Kadastermuseum in Arnhem Zacharias Klaasse werlct al vijfenveertig jaar bij het Ka daster. Het opheffen van de diverse vestigingen van het Kadaster in het land deed hem medio 2007 beseffen dat met het ontruimen van de panden ook heel veel uniek materiaal dreigde te verdwijnen. Op eigen initiatiefis hij begonnen met het verzamelen van allerlei zaken die de moeite waard zijn om te worden bewaard voor het nageslacht. Het begon met opslagruimte creëren bij hem thuis, maar dat was al gauw te klein. Na overleg met Dorien Burmanje, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster, werd hem een ruimte in het Kadasterkantoor in Arnhem geboden. Vanaf dat moment kreeg hij de volledige steun van het bestuur om 'zijn' historisch museum en archief namens het Kadas ter verder uit te bouwen. Veel medewerkers bij het Kadaster hebben een lange his torie bij de dienst. Zij onderkennen de unieke waarde van oude documenten of oude instrumenten. Handgeschreven 'processen verbaal van grensbepaling' bijvoorbeeld of oude foto's waar meer of minder bekende collega's op staan of Fig. 2. Tellurometer MRA4, gebruikt door de Rijks driehoeksmeting. Fig. 1. Schetsen van kerktorens. een vroeger gebruikte tekenpen. Hoe wel het startende museum pas kort be staat is het inmiddels bij velen bekend. Als men denkt dat iets moet worden bewaard neemt men contact op met de heer Klaasse en die is altijd dank baar als hem weer iets wordt aange leverd. Zo breidt hij het museum elke dag nog uit. Wat begon uit liefhebberij vanwege de grote betrokkenheid bij al les wat het Kadaster betreft, is nu bij na een dagtaak. Er wordt momenteel druk gewerkt aan lijsten om de hele collectie te rubriceren en te inventari seren. Deze lijsten verschijnen in vier delen, waarvan de eerste al klaar is. De planning is als volgt: Deel i (gereed) Openbare registers Kadastrale registratie Landmeetkundige documenten Rijksdriehoeksmeting Deel 2 (verschijnt medio 2009) Ruilverkaveling Schepen Consignatiekas van effecten aan toon der Inventarissen van registers en kaarten Landmeetkundige instrumenten Tekenmateriaal en kantoorbenodigd heden Deel 3 (verschijnt medio 2010) Topografische documenten Topografische en fotogrammetrische instrumenten Topografie overig Voorschriften Cursusmateriaal Boeken en tijdschriften Deel 4 (verschijnt in 2011) Correspondentie Beeldmateriaal Dienstkleding Vervoermiddelen Relatiegeschenken De verzameling die nu al is opgebouwd is zeer omvangrijk en bevat naast docu menten, zoals oude leggers, hulpregis- ters (waarin transport- of hypotheekak ten in werden in- of overgeschreven), ook hulpkaarten, minuutplans en bij bladen. In zijn totaliteit geven deze za ken een goede kijk op een oud Kadas- rViJ/li Iftr'-.l'n. redacteur tijd- ■.r schrift De Höitdndse Cirkel GEO-INFO 2009-6

Geo-Info | 2009 | | pagina 10