De ontsluiting van het kadastrale verleden - een bron van zorg Minuutplans Leggers en registers 71 j<W'H 6CH In het aprilnummer van Geo-Info las ik twee stukken over de ontsluiting van het kadastrale verleden: een artikel over het nu op internet te raadplegen Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (waarvan ik de eer heb ooit een van de redacteuren te zijn geweest), en een ver haal afkomstig van de website van het Nationaal Archief, handelend over de raadpleging van oude kadastrale kaarten en registers. Met name het tweede stuk raakte me nogal, omdat ik, zelf afkomstig uit het vak, de laat ste jaren zeer intensief van die oude kadastrale gegevens gebruik maak voor historisch onderzoek en me in dat verband steeds ernstiger zorgen begin te maken over de wijze waarop die worden bewaard en voor de onderzoe ker toegankelijk worden gemaakt. Ik heb sterk het gevoel dat er in dit digitale tijdperk kansen worden gemist, en dat bij de huidige wijze van ontsluiting onvoldoende Een in 1892 op schaal 1:1000 her meten minuutplan, Rotterdam Sectie U, blad 3. Bewaard in het Nationaal Ar chiefonder nummer 4-KADOR-R 1173. Veldwerk voor een deel van de herme ting van Rotterdam Sectie U, blad 3, uit een serie van 43 van deze kunstwerken. rekening wordt gehouden met de ei sen die serieus historisch onderzoek stelt. Voor het type onderzoek dat ik zelf, alleen of samen met anderen, uitvoer - het in detail volgen van de ruimtelijke ontwikkeling in tamelijk omvangrijke gebieden zoals de wijk Cool in Rotterdam of het centrum van Ede - zijn drie groepen van ka dastrale bronnen van eminent be lang, namelijk de minuutplans, de ka dastrale leggers met het register 71 als klapper daarop, en de hulpkaarten en veldwerken voor alle veranderingen in de parcellering. Hoe is daar nu mee gesteld? De kadastrale minuutplans met de be ginsituatie van rond 1830 zijn uitste kend ontsloten, en ook tegen een lage prijs digitaal beschikbaar. Voor Zuid Holland zijn de kaarten zoals in het hiervoor genoemde stuk in Geo-Info vermeld tot in detail te bekijken in de Beeldbank van het Nationaal Archief, en dat is voor heel Nederland, met een andere interface, ook mogelijk op de website van WatWasWaar. Bij de laatste instantie kun je de uitsteken de scans (300dpi op de oorspronke lijke schaal) voor een vriendenprijsje op cd bestellen om die dan als basis te gebruiken voor eigen onderzoek. Waarom het Nationaal Archief het nodig achtte om het werk van Wat WasWaar gedeeltelijk te verdubbelen is voor mij een raadsel. De energie had misschien beter kunnen worden gestoken in het scannen en toeganke lijk maken van later hermeten plans, die ook in hef Nationaal Archief be rusten. Zo beschik ik nu, voor mijn eigen onderzoekingen, over scans van minuutplans van Rotterdam sectie T uit 1889 en sectie U blad 3 uit 1892, maar het Nationaal Archief moest die (voortreffelijke!) scans wel speciaal voor me laten maken tegen heel rede lijke, maar daarom nog niet geringe, kosten. Kort geleden had ik een vraag voor de klantenservice van het Kadaster, GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 24