Aanvulling op de Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster In de nieuwe versie 3.0 van de 'Handleiding kadastrale metingen met GPS' is het meten van reconstructiepunten en het gecontroleerd meten van punten van de kadastrale kaart aanmerkelijk vereenvoudigd. Tot nu toe schreef de 'Handleiding kadastrale metingen met GPS, aanvulling HTW versie 2.0' het gecontroleerd aan meten van reconstructiepunten voor. Dit was bedoeld om een grens later ook met een andere techniek te kunnen reconstrueren. We zijn als Kadaster nu zover dat we ervan uit kunnen gaan dat met GPS gemeten coördinaten in de toekomst met GPS, of een nieuw satellietsysteem, zullen en kunnen worden gereconstrueerd zonder gebruik te ma ken van reconstructiepunten in het terrein. Daarnaast is de vraag gesteld of de huidige meting van aansluitingspunten, meestal hoekpunten van bebouwing, de relatief gecompli ceerde en tijdrovende metingen wel nodig zijn. Zowel de eerste constatering als ook de beantwoording van gestelde vraag hebben geresulteerd in een nieuwe versie van de aanvulling op de HTW, versie 3.0. Kort samengevat komt het hier op neer: kadastrale grenzen en nabijheidsmaten worden gecontroleerd gemeten, aan- Huidige situatie T*\ kadaster Nieuwe situatie kadaster In de oude situatie geeft dit een sche matisch beeld van een aanmeting van harde topografie. In de nieuwe situ atie is te zien dat er sprake kan zijn van een efficiënter aanmeten van de harde topografie. sluitingspunten in de kaart worden wel gemeten maar dat mag als het met GPS gebeurt ongecontroleerd. Het aanmeten van topografie in de directe nabijheid van een kadastrale grens hlijft wel bestaan. Deze nabij heidsrelatie (evenwijdigheid, afstand) vergt weinig inspanning en versterkt de reconstructie. Punten van de kadastrale kaart moe ten in de meting worden opgenomen om de meting in de kaart in te passen en de kwaliteit van de kaart te contro leren. Gecontroleerd meten van deze punten is echter niet nodig omdat con trole plaats vindt door vergelijking van de gemeten coördinaten met de kaart- coördinaten. Ook met deze nieuwe handleiding blij ven de doelstellingen van de kadastrale aktepost meting volledig gehandhaafd. Deze zijn het gecontroleerd vastleggen van kadastrale grenzen zodat deze la ter gereconstrueerd kunnen worden en de bijhouding van de kadastrale kaart moet mogelijk zijn. Verwerking vindt dan plaats in 3 stappen: 1. een zogenaamde lste fase veref fening waarbij de meting op zich wordt gecontroleerd 2. een 2de fase berekening waarbij de kwaliteit van de kadastrale kaart wordt getoetst 3. een 2de fase, waarbij opnieuw wordt doorgerekend, en waarbij ingepaste coördinaten ontstaan. Rekentech- nisch betekent het dat de 2de fase in 2 stappen wordt uitgevoerd. Proces matig hoeft er in de huidige syste men niets te worden aangepast. De operator moet alleen tweemaal een toets bedienen om het systeem te activeren. Aanvullingen op de HTW De Handleiding Technische Werk zaamheden (HTW1996) is de norm stellende handleiding voor de manier waarop landmeetkundige werkzaam heden hij het Kadaster moeten wor den uitgevoerd. Deze Handleiding kadastrale metingen met GPS geeft aanvullende regels voor het uitvoeren GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 12