G*N Bijeenkomst CIN-Noord Verslag Op 23 maart 2009 heeft GIN Noord een bijeenkomst ge organiseerd met een tweetal thema's: Geodesie met sterren en Integraal kustbeleid via bouwen met de natuur. Als eerste kwam Michiel Kregel aan het woord. Hij legde in zijn betoog een verbinding tussen de sterrenkunde en de geodesie en ging in op vijf thema's waar beide richtingen elkaar raken. De plaatsbepaling was het eerste thema, waar bij de rotatie van de aarde, de gravitatie en de geometrie (vorm en plaats) aan de orde kwamen. Bij de basisprincipes ging hij in op de geometrie, de positie op aarde, en de astro nomie, de positie van de hemellichamen. Geometrie plus Astronomie Astro-geodesie. Bij de historie werd vanuit het verleden ingegaan op de navigatie met sterren, o.a. het ge bruik van een sextant, naar de hedendaagse methode van navigatie met satellieten, zoals GPS. Bij de recente ontwik kelingen stond Kregel stil bij GALA. Hiermee kan een 3D mo del van de melkweg met bijzonder nauwkeurige sterposities bepaald worden. Tenslotte kwamen hoge precisietechnie- ken aan de orde. Allereerst de geoïde-bepaling, gravimetrie, met analoge zenithcamera's en nu met een digitale versie met een nauwkeurigheid van 0,1 boogseconde. Vervolgens werd de astrowaterpassing, een waterpasinstrument met een zenith camera die een nauwkeurigheid van 0,1 mm/ km kan realiseren, besproken. Tenslotte kwam de VLBI, very long baseline interferometry aan de orde, waarmee men o.a. de continentale drift van de aardschollen kan meten. Al met al een prima overzicht van waar Astronomie en Geode sie elkaar raken. Na de pauze kwam Ronald Waterman aan het woord met de duurzame kustzone ontwikkeling, een integraal kustbe leid via bouwen met de natuur. Waterman, een begenadigd spreker, nam ons mee naar het verleden en legde uit dat de beschaving en de cultuur wereldwijd met name is ontwik keld op de scheiding van water en land. Dit zijn kwetsbare gebieden omdat de schaarste aan wonen, werken en recre atie in verband moet worden gebracht met de uitbreiding van natuur, landschap en milieu belangen. Hierbij is water zowel vriend als vijand. beelden uit Nederland, het gebied rond de Maasvlakte, Hoek van Holland - Scheveningen, het gebied bij IJmui- den, het gebied bij Katwijk/Noordwij k en het gebied bij Almere/het IJssel- meer. Waterman gaf ook voorbeelden van hoe het niet moet. Dat bouwen met de natuur zich niet beperkt tot Nederland legde Water man uit aan de hand van allerlei voor beelden elders in de wereld waar land- aanwinst aan de orde is. De deelnemers en organisatoren kun nen terugzien op een bijzonder geslaag de en goed bezochte bijeenkomst. Op YouTube, www.youtube.com/georeport, is een impressie van de presentaties te zien in vijftien filmpjes: Geodesie met sterren 1 tot en met 5 en Waterman 1 tot en met 10. Natuurlijk kan er bin nen YouTube ook gezocht worden op GIN Noord en vindt u alle activiteiten van 2009. Hoe deze problematiek opgelost kan worden legde Water man uit aan de hand van de integrale benadeling. De wij ze waarop relaties gelegd kunnen worden tussen huidige en komende problemen via het creëren van meerwaarde noemt hij integraal kustbeleid. Ten tweede het bouwen met de natuur. De aangroei en afslag in wat voor vorm dan ook in evenwicht met elkaar brengen, waarbij het uitgangspunt is zachte scheidingen aanbrengen en geen harde zoals dij ken van asfalt en beton. Bij het vinden van dit evenwicht is het van belang gebruik te maken van de in de natuur aanwezige materialen. Waterman onderscheidt hierbij een drietal oplossingsrichtingen; de 3e (bouwen in de hoogte) en 4e dimensie (=recycling van gebouwen), landinwinning in zee en water in nieuw en oud land brengen. De oplos singsrichtingen werden uitgelegd aan de hand van voor- Geo-lnformatie Nederland BI I RZAMK IBWtaSPtffi GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 32