De vereffening wordt uitgevoerd in drie stappen. De eerste stap dient om de meting te controleren door een veref fening van het vrije net, dit wordt ook wel de eerste fase vereffening genoemd. De tweede fase vereffening of aanslui tingsvereffening wordt uitgevoerd in de tweede en derde stap. In de tweede stap worden de coördinaten van de aanslui- tingspunten uit de kaart getoetst. In de derde stap worden coördinaten bere kend door inpassing in de kaart. Stap 1. Toetsing en vereffening van het vrije net a. Vastgehouden worden uitsluitend de drie coördinaten van het GPS- referentiestation (ook de hoogte) en de transformatieparameters tussen de GPS-basislijnen en RD/NAP. b. Bij een verworpen toetsing dient de waarneming met de grootste toets- waarde te worden gecontroleerd en verbeterd of anders gedeselecteerd en de berekening worden herhaald. Bij deselectie moet de meting ge controleerd blijven. c. Het resultaat is het reconstructiebe stand in het RD-stelsel. Stap 2 Toetsing van het netwerk na aansluiting a. Vastgehouden worden de coördina ten van het GPS-referentiestation, de transförmatieparameters en de coördinaten van de aansluitings- punten uit de kaart. b. De coördinaten van de aansluitings- punten uit de kaart worden getoetst met standaardafwijkingen van res pectievelijk 20 cm voor bebouwd en 40 cm voor landelijk gebied, ver meerderd met de idealisatiepreci- sie. c. Bij een verworpen toetsing dient het aansluitingspunt met de groot ste toetswaarde te worden gecontro leerd. Verbeter eventueel een identi- ficatiefout (het gekozen punt uit de kaart is niet identiek aan het punt in de meting). Als geen verbetering mogelijk is worden de coördinaten van het betreffende punt losgelaten en de berekening herhaald, waarbij het aansluitingspunt dus als te be rekenen punt meedoet. Laat nooit van meer dan één aansluitingspunt per keer de coördinaten los. d. Als niet overduidelijk één aanslui tingspunt uit de kaart fout is maar meerdere aansluitingspunten wor den verworpen, kan de oorzaak een foute opgave van de precisie van de aansluitingspunten zijn. Wijzig het precisiekenmerk van aansluitingspunten alleen (van dat voor "bebouwd" in dat voor 'landelijk') als dit aantoonbaar onjuist is. e. Bij een (grote) systematische afwijking van de aanslui tingspunten uit de kaart (alle verschillen wijzen dezelfde kant op) zal het GPS-referentiepunt worden verworpen en de coördinaten hiervan moeten worden losgelaten. De hoogte van het GPS-referentiepunt moet steeds wor den vastgehouden om een drie dimensionale berekening mogelijk te maken. f. Als meer dan twee aansluitingspunten verworpen moe ten worden, is dit een aanwijzing dat de kwaliteit van de kaart onvoldoende is. Stap 3 Berekening van de coördinaten na aansluiting g. Vastgehouden worden de hoogte van het GPS-referentie punt, de transformatieparameters en de coördinaten van de aansluitingspunten uit de kaart. De x en y coördinaten van het GPS-referentiestation worden hier losgelaten om een zo goed mogelijke inpassing in de kaart te krijgen. h. De coördinatenberekening wordt uitgevoerd met onge wijzigde coördinaten van de aansluitingspunten (pseudo kleinste kwadraten oplossing). Schema vereffening Meer informatie op www.kadaster.nl/ het Kadaster/hoe wer- in fasen. ken we/handleidingen. toetsing geaccepteerd? Stap 2; Toetsing na aansluiting v toetsing geaccepteerd? nee GPS- en overige metingen Gecontroleerde waarnemingen Verbeteren of deselectie metingen Coördinaten voor bijhouding van de kaart Reconstructie coördinaten In RD-stelsel Stap 1: Toetsing en vereffening vrije net Verbeteren identificatiefout of loslaten aansluitingspunt Coördinaten aansluitingspunten uit de kaart Coördinaten GPS-referentiepunt en transformatie parameters Stap 3: Berekening coördinaten na aansluiting; x en y van GPS- referentiepunt losgelaten GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 15