Er hangt iets in de lucht bij de Hanzelijn Voor de maatvoering op de Hanzelijn is er gekozen voor een GPS- netwérk met 2 basisstations, die permanent een radiosignaal uit zenden met correctiegegevens. Van dit signaal maken de maatvoer- ders van Advin B.V. gebruik voor hun GPS-metingen, maar ook de grondverzetmachines, die hiervoor met GPS zijn uitgerust. Voor het permanente correctiesignaal van de GPS-basisstations heeft Advin een contract afgesloten met Topcon Nederland, de le verancier van de GPS-apparatuur. Zij zijn verantwoordelijk voor het in de lucht houden van het signaal. Advin B.V. betaalt alleen voor het signaal. De apparatuur blijft ook eigendom van de leverancier. Ook voor grondslagverdichting wordt gebruik gemaakt van de 2 basisstations, die hiervoor ook hun data kunnen loggen en uitgele zen kunnen worden. Door middel van postprocessing worden dan basislijnen berekend, die vervolgens in het bestaande netwerk wor den vereffend. Voor nauwkeurige maatvoering wordt er gewerkt met tachyme- ters, vanaf de statisch gemeten en secundair gewaterpaste grond- slagpunten. Daarnaast worden ook de incidentele monitoringsmetingen geme ten met nauwkeurige l"-tachymeters te worden aangetoond dat de diverse objecten voldoen aan de door ProRail gestelde eisen. Naast de GWW-werken worden in dit deel van het project ca. 25 kunstwer ken gerealiseerd. De ontwerpen zijn door Advin en twee onderaannemers ontworpen. De maatvoeringswerk zaamheden worden door Advin uitge voerd en een deel van de kunstwerken wordt door Prisma Meten voor Advin in onderaanneming uitgevoerd. Een van de meest in het oog springende kunstwerken is de Trogligger'(fig. 7). Fig. 5. Meetploeg. Hier kruist de Hanzelijn in ophoging de toekomstige A50 (nu nog: N50). Dit indrukwekkende kunstwerk in overgangsboog bestaat uit twee elementen. In elk element wordt ca. 2000 kubieke meter beton verwerkt. Het langste kunstwerk ligt een paar kilometer verder richting de Veluwe. Hier zal straks de be staande infrastructuur gekruist worden met een 270 meter lang kunstwerk. De contractvorm van Hanzelijn Oude Land is een Design Construct contract. ProRail heeft de diverse onderbouw contracten en het bovenbouw-contract, Greenfield, in deze vorm op de markt gezet. Na opdracht in oktober 2006, heeft Dura Vermeer, samen met Advin, als engineerende partij, de PPT (Publiek Private Toestemmingen) fase afgerond en bevindt het project zich op dit moment in de uitvoeringsontwerpfase. De werkon- derdelen werkvoorbereiding, ontwerp, realisatie en geode sie werken op een intensieve manier samen om aan de op drachtgever het gewenste resultaat te kunnen leveren. Voor de beheersing van het contract is Systems Engineering als methodiek in het contract opgenomen. Om het proces van realisatie, risico- en kwaliteitsmanagement te waarbor gen, zijn diverse (deel-) kwaliteitsplannen geschreven. Voor Geodesie zijn dit het Deellcwaliteitsplan Maatvoering, de det ailmaatvoeringsplannen voor Infra en Kunstwerken en Tolerantie-analyse. Bij oplevering dient te worden aangetoond dat aan de in het contract gestelde eisen wordt voldaan. De door ProRail opgestelde vraagspecificatie is in een software-paklcet ver taald. Sinds 2007 werken Dura Vermeer en Advin met het Software-pakket Cradle. Vanuit de klanteisen worden afgeleide eisen opgesteld. De ze kunnen rechtstreeks ontstaan uit klanteisen, maar ook ontstaan uit de eisen die de aannemer zichzelf oplegt. Sa men worden deze in het systeem opgenomen. Alle afgeleide GEO-INFO 2009-5

Geo-Info | 2009 | | pagina 9