Geo-Info in Onderzoek en Onderwijs Overheid heeft markt nodig: vooral voor capaciteit en innovatie Jurgen ten Siethof De Nederlandse geo-sector is recent op nieuw in kaart gebracht, en wat blijkt: de sector is in een jaar tijd met 17% ge groeid. In de internationale geo-sector behoort een aantal Nederlandse bedrij ven tot de top. Daarmee kan onze tak van sport als een belangrijk exportpro duct worden gezien. Blijkbaar is er in ons land een goede voedingsbodem voor innovatie in de geo-sector. Eerder heb ik al eens aangegeven dat wij ons als 'Nederland Geoland' internatio naal kunnen profileren als een ware geo-valley. Die goede voedingsbodem voor inno vatie kan worden toegeschreven aan de Nederlandse ondernemingsgeest, maar ook aan de sociaal-geografische aard van ons land. Door de hoge bevol kingsdichtheid en de grote druk op het ruimtegebruik is er immers behoefte aan betrouwbare, nauwkeurige en ac tuele geo-informatie, in welke vorm dan ook. Zowel de overheid, bedrijven als steeds meer consumenten vragen om plaatsgebonden informatie, maar dan wel op een schaal die bij ons land past. Die geo-informatie moet steeds meer volledig, actueel en grootschalig zijn, want voor je het weet ligt er een weg- tracé dwars door een woonblok, in plaats van op gepaste afstand er naast. In al dat gepuzzel in de ruimte kan ons kleine land toch groot zijn. En hoe meer er wordt gepuzzeld, hoe meer behoefte aan instrumenten om dit ge- puzzel op een professionele manier uit te voeren. Bovendien zijn we gezegend met een groot aantal zelfstandige overlieids- partijen, die graag ieder de puzzel op hun eigen manier in stukjes willen verdelen. De geo-bedrijven spelen daar handig op in, met het ontwikkelen van een grote diversiteit aan diensten en producten. Een ideaal klimaat voor ver dergaande innovatie zou je zeggen... Toch zit er ook een keerzijde aan de zelfstandigheid van al die overheden en bestuursorganen. Doordat de spel regels bij al dat gepuzzel niet eendui dig en doelmatig zijn, maar al pol derend worden afgedwongen, speelt ieder het spel weer op zijn of haar ei gen manier. Denk bijvoorbeeld aan de decennia lange ontwikkeling van de GBKN, en de implementatie van BAG en WION. Geconstateerd moet worden dat er daarbij een grote verscheidenheid is ontstaan in de manier waarop de ver antwoordelijken invulling hebben ge ven aan het product. Gevolg is dat de marktpartijen worden geconfronteerd met een grote diversiteit in de vraag stelling, waardoor de vereiste schaal voor efficiënte innovatie niet wordt bereikt. Daarbij vertaalt een deel van de overheden en bestuursorganen de verantwoordelijkheid voor een bepaal de taak direct naar het zelf uitvoeren van de betreffende taak. Dit geeft nog meer onzekerheid bij marktpartijen. Een succesvolle innovatie kan immers plotseling haar marktwaarde verliezen als overheidspartijen de betreffende activiteit zelf gaan doen. GeoBusiness Nederland heeft recent door KplusV Organisatieadvies laten inventariseren wat de mogelijkheden voor innovatie zijn bij de bijhouding van de GBKN en de overgang naar de Basisregistra tie Grootschalige Topografie (BGT). In dit onderzoek is duidelijk gebleken waar bovengenoemde versnippering van verantwoordelijkheid en verschil in belangen toe heeft geleid. We heb ben nu een GBKN (het gedetailleerde 'kaartje van Nederland'), die niet com pleet, niet eenduidig en niet actueel is, en op beheergrenzen niet aansluit. Nu is deze situatie nog wel te verklaren, gezien de wijze waarop de GBKN histo risch tot stand is gekomen. Deze struc tuur is immers al polderend ontstaan in het predigitale tijdperk. De inventarisatie van KplusV toont ook aan dat het nu heel anders zou kun nen, vooral door gebruik te maken van innovatieve technieken, die bij toepas sing op grote schaal een grote meer waarde hebben. Bij de overgang naar de BGT ligt er een unieke kans om een structuur neer te zetten, waarbij deze grootschalige in novatieve technieken optimaal benut kunnen worden. Zou het niet getuigen van modern bestuur, om optimaal op deze mogelijkheden in te spelen'? He laas lijkt het organisatiemodel voor de BGT weer veel op de structuur van de GBKN en lijlcen we hiermee een historische kans te missen. Daarom pleit GeoBusiness Nederland voor een landelijke productie van de BGT. Voor de overheid zou dit leiden tot aanzien lijke kostenbesparingen en een betere garantie om daadwerkelijk het kwali teitsniveau te bereiken dat voor een landelijke basisregistratie als de BGT nodig is. De overheid heeft voor de im plementatie van de BGT de markt kei hard nodig, maar laten we dat samen zo optimaal mogelijk organiseren. De innovatiekracht en de steeds schaarser wordende capaciteit moeten goed be nut worden. Voor de hele geo-sector kan dit weer een impuls zijn op weg naar de Dutch geo-valley, waarvan we allemaal dro men... Jurgen ten Siethof Voorzitter GeoBusiness Nederland Met medewerking van: Wim van Pijkeren - Bestuurslid GeoBusiness Nederland Joost Barendrecht - Voorzitter GeoBusiness Commissie Markt-Overheid GEO-IMFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 33