of organisatorisch niet mogelijk te zijn. Een prachtige De auteur vlijtig bron van historische informatie blijft op die manier wel aan het scannen, erg ontoegankelijk, en dat terwijl alles heel mooi gescand Kadaster Rotterdam, beschikbaar is. 20 mei 2008. Hulpkaarten en veldwerken Niet alleen de leggers en andere registers zijn uit de ar chiefkasten van het Kadaster verdwenen, ook de porte feuilles met hulpkaarten en veldwerken hebben het veld moeten ruimen. Deze tekeningen zijn of worden gescand, en naar ik uit welingelichte bron vernomen heb zou er direct achter de scanner een grote papierbak gestaan hebben of staan, waarin al dat levenswerk van vroegere landmeters richting papierversnipperaar zou gaan. Een paar exemplaren met blauwe lijntjes als gevolg van het bombardement van Rotterdam in 1940 blijven misschien gespaard voor het Kadastermuseum in Arnhem, maar daar horen de hulpkaarten natuurlijk niet, ze moeten al lemaal bewaard blijven in openbare archieven! Voor alle zekerheid hebben we voor projecten in Rotterdam en Ede de hulpkaarten zelf nog in vele uren werk gedigitaliseerd Een (nog steeds!) enthousiast team in Ede op 25 mei 2008 bezig met het invoe ren van gegevens uit het register 71. met een A4- respectievelijk een A3- scanner, je weet maar nooit wat het Kadaster zelf met de originelen en de scans van plan is, ik weet het niet. Hoe worden de scans toegankelijk ge maakt, hoe kun je ze combineren met andere kaarten? Hulpkaarten bevat ten alleen de mutaties in de parcel- lering en zijn vaak alleen begrijpelijk wanneer je ze weer in een ruimtelij ke context plaatst, wat meestal enige rotaties en/of verschaling en de mo gelijkheid tot transparantie van het beeld met zich meebrengt. Is daar software voor? Kunnen serieuze on derzoekers tegen redelijke tarieven de beschikking krijgen over de scans van de hulpkaarten? Met alleen plaat jes kijken op een beeldscherm ben je er niet, voor een studie van de ont wikkeling van een gebied en zeker voor de opbouw van een temporeel GIS zijn heel complexe bewerkingen op deze unieke bronnen nodig. Is daar al over nagedacht bij Kadaster en/of Nationaal Archief? Mogen men sen die enige ervaring hebben met dit type onderzoek, de gebruikers dus, er over meedenken? Ik weet het gewoon niet. Conclusie Met de digitale beschikbaarstelling van de kadastrale minuutplans (en van de bijbehorende Oorspronkelijk Aanwijzende Tafels) is het ruimtelijk verleden van Nederland rond 1830 goed ontsloten. Hoe evenwel de latere ruimtelijke ontwikkeling efficiënt te onderzoeken valt op basis van het schitterende basismateriaal uit Digi legger en gescande hulpkaarten is een reden van ernstige bezorgdheid. GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 26