Maatschappelijke betekenis De aanleg van de Hanzelijn beoogt een economische impuls te geven aan Fle voland. Betere verbinding van 'nieuwe steden' Lelystad en Dronten en de oude Hanzestad Kampen met een belangrijk en aantrekkelijk deel van Nederland. Tegelijkertijd worden kosten bespaard die anders besteed hadden moeten worden aan het verbeteren van de ver binding Weesp-Amersfoort-Zwolle. Er worden in Dronten en Kampen nieuwe stations (fig. 1) gebouwd, waardoor de economische verbindingen regionaal en interregionaal sterker worden. Bo vendien neemt door ingebruikname van dit nieuwe tracé de reistijd van Amsterdam naar het noordoosten van ons land aanzienlijk af. Historie Tussen 1913 en 1934 heeft er een ver binding bestaan tussen Hattem en Kampen. Door de toegenomen con currentie van busverkeer en andere middelen van transport is dit lijntje 75 jaar geleden ontmanteld en is ook het toenmalige station Kampen-Zuid gesloopt. Wanneer men een blik werpt op de kaarten uit die tijd valt direct de veelheid van verbindingen op, die toen ter beschikking stonden: een spoorver binding tussen Apeldoorn en Kampen met vele opstapplaatsen. In elk ge hucht of buurtschap was een kaartje te koop. Trein- en tramverbindingen in een - zeker toen dunbevolkt gebied. Particuliere initiatieven, kleine private maatschappijen. Tot voor kort waren de contouren van de oude verbinding van de Veluwe met Kampen nog goed te zien in het oude landschap: gemet selde brughoofden om watergangen te overbruggen overgroeid door zwanen- bloemen. Het voegwerk is nog van uit stekende kwaliteit. De met noeste zorg geklonken overspanning is al jaren ge leden naar de oud-ijzerhandel verdwe nen. Een spoordijk in ophoging om de vele houten bielzen en het grindbed te dragen. En alles enkelspoor. Men had kennelijk de tijd. Inmiddels is een deel van dit oude tracé opgeslokt door de aarden baan van de nieuwe Hanze lijn. Waar destijds met een gangetje van 50 op stoom werd geboemeld, zul len straks strak ontworpen treinen met hoge snelheid door het landschap zoe ven. De huidige spoorbrug bij Zwolle (fig. 2), die de rivier de IJssel overspant, maakt deel uit van de spoorlijn Utrecht - Kampen (voorheen de Centraalspoor- Fig. 2. Oude weg). De brug werd in gebruik genomen op 6 juni 1864. In IJsselspoorbrug de jaren dertig werd de brug vernieuwd. Deze brug bevat een bij Zwolle. hefbrug, waarbij de bovenleiding voor de trein op het hefge- deelte onderbroken is. De spoorbrug bij Zwolle vormt al lange tijd een groot obsta kel voor (vracht)schepen: door de lage overbrugging en het beperkte vaargedeelte (onder de hefbrug) is dit een flessen hals. Meerdere malen zijn er schepen tegen de brug aange varen, wat soms ook vervelende consequenties had voor het treinverkeer. De waterstanden bij de spoorbrug bij Zwolle zijn zodoende belangrijk voor scheepvaarders: bij te hoog water kan het moeilijk zijn om onder de brug door te varen, bij te laag water kunnen schepen de bodem van de IJssel raken. Daarom zal de huidige spoorbrug binnenkort in het kader van de aanleg van de Hanzelijn, na meer dan 140 jaar trouwe dienst worden vervangen door een nieuwe spoor brug, met Rijnvaarthoogte, naar een ontwerp van Quist Wintermans Architekten (fig. 3). Geodetische aspecten We beperken ons in dit artikel tot het deel HLOL: een impo sant deel van ca. 18 km lengte op het oude land (fig. 4). Alleen op dit deel al zijn voortdurend 8 landmeters/uitzet ters actief (fig. 5). Advin bv voert in opdracht van Dura Ver meer Divisie Infra de geodetische werkzaamheden uit. De realisatie van de onderbouw van de Hanzelijn gebeurt aan de hand van een digitaal model. Dit houdt in dat de ontwerpafdeling een MX-ontwerp maakt, dat voor machine- gestuurde uitvoering wordt gebruikt. De grondwerkaanne mer en zandleverancier werken met dit model. Besturing van de machines vindt plaats met GPS-apparatuur. Het is een fantastische aanblik om de grote grondverzetmachines met ogenschijnlijk gemak (en dat is het ook!) aan het werk te zien. Niet gehinderd door de in het terrein afwezige pi ketten met afwerkhoogte doen 'ze' schijnbaar op het gevoel hun kunstje. Na het aanbrengen van zand worden contro leprofielen gemeten om de aanleg te verifiëren. Natuurlijk, controleren moet. Maar keer op keer blijken de gestelde marges met twee vingers in de neus gehaald te worden. De aanleg van de aardebaan geschiedt in fasen. De eerste fase betreft het aanbrengen van zand op maaiveld of in cu- net. De aanleghoogte varieert van 1 tot 7 meter boven maai- CEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 7