Ukraine in Maps South Eastern Europe in Maps Boekbespreking South Eastern Europe in Maps Geographical Research Institute, Hungarian Academy of Sciences, Budapest 2007. 136 pp, formaat A4, 63 kaarten in kleur en 25 tabellen. ISBN978-963-9545-13-7. Prijs 3000 Forint. Ukraine in Maps Geographical Research Institute, Hungarian Academy of Sciences en Institute of Geograp hy, National Academy of Sciences of Ukraine, Kyiv/Budapest 2008. 148 pp, formaat A4, 77 kaarten in kleur en 21 tabellen. ISBN 978-963-9545-16-8. Prijs 3000 Forint. Het Geografisch Onderzoeksinsti tuut van de Hongaarse Academie van Wetenschappen is sinds 2007 be zig met publicatie van een atlasserie die opvalt door een nieuwe formule: volledig in teksten ingebedde kaarten waarvan het thema, de parameters, de patronen en de ontwikkeling ook hele maal worden verklaard in die teksten. Atlasredacteuren weten dat het gewel dig moeilijk is om geografen teksten bij kaarten te la ten schrijven, om dat ze teveel van het onderwerp uitgaan in plaats van de kaart, zo dat er geen rela tie tussen beide ontstaat. Hier is dat echter goed in de hand gehou den en versterken beide elkaar. De commentaren zijn uiterst kun dig, geven goede historische over zichten en poli tieke analyses. De delen van de atlasserie hebben aan Hongarije gren zende gebieden als onderwerp. Het eerste deel, 'South Eastern Europe in Maps' geeft de Balkan weer als po tentiële brandhaard, aan de grens van Hongarije. Het is eigenlijk een voort zetting van twee eerdere, vergelijkba re Hongaarse atlassen van dit gebied, zoals de eerder in het Kartografïsch Tijdschrift (1994-4) besproken 'Atlas of Central Europe' van A.Ronai (1945). In deze nieuwe atlas volgt, na de karte ring van de natuurlijke omstandighe den en hulpbronnen, een uitgebreid deel over de geschiedenis, met een filmische weergave van de staatkun dige veranderingen vanaf het jaar 1000 (toen de Hongaarse staat werd gesticht). De meest grootschalige kaarten (1:4 miljoen) worden gewijd aan de etnische respectievelijk reli gieuze samenstelling van het gebied, voor 1910, 1991 en 2001, met daartus senin talrijke kleinere kaartjes en ta bellen van de tussentijdse bevolkings bewegingen gedurende de twintigste eeuw. Dit deel vormt eigenlijk het centrum van de atlas en er blijkt uit fiffS#'- W 1 Covers van de hier besproken atlassen hoezeer in Zuidoost-Europa de hele twintigste eeuw er een is geweest van etnische zuivering: hellenisering van Noord-Griekenland, bulgarisering van Noordoost-Bulgarije en roemeni- sering respectievelijk servificatie van Zevenburgen en de Voivodina. Som mige essentiële onderwerpen, zoals bevolkingsdichtheid, worden daarbij node gemist: om de etnografische en godsdienstlcaarten goed te kunnen interpreteren is het van belang te we ten wat de dichtheid van de bevolking was in de afgebeelde gebieden. Verderop komen urbanisatie (met kaarten op de schaal 1:4 miljoen voor 1953 en 2001), het BNP (ook hier met een vergelijking tussen begin en eind van de twintigste eeuw), de industria lisering in het Sovjet-tijdperk en het verval daarna, de energiehuishou ding (met alle uit het oosten afkom stige pijpleidingen), landbouw (met zijn collectivisering na WOU en de huidige privatisering), transport en toerisme aan de orde. Het toont tel kens weer een snelle ontwikkeling na 1945, het in elkaar klappen na 1989 (vooral door de burgeroorlogen in Joegoslavië) en de geleidelijke ont wikkeling daarna. Op het eind wordt een synthese of conclusie verwacht, maar de atlas gaat een beetje als een nachtkaars uit, afgezien van de uitge breide bibliografie. Gezegd moet wor den dat het materiaal zeer objectief overkomt en dat het zeer interes sant is na te gaan hoe in Hongarije wordt aange keken tegen de twintigste-eeuw- se ontwikkelin gen in deze buur landen. Het tweede deel, 'Ukraine in Maps', is vollediger - dat blijkt al uit het aantal kaarten - in die zin dat er veel meer kaarten van de demografische opbouw in voor komen en van de aantastingen van het milieu. Ver der is de opbouw vergelijkbaar, maar de atlas mist in zijn commentaar soms de plezierig neutrale toon die de vorige atlas kenmerkt. De Oekraïne moet zijn plaats in de geschiedenis nog vinden en daarom legt de inlei ding veel nadruk op eerdere pogingen tot staatsvorming, in de vijf pagina's met een serie van zestien filmische kaartjes over de geschiedenis na het jaar 1000. Hierna volgt een deel over natuurlijke omstandigheden en hulp bronnen. wat systematischer opgezet dan in het vorige deel. Opvallend zijn de kaarten van de ecologische situatie (met als uiterste de rampzone rond Tsjernobyl, ongeschikt voor menselij ke bewoning). CEO-INFO 2009-4

Geo-Info | 2009 | | pagina 26