OGT-studiemiddag Basisregistraties Verslag De vereniging Overlegplatform Gebruikers TOPvector (OGT) hield donderdag 28 mei 2009 na haar ledenvergadering een openbare studiemiddag. Circa 35 personen verdiepten zich in gebouw Atlas van WUR-Alterra te Wageningen in het thema 'Praktische kanten van Basisregistraties'. OGT-voorzitter Harrie van der Werf me moreerde dat dit sinds de start in 1997 hun 24ste studiemiddag was èn dat de le denvergadering net had besloten om de naam te wijzigen van OGT in OGK. De K staat voor 'kadastrale producten en om dat de zaal toch vooral aan de geografi sche subset daarvan dacht, werd de naam OGG vast als volgende gesuggereerd.... De geplande inleiding 'Ontwikkelingen rond basisregistraties' verviel vanwege ziekte van de geplande VNG-spreker, maar met de resterende lezingen werd de geplande tijd ook al overschreden! Gratis en toch vragen... 'Wat kost ToplONL nu het gratis is?' was een onderdeel van het agendapunt 'Me dedelingen door het Kadaster'. Deze mededelingen werden door diverse me dewerkers van dit ZBO vanuit de zaal Voorzitter Harrie van der Werf van OGT gedaan en volgden vooral op vragen, die resp. OGK. op dit niveau heel gebruiksvriendelijk werden beantwoord. Afnemers betalen alleen verstrelckingskos- ten en zelfs daarvan bekijkt VROM momenteel of die - minstens voor overheidspartijen - ook niet uit de centrale financiering kunnen worden betaald. Voor wettelijk gebruik is voor de basis registratie ook publiceren toegestaan, maar publicatierechten voor niet-overheidspartijen bleven gehandhaafd en daarover was de tip: 'Contact de klantenservice'. Copyrightvermelding blijft nodig en op internet mag de data niet als vectorbestand te downloaden zijn, maar bekijken is geen punt. Genoemd werd ook het minimum-orderbedrag van 54 euro op jaarbasis en het was tekenend voor de prijsdaling sinds weleer. 'Hoe zit het met afgeleide producten?', zo was ook een vraag. 'Voor wat het bestand Bodemge- bruik betreft zal daar nog naar gekeken moeten worden, dat is een heel aparte', aldus een antwoord in Wageningen. Ge memoreerd werden voor internet mu- ziekcircuits en glijdende normen daarbij. Voorzitter Harrie van der Werf: 'Ik was bij Eurographics in Parijs en het ging daar over digitale prijskaartjes en wettelijk afdwingen. Maak een regel en ga ervan uit dat de klanten zich volgens die regel gedragen, zo was de teneur. Ga a.u.b. niet frauderen, want het is wel degelijk frau- deerbaar....' (Een vraag die niet werd gesteld, maar die een jarenlange geo-redacteur wel prangt: BartMeenink van Cyclomedia: 'Luchtfoto NL nieuwe basiskaart!' Hoeveel nam het gebruik van ToplONL toe sinds het gratis is? De kolommen staan open voor een antwoord!) Cyclomedia Bart Meenink, één van de 120 medewer kers van Cyclomedia, had een inleiding met de eerlijke, maar onvolledige titel: 'Cyclorama productpresentatie'. Lucht- fotoNL kwam namelijk ook aan bod met zelfs de verwachting: 'Wij geloven dat dit een nieuwe basiskaart van Ne derland kan worden.' Deze spreker zag veel bekenden in de zaal, vooral van ge meenten, en bekende het zelf: 'Vijfjaar geleden stonden we, vergeleken bij wat we nu doen, in de kinderschoenen.' (Bij de ruim 500 klanten zit 85% van de Ne derlandse gemeenten.) Gememoreerd werd de langere geschiedenis: het prin cipe is 28 jaar oud, al was de start met analoge panoramafoto's. Circa tien jaar geleden kwamen de digitale camera en internet in beeld en dat maakte alles ge makkelijker. Imponerend was er veel in de presentatie: van de '2 Petabyte storage' en klant Defensie voor de detectie van bermbommen in Afghanistan tot een klant in het Midden-Oosten toe. (In mei 2008 werd een Joint-Venture met de First Emirates Group (FEG) bekrachtigd en was de oprichting van CycloMedia Middle East LLC een feit. FEG is een bedrijf dat direct verbonden is aan zijne Hoogheid Sheik Saeed Bin Hamdan Al Nahyan!) Aangehaald werd ook het grote inventa risatieproject van 'alle verkeersborden in Vlaanderen' waar de overheden niet meer wisten wat ze zelf ooit plaatsten. In samenwerking met de TU Eindhoven kwam men tot automatische herkenning van verkeersborden in cycloramabeel- den. Detectietesten gaven resultaten tot boven de 99%, al gaf het programma toch ook weieens ten onrechte een 'Heineken- bord aan een kroeg' door. Men is druk bezig om te weten te komen waar de 1% borden die men mist, staan, aldus de spreker. 'In Google Streetview mankeren niet alleen gezichten, maar ook borden, de data wordt niet regelmatig opgeno men en de 10m-precisie is vooral voor de advertentiemarkt', zo meldde de spreker zonder tegenspraak over wat eigenlijk geen concurrent was. 'Moeten jullie ook wegpoetsen?', zo kwam een prangende CEO-INFO 2009-6

Geo-Info | 2009 | | pagina 18