POM demonstrator aangeboden, feedback gevraagd Heeft u een vraag of een aanbod? m bm RGI Stekjes Neem contact op met Frans.Rip@WUR.nl Een van de doelen van het RGI programma is de door stroming van kennis. In deze rubriek worden kennis-producten van RGI- programma's onder uw aandacht gebracht die wil len doorstromen. RGI008 Traditionele begrenzing. Fuzzy objecten genereren om meer ze kerheid te creëren klinkt paradoxaal. Toch is dit precies wat binnen het Ge03 project is gedaan. In sommige gevallen kan het namelijk voordelen hebben om ruimtelijke planobjecten niet met con crete harde grenzen weer te geven, maar als een fuzzy object met een overgangs zone als begrenzing. Denk bijvoorbeeld aan objecten als stank, geluid en calami teitenrisico, of aan bufferzones rondom natuurgebieden. van fuzzy objecten aangetoond. We wil len de POM-demonstrator nu ook door gebruikers laten testen. Ons doel is om tot betere specificaties van de demon strator te komen, en tot een betere in passing in het planningsproces. Wij staan er klaar voor. Durft u het aan? Mail ons dan! Wies.Vullings@wur.nl. Kijk ook op website: www.geo3.nl. De analyses in de casestudie zijn uit gevoerd met de POM-(Planning Object Membership) demonstrator, gebaseerd op de Fuzzy Set theory (Zadeh, 1965). Het is een ArcGIS-extensie die het gene reren, analyseren en visualiseren van fuzzy objecten ondersteunt. In de casestudie heeft de POM-demon- Met 3 heleidszones (rood, oranje, geelrond strator de voordelen van het gebruik Natura2000-gebieden: wel ruimte. Model van de geleidelijkheid. Fuzzy begrenzing. De voordelen van het gebruik van fuzzy objecten zijn aangetoond in de casestu die stedendriehoek Zutphen, Deventer en Apeldoorn. In deze case is gezocht naar geschikte locaties voor glastuin bouw in dit 'volle' gebied met diverse ruimteclaims vanuit andere functies, zoals Natura2000 gebieden en hun be- schermzones. Een conventionele analyse levert slechts een beperkt aantal locaties voor glas tuinbouw op. De omgevingsinvloeden van glastuinbouw reiken al snel tot in de beschermzones van natuurgebieden of tot in de natuurgebieden zelf. Daarmee wordt locatie van nieuwe glastuinbouw uitgesloten. Bij een fuzzy analyse ont staan overgangszones tussen glastuin bouw en beschermzones rondom natuur. Deze overgangszones sluiten glastuin bouw niet direct uit maar kunnen maat regelen vragen aan de glastuinbouw om de invloed op natuur te beperken. De op fuzzy analyse gebaseerde geschilctheid- kaart voor glastuinbouw biedt daardoor meer ruimte dan de geschikthcidkaart op basis van de conventionele aanpak (zie ook Geo-Info 2008-12). Een 3 km buffer (oranje) rond Natura2000- gebieden: geen ruimte. GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 36