Gewoon, de landmeter In de film 'The Castle' (1968) is er ab soluut geen enkele overeenkomst met de gelijknamige Australische produc tie uit 1997. Sterker nog, deze zwart gallige, Kafkaëske satire op de bureau cratie tegen de achtergrond van een laat negentiende-eeuws Baltisch dorp je, is een van de meest pijnlijke en langdradige verspillingen van cellu loid die ik ooit heb moeten bekijken. Desalniettemin blijft er een reden om de film dan toch te kijken, namelijk de rol die gespeeld wordt door Maxi milian Schell, die de grenzen van een dorpje moet vaststellen in opdracht van een verafgelegen autoriteit. Zijn eerste opdracht is om contact te leg gen met de vertegenwoordigers van het kasteel. De hele film lijkt hier ech ter om te draaien omdat hij aan het slot van de film achter een paard en wagen aan rent terwijl deze de poor ten van het kasteel verlaat. De dorpe lingen kijken op hem neer, omdat de burgemeester bekend heeft gemaakt dat de diensten van de landmeter niet nodig zijn. Hij weigert de baan als conciërge van de dorpsschool en stoot daarmee tegen het zere been van het schoolhoofd. Het wordt niet onder stoelen of banken gestoken wat de schooljuf en de leerlingen vervolgens van hem denken! Charles Bronson in 'Death Wish' (1974). Ie County, dat in het bezit is van de persoon die gespeeld wordt door Cedric Hardwick. Terwijl de landmeter duide lijk de kans grijpt om indruk te maken op de dochter van de landeigenaar, vertelt hij hem, dat hij zelfs meer land bezit dan hij oorspronkelijk dacht! Gaan we nog dichter het heden in naar 1955, dan worden de heldendaden van Lewis en Clark die op zoek zijn naar de Noord-Zuid doorgang verfilmd in 'Far Horizons'. In deze film zitten heel wat ongeloofwaardige karikaturen en scè nes. Wie zou bijvoorbeeld iemand als Donna Reed casten voor de rol van de Indiaanse gids Sacagawea? Wie zou er nu een waterpassing gaan filmen op zee, maar juist met een sextant de hemel gaan observeren op land? Fred MacMurray Harrison Ford in en Charles Heston spelen de hoofdrol als de twee legenda- 'Indiana Jones and rische ontdekkers in deze kleurrijke, authentieke enscene- Raiders of the Lost ring van de geschiedenis. Ark' (1981 GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 20