Jaap Zevenbergen hoogleraar te !TC Verslag Met het uitspreken van zijn inaugurele rede Land Ad ministration: To See the Change from Day to Day' op 22 april jl. heeft Mr. Dr. Jaap Zevenbergen zijn benoeming aanvaard als hoogleraar Land Administration Systems bij het ITC te Enschede. Prof. Martien Molenaar, Rector van het ITC, ziet deze benoe ming als een versterking van het 'profile Land Administration' binnen zijn Instituut (dat in 2010 samengaat met de Universi teit Twente). Er is wereldwijd een grote vraag naar expertise op het gebied van Kadaster en Land Administratie. Een goede regi stratie van land draagt bij aan stabilisatie van de maatschappij en is een voorwaarde voor ontwikkeling. Het is niet voor niets dat er te ITC, in samenwerking met de United Nations Univer sity en het Nederlandse Kadaster een 'School for Land Admini stration Studies' is opgericht. De Technische Universiteit Delft levert hier een stevige bijdrage. In zijn rede gaf Jaap aan dat de druk op land wereldwijd toe neemt. Veranderingen in landgebruik zijn niet te vermijden. In Nederland verloopt dat allemaal keurig gereguleerd, mede dankzij goede registraties van landrechten, landgebruik en ook de waarde van land. Maar dit is niet overal zo - helaas functio neren land administraties in vele landen slecht, met negatieve effecten op ontwikkeling. Een land administratie systeem is in de zienswijze van Jaap een combinatie van elementen op een bruikbaar nivo om een bepaald doel te verwezenlijken. Bij land administratie gaat het om relaties tussen mensen en grond. Deze relaties kunnen zich op vele manieren manifesteren. Bij het vastleggen van die relaties is er een sterke focus op de be grenzing van percelen - terwijl zich daar over het algemeen geen intensief land gebruik afspeelt....dat is meer intensief in het centrale deel van de percelen. Toch zijn er veel grenscon flicten bij percelen. Daarom is waarneming in het veld van belang en vooral ook koppeling met objecten in het veld. De zichtbare grenzen zij niet altijd de legale grenzen - maar toch lijken hoge resolutie satelliet beelden zeer bruikbaar. Deze beelden zijn bovendien begrijpelijk voor iedereen. Als daar kaarten en registraties uit worden afgeleid zijn deze voor vele doelen inzetbaar. Een landmeter met zijn instrument is vaak op een niet echt begrijpelijke manier bezig voor de lokale bevolking. Op onderzoeksgebied wil Jaap zich ver der richten op de ontwikkeling van het (binnen ITC ontwikkelde) 'Social Tenure Domain Model', op goede en eenvoudige bijhoudingsmethoden voor land admi nistratie (Jaaps historische perspectief was hier geweldig - altijd begint men met moeilijke procedures zo lijkt het en daarna ontstaat er een praktijk waarin het allemaal wat eenvoudiger kan bij overdrachten van rechten op land), het gebruik van ICT, het gebruik van Land Administratie in een wijdere context en ook: evaluaties van bestaande systemen om daarvan te leren. Samenwerking met andere disciplines is voorwaarde. SPELFOUT IN BORDEN LAKE CHARGOGGACOGGMANCHAUGGAGOGGCHAUBUNAGUNGAMAUGG De gemeente Lake Chargoggagoggmanchauggagoggchau- bunagungamaugg in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft een probleem. Op de wegbewijzering blijkt de naam van het stadje verkeerd gespeld te zijn. De plaatselijke krant Worcester Telegram Gazette ont hulde de fout. Het dagblad deed sinds 2003 diepgaand on derzoeknaar de juiste spelling van de naam, aangezien die op bijna dertig verschillende manieren wordt geschreven. De correcte spelling is met vijftien g's. Lake Chargogga- goggmanchauggagoggchaubunagungamaugg is de lang ste plaatsnaam in de Verenigde Staten. Vastgesteld werd dat het 45 letters tellende Lake Chargog- gagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg de correc te spelling was. De borden met Lake Chargoggagoggman- chaoggagoggchaubunaguhgamaugg zijn dus verkeerd. De o op positie 20 moet een u zijn en de n op positie 38 moet een h zijn. De plaatselijke Kamer van Koophandel probeert nu te ach terhalen wie de foute borden heeft gemaakt, en wil hen dwingen de spelfout te corrigeren. Overigens noemen de inwoners van Lake Chargogga- goggmanchauggagoggchaubunagungamaugg hun woon plaats gewoon Webster Lake. Bron: hUp://www.depers.nl/opmerkelijk/'U)1700/SpelfoiU-in-straat naamborden.html. GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 16