'Bekijk kadastrale kaarten van Zuid-Holland in de Beeldbank' Al bijna 200 jaar is het Kadaster de betrouwbare eigendomsregistra tie in Nederland. De landelijke dienst van het kadaster werd ingevoerd in 1832 om de grondeigendom van Ne derland te registreren. De vastgelegde gegevens bevorderen rechtszekerheid en vormen de basis voor grondbe lasting. In de Beeldbank van het Na tionaal Archief zijn nu meer dan 2000 zogenaamde minuutplans en verzamelplans van het kadaster op genomen. Deze kadasterkaarten van Zuid-Holland zijn afkomstig uit twee districten: Den Haag en Rotterdam. Wie dus wil zien wie waar woonde in de vroege negentiende eeuw, kan op de kaarten in de Beeldbank de percelen en nummers vinden en kan dan naar de microfiches van het be treffende register in het Nationaal Archief om de eigenaren (maar let op, niet de huurders of pachters) te achterhalen. De plattegronden geven de percelen weer, zoals zij op dat mo ment zijn ingetekend. Ook werden er verzamelkaarten per gemeente gemaakt, verzamelplans geheten. In de Beeldbank zijn alleen de oudste minuutplans en verzamelkaarten opgenomen, zonder de registers. Ui teraard kunnen alle minuut- en ver zamelplans besteld worden via de we bwinkel van de Beeldbank. Het archief van het kadaster De landelijke dienst van het kadas ter werd ingevoerd in 1832 om het grondeigendom van Nederland te registreren. Het archief van de dienst van het Kadaster en de Openbare Re gisters (KADOR) bevat de oudste ka dastrale plattegronden en registers van de grondeigenaren van dorpen en steden in Zuid-Holland. De eerste kadastrale kaarten zijn de zogenaam de minuutplans, voor Zuid-Holland vrijwel allemaal gemaakt tussen 1817 en 1829. Op de minuutplans zijn nooit wijzigingen aangebracht: ze geven dus nog steeds de oorspron kelijke toestand weer en vormen een momentopname. Van elke kadastrale gemeente zijn ook overzichtskaarten gemaakt, ook wel verzamelplans ge noemd. Op de minuutplans, met een schaal variërend tussen 1:1250 en 1:5000, zijn alle afzonderlijke perce len ingetekend. Elk perceel heeft een eigen nummer, corresponderend met de eigenaren. De eigenaren van de percelen Tussen 1832 en 1844 tekent het kadas ter voor het eerst de eigenaren van alle percelen op in registers. Deze eer ste registers met de eigenaars op dat moment worden Oorspronkelijk Aan wijzende Tafels (OAT's) genoemd. De OAT's zijn bij het Nationaal Archief op microfiche te raadplegen. Ook zijn er binnen de publicatiereeks van de Stichting Kadastrale Atlas Zuid Holland, de OAT's van een aantal gemeenten opgenomen. Deze reeks kunt u opvragen in de bibliotheek van het Nationaal Archief. Een ander register van eigenaren, de Kadastrale Legger, is bij het Nationaal Archief in te zien via online verbinding met het Kadaster, in het kader van het proef project Digilegger. In deze Kadastrale Legger zijn alle wijzigingen in het grondbezit en de percelen vanaf 1832 tot 1990 bijgehouden. Wat is er nog meer? Deze kadastrale kaarten zijn samen met de scans van de OAT's ook opge nomen op de landelijke website www. WatWasWaar.nl. Daarin zijn naast de kadastrale kaarten van alle provin cies nog veel meer andere collecties te vinden. Een aantal gemeenten op de kaarten heeft grenswijzigingen ondergaan of ze zijn samengevoegd. Handige hulpmiddelen bij het zoe ken in het archief van het Kadaster zijn de Digilegger (beschikbaar op de studiezaal van het Nationaal Archief en diverse andere archieven) en de VUGA-gemeentegids, waarin de oor spronkelijke kadastrale gemeenten terug te vinden zijn. Recenter kadaster archief Nadat de oudste minuutplans waren getekend, werden alle veranderingen aangebracht op bijbladen vervolg- minuutplans en hulpkaarten. Deze laatste kaarten berusten nog bij het Kadaster, de overige zijn, voorzover bewaard gebleven, overgedragen aan het Nationaal Archief. (www.nationaalarchief.nl, voorjaar 2009) Brief Geobusiness aan Minister van VROM GeoBusiness Nederland stuurde onlangs een brief aan Minister Cramer van VROM. De aanlei ding voor het versturen van de ze brief is de toename van acti viteiten van het Kadaster op de commerciële vastgoedinforma tiemarkt en de consequenties hiervan voor de marktpartijen. »~wne< GeoBusiness Nederland is van mening dat er op dit moment geen sprake is van een 'level playing field en vraagt de Minister om richtlijnen om een 'level playing field' te garan deren. Ook het Kadaster zelf is op de hoogte gesteld van onze zorg over een ongelijkwaar dige concurrentiepositie, on dersteund met concrete voor beelden uit onze achterban. Ierland De brief is te downloaden via www.geobusiness.nl www.geobusiness.nl CHIMPANSEES HEBBEN GPS IN HERSENEN Chimpansees maken in gedachten een geometrische map van hun omgeving, terwijl ze door het oerwoud slingeren. Dat hebben wetenschappers van het Duitse Max Planck Instituut aangetoond. Gewapend met GPS-apparaten volgden de onderzoekers ruim zeven maanden lang een groep van twaalf chimpansees in het Taï National Park in Ivoorkust. De dieren bezochten ge middeld vijftien verschillende locaties per dag in het gebied. Na een analyse van die tochten op de computer, bleek dat de apen zich vrijwel altijd met grote snel heid in een rechte lijn van de ene naar de andere plek begaven. Bron: www.nu.nl 23 maart 2009 GEO-INFO 2009-4

Geo-Info | 2009 | | pagina 31