de initiatiefnemers van de stichting Arbeidsmarkt Geo om de noodoplos sing op termijn te doen veranderen. In die toekomst pleit hij ook voor duale docenten, partnerships van bedrijven en opleidingen en gastlessen. 'We heb ben hier ook altijd stagiaires (BPV'ers). Ik ben niet van het kunstjes aanleren, meer inzicht als het effe kan en geen vakidiotie', aldus Janssen. Meer landsdekkend? Gevraagd naar verdere ambities is het eerste wat wordt genoemd de verdere verbetering van de landsdekkendbeid met een uitbreidingswens in het zui den des lands. 'De helft van de omzet komt van onze grote landelij ke klanten en dus moeten wij ook landsdekkend zijn', aldus de toelichting. Janssen: 'Klanten als Kadaster, Rijkswaterstaat, Gasunie, Heijmans, daar zit continuï teit in de relatie, al moet je procedu reel door herkansingen, maar met een beetje vakmanschap kom je een eind. Scherp blijven en de lat steeds wat ho ger leggen. In dit vakgebied lopen veel perfectionisten rond, je moet altijd streven naar het betere. De grote par tijen stellen de capaciteit steeds meer zeker, je wordt onderdeel van hun proces. Er is de facto een wederzijdse afhankelijkheid. In onze vijfhonderd kleine klanten zit de flexibiliteit, al legt hit-en-runwerk er tussendoor ook een bepaalde druk op de organisatie. Dat aantal is via acquisitie bereikt; ik zag toen ik bij DHG kwam wat voor we reld dat was: vijftig man met drie klan ten. Als het Kadaster begon te hoesten was DHG verkouden. Er is een reeks landmeetpootjes hier binnengehaald. Daar moetje dan één bedrijf van zien te maken en dat is toevallig een hobby van me. Normaal waren het overna- FredJanssen: 'Aan mes, maar inhoudelijk was het met Geo Meetdienst een status doen we niet.' fusie. Je moet dan het beste van twee werelden bij elkaar stoppen. Je kiest dan niet alleen voor het beste van de twee, maar ook voor heel nieuwe dingen. Het streven naar het be tere is nooit af.' Zag Janssen in de geo-informatiesector een opschalen van bedrijven, in de deelsector van de geodesie zag hij een kleinschaligheid met gebrek aan professionaliteit, terwijl ook meegedaan moet worden in de wereld van de grote opdrachtgevers. 'Je ziet toch weinig ZZP-ers in de geodesie vanwege de kapitaalintensieve apparatuur en de risico's', zo constateert Janssen ook bij die kleinschaligheid. Facto Geo Meetdienst fungeert als landelijk werkende pro jectorganisatie, waarbij het in 90% van het werk om stan daard-productieprocessen gaat. 'We springen echt niet in op iedere innovatie. In mijn visie zijn veel bedrijven daar aan kapot gegaan, aan die technisch gedreven specialis men', aldus Janssen. Organisatorisch is Deventer duidelijk de centrale locatie, maar zijn de andere twee 'locaties' - men hecht aan dat precieze woord - nodig en nuttig voor klanten en medewerkers. Persoonlijk is Janssen ook aandeelhouder van de Sliedrecht- se kantoorgenoot 06-GPS, maar met die 'zuster' is er alleen maar een juridische binding: Facto Geo Meetdienst koopt zelf marktconform in bij 06-GPS. Centraal plannen 'Buitendienstplanner Arie van de Ruitenbeek weet wie waar bezig is, en ook wie waar heen moet. Dat schreef Theo Scheele in 1996 in NGT Geodesia over Geo Meetdienst, en -jQI het geldt nu voor het grotere verband van Facto Geo Meet dienst. De planner deed zelf vijftien jaar meetwerk, zit intussen zestien jaar binnen en hij weet dus evenzeer van vakinhoud als anderen in dit zenuwcentrum. Hij verkaste wel naar Deventer. Het gemakkelijkst zijn voor hem de circa vijfendertig m/v die bijvoorbeeld voor een heel jaar bij een gemeente zijn gedetacheerd. Dat met name nog dat feno meen van de buitenplanning van meetploegen en solitaire werkers niet niks is blijkt uit enige voorbeelden, waarbij al snel de zin 'Alle benodigde capaciteit is ingepland' op het forse scherm verschijnt. Als hij terwille van de demonstra tie enkelen van 'vast' op 'los' zet krijgen projectleiders een Janssen: We sprin- schrikbarende melding... Zij zijn het ook die bij Van de Rui- gen echt niet in op tenbeek planningsverzoeken doen als 'ploeg met boot' en iedere innovatie.' 'landmeter solo'. 'Hoe meer landmeters solo worden, hoe meer je aan moet sturen, waarnemers worden zelfstandig en van grijs groen', aldus de planner, en de kleuren blij ken op die van op het beeldscherm te slaan. Gepland en gevolgd wordt echt alles, ook projectdossiers en materiaal, tot schiethamers en oploodlasers toe. Tijdig kalibreren van apparatuur bij le veranciers wordt trouwens op dezelfde kamer geregeld en komt in hetzelfde planningssysteem. Het systeem zoekt de dichtstbijwonende landmeters en waarnemers: projecten en (postcode- gebieden van) woonhuizen komen in zowel geografische- als RD-coördina- ten op het scherm, maar voor de toe wijzing is afstand toch niet het enige GEO-INFO 2009-4

Geo-Info | 2009 | | pagina 7