9«>SSSBS Zonder vraagtekens: 'Nederland GeoVal- leyü!' daarom het probleem zelf aanpakken, onder meer door gastdocenten te leve ren. Marktmonitor 2008-2009 De economisch psycholoog drs. Ton Ketelaars van Heliview Research gaf een toelichting op de gehouden enquê te. Hij deed zoiets voor meer branches, maar zag 'nog nooit zo'n enthousiaste club bij elkaar'. Voor de online enquê te werden eind 2008 bijna 300 geo-be- Ed Nijpels: 'Er gaat geen dag voorbij of er komen nieuwe toepassingen voor geo-informatie.' drijven benaderd die geo-informatieproducten en -diensten leveren aan externe partijen en waar geo-informatie tot het primaire proces hoort. De afbakening was nodig, omdat zelfs werd gezegd dat 'bijna alles geo was'. In de 'schillen- benadering' werden kern, schil en periferie onderscheiden. Opvallend was er van alles in zijn presentatie en dus in het boekje. Bij de bedrijfsactiviteiten scoorde inwinnen het laagst, werd de belangrijkste groei verwacht bij GIS-analyse, was bij 54% sprake van business to government (vooral ge meenten) en werd daarbij 200 miljoen euro gerealiseerd. 'De definitie van 'geo als product en sector is complex', zo wist de onderzoeker ook. Uiteraard complimenteerde hij de sector met het enorme groeicijfer van 17% voor 2008. Na de inleiding had iemand van de Universiteit Groningen uit de zaal een vraag: 'Hoe betrouwbaar acht je deze cijfers?' Ketelaars wist uit de lage non-respons dat de vragen helder waren en hij verwees naar de bewuste afbakening van de markt. 'De markt is zelfs onderschat, omdat we alleen van de kern weten', zo vervolgde hij. Rob van de Velde van Geo- novum vond de groeiverwachting van 5% in de consumen tenmarkt laag. 'Ik denk dat u een punt hebt', zo reageerde Ketelaars, verwijzend naar de onderschatting van de toege voegde waarde van geo-informatie. 'Weer en geo' Na een pauze, waarin voorzitter Nijpels al moest vertrek ken, sprak Robert Mureau van MeteoConsult over 'Weer en geo'. Hij toonde de oude relatie aan de hand van een weerkaartje van 1820 over de luchtdruk van 1783. Latere kaartjes van Buys Ballot illustreerden de verhouding ver der. 'De lagenopbouw bedachten meteorologen al en toen kwam de GIS-wereld ermee, die te traag is' zo verdedigde Mureau het benutten van dedicated systems. 'De meteoro loog zat al 150 jaar op zijn virtuele satelliet', aldus de spre ker, en die vakman was bezig met het vertalen van boven naar beneden, de downscaling. MeteoConsult is actief met GEO-INFO 2009-6

Geo-Info | 2009 | | pagina 13