Op vakantie in eigen land? Dat kan met daarmoetikzijn.nl taatssecretaris Heemskerk roept oeaBB» taatssecretaris Heemskerk roept 1 Nederlanders op om dit jaar in ei gen land vakantie te vieren. Terecht? Veel Nederlanders weten niet eens waar onze mooie gebieden liggen. Het onderzoekinstituut Alterra, onderdeel van Wageningeri UR, heeft de website www.daarmoetikzijn.nl ontwikkeld, waarmee internetgebruikers in drie stappen hun eigen mooiste landschap in Nederland kunnen ontdekken. Hun eigen ideale gebied voor een dagje uit of voor een vakantie. Dit gebeurt met behulp van unieke geografische data bestanden. Op basis van zelf opgegeven voorkeu ren wordt een kaart gemaakt waarop te zien valt waar het Nederlandse landschap het meest met de aange geven wensen overeenkomt. Op het kaartje kan worden ingezoomd en er kunnen plaatsnamen en postcodes worden opgevraagd. Zo weet de bezoe ker precies waar hij graag heen wil. Dit levert soms interessante gebieden op, waar je niet zo snel aan denkt. Bovendien kan het kaartje op Google Earth worden gezet, zodat via Google allerlei (toeristische) informatie lean worden opgevraagd, zoals adressen van hotels, bungalowparken en kam peerterreinen. Het persoonlijke kaartje wordt ge maakt op basis van vijftien kenmer ken van het landschap. Voor deze kenmerken kan de gebruiker aange ven hoeveel ervan aanwezig moeten zijn in zijn of haar ideale landschap. De website berekent aan de hand van objectieve geo-informatie een persoonlijk kaartje. Aan de basis van de website liggen bestanden die zijn afgeleid van bestanden van de Topo grafische Dienst, Kadaster RIVM, CBS, Rijksdienst voor Archeologie, Cultuur landschap en Monumenten en Alterra zelf. Naast het vinden van de ideale omge ving kan de website ook gebruikt wor den om te zien hoe het landschap in TTI Geo-informatie? Vanuit de verantwoordelijkheid van het RGI-bestuur voor de ver ankering van RGI en de toekomst van geo-innovatie voor de sector, heeft het RGI-bestuur Nederland Geoland ook eigenstandig bij VROM voor het voetlicht gebracht. Dit mede op basis van de door de Commissie van Wijzen Welke positie neemt de wetenschappelijke out put van het geo-kennisveld in Nederland in, en wat is het ef fect van vijfjaar RGI daarop? Op die vraag gaat het eindrap port van RGI-project 402 in: 'Effect RGI op GIScience in Nederland'. Met een biblio- metrische analyse voor de perioden 1999-2001 (referentie), 2002-2004 (vóór RGI) en 2005-2007 (tijdens RGI) is gekeken naar de wetenschappelij ke output en de citatie-impact. Voor de wetenschappelijke publicaties is gebleken dat Nederland qua aantal len publicaties op een vijfde plaats komt na de Verenigde Staten, Groot- gesignaleerde mogelijkheden voor een Technologisch Top Instituut (TTI) Geo-informatie. Het idee van zo'n TTI mag rekenen op steun van GeoBusi- ness Nederland. Een dergelijke con structie kent een richtinggevende rol vanuit het bedrijfsleven en is sterk gericht op maatschappelijk en eco- Brittannië, Canada en China (inclusief Hong Kong). Over de drie perioden heen neemt de pu blicatie-omvang van Nederland voor GIScience publicaties toe. Nederland neemt voor de cita tie-impact van deze publicaties een derde plaats in na Duitsland en de Verenigde Staten. In beide geval len geldt dat de geo-wetenschap hierbij beter scoort dan de totale Ne derlandse wetenschappelijke output volgens het NOWT. Het volledige rap port staat binnenkort op het RGI-ken- nisportaal. Bron: e-nieuwsbrief synRGI, april 2009. een straal van vijf kilometer rond een woonplaats, een bepaald hotel, bunga lowpark of kampeerterrein scoort. Het enige wat de bezoeker hoeft te doen is de volledige postcode in te tikken. Zo kan hij of zij zelf controleren of de jui chende beschrijving uit de folder wel correct is. De website is niet alleen voor consu menten interessant; er zit ook een wetenschappelijk doel achter. Als veel mensen de site bezoeken, krijgt Alterra waardevolle data omtrent de wensen van 'de Nederlanders'. De voorkeuren en kaartjes worden in een volstrekt geanonimiseerd databe stand opgeslagen, dat inmiddels ruim 40.000 records bevat. Deze data kun nen worden gebruikt bij onderzoek naar recreatie en landschapsbeleving. Zo blijkt uit de afgelopen drie jaar dat de belangstelling voor kleinschalige agrarische gebieden met 50% is toege nomen. Bos en zee blijven echter het populairst onder de Nederlanders. Bron: Alterra, Wageningen Universiteit nomisch rendement en dus relevant voor de overheid voor oplossing van maatschappelijke vraagstukken. En juist dat laatste staat centraal binnen Nederland Geoland. Bron: e-nieuwsbrief synRGI, april 2009. Caert-Thresoor 2009-1 Uitgave 2009-1 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: Omslagfoto 2009: De boventuin van Paleis Het Loo in landschapsstijl, door Martijn Storms; Willem van den Hoonaard (1788 1862), onderwijzer en pionier in de aardrijkskunde, door Dick Ro- zing; 'De Noordnederlandsche tongval len'. Enkele kanttekeningen bij de onvoltooid gebleven taalkundige atlas van het KNAG, door Paul van den Brink. Algemene informatie: www. maphist. nl/ct. Rapport: Nederlandse geo-wetenschappers scoren internationaal goed ALTERRA WAdtmUBtwBlil www.daarmoetikzijn.nl l GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 39