'Geo-sector in kaart' met Ed Nijpels Verslag Ed Nijpels is gedurende de maanden mei en juni van dit jaar voorzitter van zowel de Raad van Toezicht van het Kadaster als van GeoBusiness Nederland. Deze curiosi teit heeft meer te maken met de verlate intrededatum van zijn kadastrale opvolger dan met een wens voor een over lap. Dat bleek dinsdag 12 mei 2009 tijdens de themabijeen komst 'Geo-sector in kaart' van GeoBusiness Nederland in de Stadshai van 'De Flint' in Amersfoort. Er waren circa 130 aanwezigen. Middagvoorzitter Jurgen ten Siethof opende met het noe men van de titel 'Geo-sector in kaart' en concludeerde 'lek ker over onszelf praten vanmiddag, en onderzoek heeft aan getoond dat mensen dat graag doen'. Dank was er voor de stichting RGI; voor de subsidie die het te presenteren onder zoek van GeoBusiness, Universiteit Wageningen en Geofort mogelijk maakte. De nieuwe voorzitter Ed Nijpels kreeg het eerste exemplaar van het boekje 'Geosector in kaart'. Hij begon als spreker met zijn verbondenheid met de bran che te etaleren. Nijpels was als minister van VROM ooit ver antwoordelijk voor het Kadaster en was de laatste acht jaar voorzitter van de Raad van Toezicht van dat ZBO ('nog twee Mid dagvoorzit ter Ten Siethof instrueert de nieuwe voorzitter Nijpels. Overhandiging van het eerste exemplaar van 'Geo-sector in kaart'. maanden'). Ook als burgemeester van Breda en commissaris van de Koningin in Friesland had hij geo-informatie no dig. Bovenal had hij van jongs af aan een collectie antieke kaarten opge bouwd en het veel belegerde Bergen op Zoom was een geschikt uitgangspunt daarvoor. Met verve schilderde Nijpels de positie van het vakgebied in Neder land: qua wetenschappelijke publica ties op de vijfde plaats van de wereld en qua aantal malen dat Nederlanders worden geciteerd zelfs de derde plaats. Hij was na gebruik verliefd op een Tomtom, publiceerde daar enthousiast over en kreeg een nieuwe versie ter be spreking. 'Er gaat geen dag voorbij of er komen nieuwe toepassingen voor geo-informatie', zo wist Nijpels ook (en hij moet maar eens in Geo-Info publiceren). Hij memoreerde de totale omvang van de geo-infbrmatiesector van 1,4 miljard euro, waarvoor 15.000 professionals verantwoordelijk zijn. Nijpels: 'Het bedrijfsleven neemt daar van 900 miljoen euro voor zijn reke ning. De omzet die het bedrijfsleven uit aan geo-informatie gerelateerde diensten en producten haalt is in 2008 met 17% toegenomen ten opzichte van 2007.' De recessie heeft hierop (ook) volgens hem geen invloed. Van de 300 bedrijven die de 900 miljoen euro aan omzet halen, zijn er 86 lid van Geo Business Nederland en hij rekende dus op uitbreiding. (De leden zorgen al wel voor meer dan 50% van de omzet.) Nij pels memoreerde ook voorzitter van de branche-organisatie ONRI te zijn, tevens zei hij dat een aantal bedrijven ook van beide organisaties lid is. ('Ik kan u garanderen dat de samenwer king tussen de voorzitter van de ONRI en de voorzitter van GeoBusiness een goeie is.') In de relatie markt-overheid wilde hij met de huidige pet op geen oneerlijke concurrentie, en dus geen onnodige marktactiviteiten van over heden. Zo snel mogelijk wenste Nijpels nu een convenant ter afpaling. Over het zorgelijk achterblijven van de uit stroom van vakopleidingen was hij hel der: 'Voordat de overheid door heeft dat het in onderwijsland mis is ben je 100 jaar verder en dan doen ze de foute dingen.' De sector moest volgens hem Adri den Boer, redacteur GEO-INFO 2009-6

Geo-Info | 2009 | | pagina 12