Tijdens de drie uur durende zit wordt hij minstens zestig keer als 'De Land meter' aangesproken, meestal op een nogal afkeurende en minachtende toon. In een bepaalde scène met een nogal omvangrijke bureaucraat die net wakker wordt uit zijn middagdutje wordt de status van onze expert eens te meer duidelijk. De dikke man stelt zichzelf voor als 'Bergin', maar nog voordat onze man zijn eigen naam ook maar kan uitspreken, wordt hij afge kapt door de dikke kerel met de woor den: 'Wat maakt het toch uit? Je bent gewoon de landmeter! Nou, ik van z'n levensdagen niet!' Als u ooit een film wilt zien, waarin een oordeel wordt geveld over de we reld met z'n vooruitgang en vooroorde len en waarin landmeters de hoofdrol spelen, dan heb ik wel twee aanraders voor u in de aanbieding. 'Dersu Uza- la'(1975) van de legendarische, Japanse producent Akira Kurosawa won niet voor niets een Oscar voor beste buiten landse film. De Russische landmeter Vladimir Arseniev is in dienst van het Rode Leger. Hij moet samen met z'n kameraden de regio van de rivier de Oessoeri in Oost-Siberië onder barre weersomstandigheden in kaart bren gen. Tijdens hun expeditie in het afgelegen gebied ontmoeten ze Dersu Uzala, een jager van het Nanaivollc, die nog nooit een stad heeft gezien. Dersu stelt zijn vaardigheden om te overleven in dit ge bied ter beschikking om de groep door het ongenadige en verradelijke terrein te begeleiden. Op een gegeven moment redt hij het leven van de landmeter en zichzelf tijdens een sneeuwstorm bij een temperatuur van -40° C. Hij maakt slim gebruik van het statief van de landmeter om van deze stellage in alle haast een tent van gras te maken. De tragische omslag van de barre wilder nis naar de stadswildernis schetst een scherp beeld van de donkere kanten van de vooruitgang die aan diegenen wordt opgedrongen, die beter met rust gelaten zouden moeten worden. De Frans-Canadese 'Map of the Human Heart' (1993) is een emotioneel verhaal over de vriendschap die ontstaat tus sen een kartograaf (Patrick Bergin) die het Poolgebied in de jaren '30 in kaart Patrick Bergin in brengt en een jonge eskimo (Robert Joamie) en de effecten 'Map of the Human die de menselijke vooroordelen hebben op hun leven. In de Heart' (1993). film is een grappige scène, waarin de jonge eskimo voor het eerst in aanraking komt met landmeetkundige instrumen ten in het ijslandschap dat hem juist weer zo vertrouwd is. Zonder twijfel is in het genre van landmeetkundige films het waargebeurde verhaal van 'The Englishman That Went Up A Hill, But Came Down A Mountain' (1996) mijn persoon lijke favoriet. De hoofdrollen worden vervuld door Hugh Grant en Ian McNiece. Zij worden er in 1917 op uit gestuurd om de hoogte van de grootste heuvel in Wales vast te stel len. Zodra de dorpelingen echter vernemen, dat hun berg vijf meter te laag is om als zodanig geboekstaafd te worden volgens de classificatie die is vastgesteld door het Ministerie van Binnenlandse Zaken, doen zij er alles aan om de twee heren in het dorp te houden totdat zij erin geslaagd zijn om de heuvel tot het gewenste niveau op te hogen. Ondanks regenstormen en het ongeduld van de twee overheidsdiena ren slagen zij erin om hun berg te bouwen en om de land- Gary Grant in "The Howards of Virginia' (1940). Landmeten in het Noorden GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 21