GiN dlM gen. In het oosten zijn het vooral grote bedrijven en ligt de nadruk vooral op gewassen. Bij het verkeer wordt naast de traditio nele onderwerpen ook het onderwerp datatransmissie gevisualiseerd. Nieuw in de atlas - vergeleken met het Balkan deel - is een sectie over Wetenschap en Innovatie. De Oekraïense Academie van Wetenschappen, mede-auteur van de atlas, komt hier uitgebreid over het voetlicht. Er blijkt onder andere dat in sommige gebieden 20% van de weten schappers al boven de zestig is, niet ongebruikelijk voor ex-Sovjetstaten met slechte pensioenen! Innovatie wordt uitgebeeld aan de hand van het aantal uitvinders per 10.000 werknemers en door het aantal verkochte licenties. Ook dit atlasdeel wordt besloten met een hoofdstuk over recreatie en toerisme. Ook hier is het na het toerisme meteen afgelopen, zonder dat een synthese ge bracht wordt. Ook hier zou dat - met eventueel een uiteenzetting over de tweedeling van het land, vergezeld van een kaart van de verkiezingen bijvoor beeld - een welkome aanvulling geweest zijn. De kaarten zijn deels geconcipieerd door het Geografisch Instituut van de Oekraïense Academie van Wetenschap pen, deels door haar Hongaarse even knie. Ze zijn steeds getekend in Hon garije en zijn goed uitgevoerd, zij het soms wat te complex voor een duidelijk overzicht. De schaal van de acht kaarten die een dubbele pagina bedekken is 1:4 miljoen, die van de zeventien bladvul- lende kaarten dwars op de leesrichting is 1:5,5 miljoen. Dwars daarop staan kaarten op de schaal 1:9 miljoen. Ondanks enkele gewenste aanvullingen zijn beide atlassen van groot belang voor een goed begrip van de problemen in de behandelde gebieden, kundig gevisualiseerd en voorzien van uiterst leesbare en relevante commentaren. Ferjan Ormeling G I N Bijeenkomst GIN-Oost Op donderdag 23 april 2009 orga niseert GIN-Oost een bijeenkomst met als thema Data Delen. Momenteel beschikt men over een schat aan in formatie. Dat deze data met elkaar ge deeld moet worden is helder. Wat be tekent dat en wat kan bereikt worden? In twee lezingen krijgt u hier een goed beeld van. Afsluitend vindt een dis cussie plaats over de opge dane informatie en wordt de dag afgesloten met een drankje en een snack om elkaar weer beter te le ren kennen. terschap Velt en Vecht) en Erik Nobbe (AquaGIS) zijn de sprekers. Acht wa terschappen ontwikkelen gezamenlijk een watertoets op internet. Door het delen van informatie en het aanbieden van deze dienst, wordt het planbeoor delingsproces versneld. Wat ging hier aan vooraf en wat wordt medio 2009 bereikt. De eerste presentatie gaat over de Digitale watertoets. Denise Smit (Wa- Geo-lnformatie Nederland In de tweede presentatie vertelt Gerben Koppel mans over Omgevingsinformatie voor vastgoedobjecten. Jaarlijks vinden in de vastgoedmarkt meer dan 200.000 transacties plaats. In het beslissings traject rondom deze transacties wordt de behoefte aan omgevingsinformatie Bijeenkomst GIN-Zuid De bijeenkomst van GIN Zuid op woensdag 13 mei heeft als thema 'Het mobiele kantoor'. Tijdens deze bijeenkomst geven drie sprekers van Panasonic, Coenradie-gtc en Leica-Geo- systems uitleg over het werken met een computer in het veld. De sprekers geven hun eigen kijk op deze manier van werken. steeds groter. Denk daarbij aan wel stand, bereikbaarheid, voorzieningen (publiek en commercieel), woonbeper- kingen en milieurisico's. Om deze in formatie te krijgen, moesten tot voor kort verschillende bronnen worden gebruikt, zoals van het Kadaster of de gemeente. Het verzamelen van de in formatie is vaak omslachtig en tijdro vend. Wanneer: donderdag 23 april, 16.00 -18.00. Waar: LOC (Lokaal Opleidin gen Centrum), Parkweg 1, Hardenberg (centrum en op loopafstand van het station). Aanmelden bij ginoost@geo-info.nl Meer informatie over de bijeenkomst op www.geo-info.nl. Locatie: Radius College, Terheijdenseweg 350, Breda Aanmelden kan voor 30 april via ginzuid@geo-info.nl. De agenda ziet er als volgt uit: 16.00 uur aanvang met koffie en thee. 16.15-17.00 uur Panasonic - Panasonic Toughbook 17.00-17.45 uur Coenradie-GCT - Het mobiele kantoor bij Coenradie-GCT 17.45-18.45 uur Lichte maaltijd met broodjes, soep en snack 18.45-19.30 uur Leica-Geosystems - De evolutie in Mobiel GIS, Mobile Matrix ingezet als het 'Het Mobiele Kantoor' 19.30-20.00 uur Afsluiting met een borrel. Geo-lnformatie Nederland GEO-INFO 2009-4

Geo-Info | 2009 | | pagina 28