "The Lord of the Rings" wel heeft gedaan, een kaart getekend van de wereld van Bommel en Tom Poes. De kaart is dan ook nadrukkelijk de inter pretatie van Jenno Witsen. Mijn eerste stap was het scannen en monteren van de kaarten, en het overtekenen van alle elementen met FreeHand. Daarna kon de eerste kaart worden uitgewerkt. De keuze viel op de kaart van de omgeving van Rom- 1 Olie Unie CEO-INFO 2009-4

Geo-Info | 2009 | | pagina 22