Geen geld Freek Boersma Het kan bijna niet anders of deze co lumn gaat weer over geld. Of toch niet? Zijn er andere dingen om over te praten? Ja, het mooie van de afgelopen maand is dat de geest er lustig op los heeft kunnen denken. Scherper heeft kunnen observeren, zelfs filosoferen. Scenario's heeft bedacht. En dat alles zonder dat er voor de meesten onder ons ook nog maar iets is veranderd. Tenzij u een ex-medewerker bent van die ene grote leverancier van CAD-soft ware uit het westen van de Verenigde Staten. Of de verandering zit 'm in die merkwaardige rust op snelwegen en vliegvelden. Regelmatig kranten lezen is verder voldoende om een massale beïnvloeding te bewerkstelligen. Het is een tijd van verwondering. Dat zoiets kan, hoe het kan. Psychologie is mis schien wel de boeiendste van alle we tenschappen. Belangrijker in ieder ge val dan economie - de mening van een econoom is momenteel wel de minst geloofwaardige van wie dan ook. En wat te denken van de geologie? Die ver telt altijd weer hetzelfde verhaal. Voor wie het wil zien. Een oncomfortabele waarheid: niets van wat we hier en nu zien zal blijven. Met genoegen steken we onze kop in de drassige laagland- genetische bodem en vergeten dat het echt nodig is om te werken aan (ver) draagzaamheid en het verduurzamen van onze omgeving. De astronomie: hetzelfde bericht. De biologie: lang zaam dringt door dat Darwin toch gelijk had. De zoogdieren heersen pas sinds de Yucatan-inslag. De evolutie is waar, vindt althans 90% van de IJslan- ders, 60% van de Nederlanders en 40% van de Amerikanen. De theologie, 1000 jaar is als 1 dag. En, wat heeft de geografie bij te dragen aan ons bewustzijn? De informatica en de telematica? Nu wordt het moeilijk, want dat zijn mijn eigen vakgebieden. Iets in mijn hersencellen, en na 55 jaar misschien ook wel iets in mijn genen, zegt dat we hier nu bij uitstek de ter reinen hebben waarop de samenleving zal overleven. Verworvenheden die we niet willen, niet kunnen, ja, niet zul len laten gaan. Digitale GBKN... GPS... Google maps op de Android... Dom- dom (vanwege de FAT kwestie). Ja echt, ik hoop inderdaad dat we daar op kun nen blijven rekenen. Ik ben namelijk een bijzondere techno-optimist. Ik weet ook zeker dat de bijdrage van ons vak aan de productiviteit van de samen leving enorm is. Voor 1% van de kosten van het aanleggen van glasvezelkabel meten we hem precies in. Verloren tijd om het adres van een klant te vinden met de auto? Het komt niet meer voor. Problemen met leidingen die niet te vinden zijn, of beschadigd raken van wege graafwerkzaamheden? Zometeen helemaal uit de wereld. Weten hoe - en waar - een klant moet worden aange sloten? Even op de mobiele terminal de database raadplegen. Cross border gegevens uitwisselen? Geen probleem, gestandaardiseerd nog wel. Koeriers ef ficiënt rond laten rijden? Kom maar op met uw bestelling! Helaas is techniek niet helemaal waar- denvrij. In februari had de "Fibre to the Home' conferentie in Kopenhagen 2500 deelnemers, en een aannemersdag van Reggefiber begin maart trok maar liefst 180 aannemers. Het glazen geld zoemt door de lucht. Maar wat gaan we met al die mooie glasvezel doen? Gezondheidsnetwerken bouwen, C02 reductie bereiken of met zijn allen aan de RTL en SBS op gigasnelheid? Ik ben bang dat ik het antwoord al wel weet. Ik hoop op een evolutionaire verbete ring van het volk. Maar er is natuurlijk helemaal geen crisis in kortzichtig heid en hebzucht. Klein voorbeeldje uit eigen kring. De RGI-projecten. Na tuurlijk niet alles over één kam sche ren, maar toch: zestig mille uitgeven voor enkel penvoerdersactiviteiten in een mislukt project is gewoon geld over de balk gooien. Er wordt helemaal niemand beter van. Het overheidsgeld is uitgegeven door een geachte collega uit het communicatie-IT-vak en was be doeld voor Geo! Dat is nu het moeilijke voor een salonsocialist als ik. Ik erger me groen en geel aan het gegraai van verzekeraars en hun tussenpersonen, maar mijn buurman ziet het verschil niet tussen het ene en het andere RGI- project; en de ene en de andere Audi voor de deur, zullen we maar zeggen. Goed dan, gaat het in ons vak om geld? In de meest fundamentele zin niet. Voor mij is het kwaliteit waar het om draait. Geld uitgeven is makkelijk, maar er iets goeds mee doen, dat is een kunst! Freek Boersma Business Consultant, Bentley Systems Europe BV. E-mail: Freek.boersma@bentley.com GEO-INFO 2009-4

Geo-Info | 2009 | | pagina 25