HLOL Aanleg nieuwe spoorlijn tussen Lelystad en Zwolle Deze cryptische afkorting is voor een flink aantal mensen dat werkt aan de treinverbinding Lelystad - Zwoiie direct een begrip: HanzeLijn Oude Land. Deze lijn is onderdeel van een verdere uitbreiding van het Nederlandse spoorwegnet. ProRail bouwt sinds 2007 aan een nieuwe spoorlijn tus sen Lelystad en Zwolle: de Hanzelijn. Eind december 2012 duurt een treinreis tussen beide steden slechts dertig minuten. Het noorden en noordoosten van Nederland ko men zo in reistijd met de trein een stuk dichter bij de Rand stad te liggen (en vice versa!). Ook zorgt de Hanzelijn voor minder drukte op de Gooilijn (de spoorlijn tussen Amster dam, Hilversum en Amersfoort) en de Veluwelijn (de spoor lijn tussen Amersfoort en Zwolle). Omvangrijk project De nieuwe dubbelspoorverbinding is ca. 50 km. lang, be vat 133.000 dwarsliggers, 27 kilometer heipalen, 3000 ton wapeningstaai (excl. Prefab deel), 50.000 ton asfalt en 20 km geluidsscherm. Voor de aanleg is ongeveer 3,5 miljoen kubieke meter zand nodig (dat zijn bijna 50 voetbalvelden met een laag zand van 10 meter). Er is gedurende een aan tal maanden per dag zo'n 5.500 kuub zand van de verschil lende losplaatsen naar het werk gebracht Om al het werk te verzetten werken 250 mensen per dag alleen al op het HLOL-deel. De ontwerpsnelheid is volgens Europese stan daarden 200 km/uur. De lijn bevat geen gelijkvloerse krui- Fig. t Station singen en kent 88 kunstwerken. De bouw vergt een investe- Kampen-Zuid. ring van ruim 1 milj ard euro. Het totale project is in een aantal deelprojecten onderverdeeld. Naast de ombouw van de Flevolijn ter hoogte van Lelystad wordt er gebouwd aan het deel HLNL (Hanzelijn Nieuwe Land), de ondertun neling van het Drontermeer, de bypass bij Kampen en de nieuwe spoorbrug over de IJssel tussen Hattem en Zwolle. In oktober 2006 is voor alles opdracht verleend. De engineering startte in j nuari 2007, de uitvoering in juni 2007. In juni 2011 moet alles opgeleverd zijn om nog voldoende tijd te hebben om voor de openstellingsdatum het gehele traject te testen. CEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 6